درمان،رفع و از بین بردن لکه های قهوه ای پوست

اگر لکه‌های قهوه‌ای رنگ بزرگ یا کوچکی را مشاهده کرده‌اید که در حال شکل گرفتن بر روی صورت شما هستند و یا لکه‌های بزرگ رنگ پریده با رنگ مایل به قهوه‌ای بر روی قسمت‌هایی از پوست شما تشکیل شده است که در فصل تابستان رنگ آنها تیره‌تر می‌شود، احتمالاً شما دچار لکه‌های ناشی از آفتاب شده‌اید.

1

چه عاملی باعث ایجاد لکه‌های ناشی از آفتاب می‌شود؟


 لکه‌های خال مانند قهوه‌ای رنگ که تحت عنوان هیپرپیگمنتاسیون نیز شناخته می‌شود، می‌تواند به خاطر عوامل مختلفی ایجاد گردد. قرار گرفتن در معرض نور خورشید برای سال‌های متمادی، عوامل ژنتیکی، سن و مصرف داروهای خاصی از قبیل محصولات هورمونی می‌تواند با ایجاد لک صورت و بدن قهوه‌ای رنگ و نواحی دارای مقدار زیادی از سلول‌های رنگدانه پوست به نام ملانین ارتباط داشته باشد. مقدار زیاد رنگدانه ملانین ممکن است در لایه فوقانی پوست (اپیدرم) و یا لایه‌های عمقی آن (درمیس) تجمع پیدا کند. به دلیل آنکه انواع مختلفی از این لکه‌ها وجود دارد و به طرق مختلفی هم ایجاد می‌شود، بنابراین برای از بین بردن لکه های قهوه ای ناشی از آفتاب باید برای هر فرد یک برنامه درمانی اختصاصی و انفرادی تهیه شود.

آیا لکه‌های قهوه‌ای رنگ انواع مختلفی دارند؟


 همه لکه های قهوه ای روی پوست، مشابه هم نیستند و در نتیجه، انواع متعدد این لکه‌ها اقتضاء می‌کند که، برای درمان لکه قهوه ای روی پوست آنها نیز از روش‌های مختلفی استفاده شود. لکه‌های قهوه‌ای رنگ خال مانندی که، تحت عنوان ملاسما شناخته می‌شود، ممکن است در اثر آسیب‌های ناشی از نور آفتاب یا به خاطر بارداری، یائسگی یا مصرف داروهای هورمونی مانند قرص‌های جلوگیری از بارداری ایجاد شوند. در حالی که لکه‌های پیری یا " لکه‌های کبدی" به صورت نواحی کوچک‌تر و تیره‌تری از پیگمنتاسیون هستند که به دلیل آسیب‌های ناشی از آفتاب شدید و افزایش سن ایجاد می‌شوند و معمولاً بر روی پوست صورت، بازوها، پاها و پشت دست‌ها ظاهر می‌شوند. همچنین نوع دیگری از لکه‌های پوستی به نام هیپرپیگمنتاسیون "بعد از التهاب" وجود دارد که به دلیل آسیب دیدن پوست در نتیجه جوش، آکنه، لیزردرمانی به روش ناشیانه و غلط، لایه برداری پوست با مواد شیمیایی و جوش‌های پوستی مختلف مانند پسوریازیس و اگزما ایجاد می‌شود.

در کلینیک فوق تخصصی زیبایی صدف از روش‌های مختلفی برای درمان لکه‌های ناشی از آفتاب استفاده می‌کنیم که از آن جمله، روش جوان‌سازی پوست با لیزر است که در آن از نور لیزر برای نفوذ به لایه‌های عمقی پوست و تحریک فرایند ترمیم و بازسازی طبیعی پوست استفاده می‌کنیم که در نتیجه آن، لکه‌های ناخواسته ناشی از آفتاب از بین می‌رود و پوست شما حالتی شاداب و جوان پیدا می‌کند.برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد روش‌های درمانی که ما برای شما انجام می‌دهیم، همین امروز با کلینیک ما تماس بگیرید: ۲۷۴۳۷-۰۲۱

لکه‌های ناشی از آفتاب چگونه درمان می‌شود؟


دانلود

روش‌هایی که برای رفع لک پوست ناشی از آفتاب وجود دارد بسیار متنوع بوده و دامنه وسیعی از روش‌های درمانی مختلف شامل استفاده روزانه از کرم‌ها و ژل‌های موضعی محافظت‌کننده گرفته تا لایه‌برداری پوست به روش شیمیایی و مکانیکی و لیزردرمانی را شامل می‌شود. این روش‌های از بین بردن لک صورت، غیریکنواختی رنگدانه‌های پوستی را به صورت موقت برطرف می‌کند، لطافت و استحکام پوست‌های زبر و چروکیده را افزایش می‌دهد، منافذ بزرگ شده موجود بر روی پوست را محو می‌کند و حتی تولید مجدد کلاژن در پوست را نیز القاء می‌کند.

