لک صورت (ملاسما) علت، علائم، درمان

n

ملاسما یک عارضه پوستی است که از تجمع غیرطبیعی رنگ‌دانه‌های سیاه پوست ناشی شده و در یک الگوی ماسک مانند کلاسیک بر روی گونه‌ها، بینی و لب بالایی ایجاد می‌شود. از ملاسما اغلب با عنوان "ماسک حاملگی" یاد می‌شود، زیرا این عارضه از لحاظ هورمونی چنان حساس است که کنترل بارداری یک محرک شایع آن محسوب می‌گردد. به همین ترتیب، قرص‌های ضدبارداری و درمان جایگزین هورمونی نیز می‌تواند موجب تشدید ملاسما شده، و حساسیت شدید آن به نور خورشید کاملاً شناخته‌شده است. این اختلال اغلب در زنانی دیده می‌شود که در دهه ۳۰ زندگی خود هستند، اما تقریباً در هر سنی، جوان یا مسن‌تر نیز رخ می‌دهد.

پزشکان ما در کلینیک صدف، از تمامی راه‌کارهای ممکن برای درمان ملاسما استفاده می‌کنند و از به‌کارگیری درمان‌های منفرد مستمر اجتناب می‌کنند. گزینه‌های درمان ملاسما در کلینیک ما شامل پیلینگ شیمیایی، میکرودرم ابریژن، آی پی ال و لیزر هستند. لیزردرمانی برای درمان حتی خفیف‌ترین اشکال ملاسما نیز ضروری بوده، و بنابراین جلسات لیزردرمانی غیرتخریبی فرکشنال یکی از پایه‌های درمان ملاسما در کلینیک ما است. جهت کسب اطلاعات بیشتر از طریق ۰۲۱۲۷۴۳۷ با ما تماس حاصل نمایید.

علت ملاسما چیست؟ 


گمان می‌رود که ملاسما ( لک صورت ) تحت تأثیر عوامل زیر ایجاد شود:

  • بارداری
  • داروهای هورمونی
  • عارضه‌های پزشکی خاص که بر هورمون‌ها تأثیر می‌گذارند.
  • برخی از لوازم ‌آرایشی می‌توانند موجب ایجاد ملاسما شوند .
  • قرار گرفتن در معرض نور خورشید اغلب موجب تشدید ملاسما می‌گردد.
  • ژنتیک – ملاسما می‌تواند سابقه خانوادگی داشته باشد.

تشخیص ملاسما


پزشک ما معمولاً بر مبنای شکل ظاهری پوست به تشخیص ملاسما می‌پردازند، بااین‌حال، او ممکن است برای تشخیص دقیق‌تر از یک لامپ وود استفاده کند.

لامپ وود یک ابزار دستی است که برای تشخیص عارضه‌های پوستی مختلف استفاده می‌شود. این ابزار از نور ماوراءبنفش برای بررسی دقیق پوست استفاده می‌کند. این تست در یک اتاق تاریک، معمولاً در مطب یک متخصص پوست انجام می‌شود. لامپ حدود ۴ تا ۵ اینچ دورتر از ناحیه مورد نظر پوست قرار می‌گیرد و هر گونه تغییرات رنگ پوست را نشان می‌دهد. این تغییرات توسط یک تکنسین تفسیر شده و تشخیص مورد تائید قرار می‌گیرد.

چرا درمان ملاسما بسیار مشکل است؟


درمان و رفع ملاسما می‌تواند فوق‌العاده دشوار باشد. زیرا عوامل بسیاری در ایجاد این عارضه دخیل هستند و همگی این عوامل به‌طور هم‌زمان قابل ‌کنترل نمی‌باشند. برخی از عوامل مانند قرار گرفتن در معرض نور خورشید و استفاده از روش‌های کنترل بارداری را بسته به شیوه زندگی یک زن همیشه نمی‌توان به حداقل رساند.

علاوه بر این، ملاسما بسته به استعداد ژنتیکی در درجات و شدت‌های مختلف بروز می‌کند.

احتمال پاسخ به درمان در مواردی از پلاسما که در آن تجمع رنگ‌دانه‌های سیاه‌ پوست تنها در لایه‌های سطحی پوست دیده می‌شود، نسبت به مواردی که در آن این تجمع تا لایه‌های عمیق‌تر پوست پیشروی می‌کند، بسیار بالاتر است.

درمان ملاسما در درمانگاه صدف


پیلینگ شیمیایی 

n1

پیلینگ شیمیایی می‌تواند با از بین بردن سلول‌های اپیدرم که دارای رنگ‌دانه اضافی هستند، موجب بهبود تجمع رنگ‌دانه‌های سیاه ‌پوست شود. لایه‌برداری TCA یا پیلینگ فنل عمیق‌تر نیز برای درمان تجمع بیش‌ از حد رنگ‌دانه‌ها استفاده می‌شود. این تکنیک‌ها برای رفع ملاسما باید توسط جراحان باتجربه و باسابقه‌ به کار گرفته شوند، زیرا ممکن است تجمع رنگ‌دانه‌های سیاه‌ پوست را تشدید کنند، پوست را بیش ‌از حد روشن کرده و یا موجب اسکار گردند.

untitledمیکرودرم ابریژن

n3

میکرودرم ابریژن تکنیکی است که در آن کریستال‌های بسیار ریز از طریق حرکت همراه با فشار یک سری کوچک بر روی پوست اسپری می‌شوند. در سیستم‌های جدیدتر به ‌جای کریستال از تراشه‌های ریز الماس تعبیه‌شده در سری برای سایش پوست استفاده می‌شود. استفاده از سیستم جدیدتر بدون کریستال ایده خوبی است اما ضروری نمی‌باشد.

میکرودرم ابریژن از طریق بازیابی سلولی عمل می‌کند و موجب تسریع عبور رنگ‌دانه‌های ناخواسته از پوست شما می‌گردد. این روش می‌تواند برای تمامی انواع لکه‌های قهوه‌ای صرف‌نظر از منشأ آن‌ها مفید باشد. همچنین درصورتی‌که آکنه مشکل رنگ‌دانه اصلی شما باشد، به رفع آن نیز کمک می‌کند.

بسته به میزان رنگ‌دانه و حساسیت پوست شما، به‌طور تقریبی پنج درمان میکرودرم ابریژن به فاصله دو تا چهار هفته از یکدیگر انجام می‌شود، که هر چهارتا هشت هفته با یک درمان تثبیت‌کننده دنبال می‌شود.

لیزردرمانی غیر تخریبی

n5

لیزرهای فرکشنال پرتو لیزر را به پیکسل‌های کوچک‌تر می‌شکنند که می‌تواند درمان عمیق‌تری و مؤثرتر بدون سوزش و خرابی را حاصل نماید. درمان تقریباً بدون درد است و اساساً هیچ‌گونه خرابی وجود ندارد. لیزر