 • کرم‌ها و ژل‌های موضعی
 • رتینوئیدها

این ترکیبات که به روش شیمیایی از ویتامین A گرفته شده‌اند، چرخه تولید سلول‌های پوست را اصلاح می‌کنند، و این سلول‌ها را تحریک می‌کنند، تا لایه‌های مرده خود را حذف کنند و خود را بازسازی و ترمیم نمایند. همچنین رتینوئیدها تولید کلاژن در پوست را القاء می‌کنند و در نتیجه رنگ لکه های قهوه ای پوست روشن‌تر می‌شود و اندازه منافذ پوستی که بزرگ شده‌اند، کاهش می‌یابد.

 • ویتامین C و سایر آنتی اکسیدان‌ها

این مواد باعث کند شدن روند تخریب سلول‌های پوست به خاطر تولید مواد شیمیایی هرز و مضر (رادیکال‌های آزاد) می‌شوند. این مواد شیمیایی، لکه‌ها و نشانه‌های مشهودی از آسیب دیدگی را بر روی پوست ایجاد می‌کنند. آنتی اکسیدان‌ها می‌توانند روند بروز علائم پیری را کند کنند و از این طریق، آسیب ناشی از اشعه‌های ماوراء بنفش بر پوست را کاهش می‌دهند و به جلوگیری از تجزیه شدن و تخریب کلاژن پوست کمک می‌کنند.

 • کرم‌های لایه بردار

آسیب‌دیدگی‌های ناشی از آفتاب باعث کند شدن سرعت بازسازی سلول‌های پوست و کاهش قابلیت آنها در جایگزین کردن سلول‌های پیر و مرده می‌شود. در نتیجه، پوست خشک و کدر می‌شود و رنگ آن به صورت غیر یکنواخت درمی‌آید و حتی بر روی پوست لکه‌ها و منافذ مسدود شده بزرگ ایجاد می‌شود. لایه‌بردارهای شیمیایی مانند AHA (آلفا هیدروکسی اسیدها) و BHA (بتا هیدروکسی اسیدها) بازسازی سریع‌تر سلول‌های پوست را القاء می‌کنند.

 • مواد روشن کننده پوست

معمولاً در ترکیب محصولات آرایشی سفیدکننده یا روشن‌کننده پوست، ماده‌ای به نام هیدروکوئینون وجود دارد که خاصیت درخشان‌کنندگی آن در آزمایش‌های کلینیکی به اثبات رسیده است. این محصولات در ترکیب با رتینوئیدها می‌توانند رنگ لکه‌های موجود برروی سطح پوست را روشن کنند و پیگمنتاسیون غیریکنواخت سطح پوست و لکه‌های ناشی از آفتاب را تا حدودی رفع می‌کنند، اما نمی‌توانند این لکه‌ها را به طور کامل برطرف کنند.

 • لایه برداری شیمیایی

لایه‌برداری شیمیایی، در واقع یک عمل پزشکی است که توسط پزشک متخصص پوست و با استفاده از چندین محلول مختلف انجام می‌گیرد، تا لایه‌های آسیب‌دیده پوست از طریق یک روش قابل کنترل، اصلاح و درمان شوند. عمق عملکرد این روش درمانی در لایه‌های پوست به نوع پوست و هدف مورد نظر از انجام عمل، اعم از درمانی یا زیبایی بستگی دارد و می‌تواند به صورت سطحی، متوسط یا عمیق باشد.

لایه‌برداری باعث ریزش سلول‌های مرده واقع در لایه‌های سطحی پوست می‌شود و در اغلب موارد، با حذف این لایه‌ها، لکه‌های ناشی از پیگمنتاسیون غیریکنواخت، لکه‌های پیش‌سرطانی و خطوط ریز موجود بر روی سطح پوست نیز برطرف می‌شوند. لایه‌برداری شیمیایی بسته به عمق آن می‌تواند در چند جلسه درمانی و یا فقط در یک جلسه انجام شود.

 • استفاده از لیزر

چندین نوع مختلف لیزر وجود دارد که می‌توان از آنها برای کاهش آسیب‌دیدگی پوست به خاطر لکه‌های ناشی از آفتاب استفاده کرد. به طور کلی لیزر درمانی بهترین نتایج را هنگامی حاصل می‌کند که بر روی قرص کامل صورت، یعنی از خط رویش مو تا خط فک استفاده شود. انجام عمل لیزردرمانی برای درمان لکه های قهوه ای صورت فقط حدود ۱۵ دقیقه زمان می‌برد و زمان استراحت بعد از عمل هم به نوع لیزر مورد استفاده بستگی دارد.

 • لیزرهای بر پایه نور

این روش لیزردرمانی که تحت عنوان جوانسازی با نور نیز نامیده می‌شود، می‌تواند ساختار پوست را بهبود ببخشد و قرمزی، رگه‌های عنکبوتی، خال‌ها و لکه‌های ناشی از آفتاب را اصلاح کند. در حال حاضر برای رگ‌های خونی موجود در پوست، هیچ روشی بهتر از لیزر نور سبز وجود ندارد.

 • لیزرهای فراکشنال

این لیزرها ناحیه‌های بسیار کوچکی از زیر پوست را داغ و یا زخم‌های بسیار ریزی در عمق پوست ایجاد می‌کنند. هنگامی که این زخم‌های عمقی بهبود پیدا می‌کند، پوست نیز طراوت و لطافت خود را مجدداً به دست می‌آورد و استحکام بافت آن افزایش پیدا می‌کند. لیزر فراکشنال می تواند فرایند خود ترمیمی طبیعی پوست را القاء کند تا پوست از خود کلاژن جدید بسازد. همچنین این روش، لکه های قهوه ای روی پوست و لکه‌های پیری را درمان  و آن‌ها را با پوست تازه و سالم جایگزین می‌کند.

 • لیزرهای ابلاتیو (تهاجمی)

این نوع از لیزر به صورت تهاجمی‌تر و در عمق بیشتری از پوست عمل می‌کند و لایه‌های فوقانی پوست را به طور کامل برمی‌دارد. این روش برای درمان آسیب‎‌دیدگی‌های شدید پوست مانند پیگمنتاسیون‌های عمیق پوستی، لکه‌های شدید حاصل از غیر یکنواختی رنگ پوست و خطوط و چروک‌های عمیق و درمان لکه های قهوه ای صورت مناسب است. زمان استراحت بعد از عمل با این نوع لیزر، نسبت به سایر روش‌های لیزردرمانی خیلی طولانی‌تر و ناراحتی حاصل از آن هم شدیدتر است.

 • درمان با روش نور پالسی شدید (IPL)

بر خلاف روش لیزر که تنها برای درمان یکی از مشکلات پوستی استفاده می‌شود، روش IPL با هدف درمان مجموعه‌ای از عوارض پوستی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روش به منظور افزایش یکنواختی رنگ پوست و کاهش عوارضی از قبیل لکه‌های رنگی و لکه‌های ناشی از آفتاب استفاده می‌شود و در عین حال، رنگ پوست را روشن‌تر و ظاهر آن را شاداب‌تر و درخشنده‌تر می‌سازد. با توجه به اینکه دستگاه IPL می‌تواند همزمان دامنه وسیعی از نورها با رنگ‌های مختلف را تولید کند، بنابراین می‌توان آن را به گونه‌ای تنظیم کرد که همزمان برای درمان نواحی وسیعی از پوست که از عارضه‌های مختلف و متعدد رنج می‌برند، قابل استفاده باشد.

 • کرایوتراپی برای درمان لکه‌های ناشی از آفتاب

در این روش پوست آسیب دیده از طریق قرار گرفتن در معرض نیتروژن مایع، یخ می‌زند. این کار باعث می‌شود که پوست تاول بزند و بعد از گذشت ۱۰ تا ۲۰ روز، لکه‌های ناشی از آفتاب به همراه تاول‌ها کنده شده و می‌ریزند. معمولاً یخ‌زدگی سبک و ملایم پوست، منجر به بهبودی کامل آن خواهد شد، اما اگر یخ‌زدگی پوست طولانی باشد (برای لکه‌های ناشی از آفتاب که ضخیم و عمقی باشند) ممکن است یک جای زخم یا یک کم‌رنگی مختصر بر روی پوست باقی بگذارد.

فرایند درمان چگونه است؟


fade-freckles-naturally

در زمان انجام عمل لیزردرمانی، نور لیزر به صورت متمرکز بر روی نقاط خاصی از پوست هدایت می‌شود. در روش IPL، ابزار دستی متصل به دستگاه برروی تمام سطح مورد عمل، حرکت داده می‌شود تا تمامی انواع لکه‌های رنگی ناشی از آفتاب که در پوست صورت، گردن، بازوها، پاها و سینه وجود دارند را حذف کند.

بعد از درمان چه انتظاری می‌توانم داشته باشم؟


 روش IPL معمولاً در حدود ۱۵ تا ۳۰ دقیقه زمان می‌برد و به هیچ گونه بیهوشی نیاز ندارد. افرادی که این عمل را انجام می‌دهند معمولاً ناراحتی بعد از عمل را شبیه به سوختگی ملایم پوست به خاطر آفتاب توصیف می‌کنند. ممکن است رنگ پوست تا چند ساعت بعد از انجام عمل، قرمز باشد. اما طی چند هفته بعد از عمل، رنگ لکه‌های قهوه‌ای روی پوست که مورد عمل قرار گرفته‌اند تیره‌تر می‌شود و سپس محو می‌شوند. برای دستیابی به بهترین نتایج، ممکن است به یک برنامه درمانی شامل حداکثر چهار جلسه با فاصله زمانی یک ماهه، نیاز باشد.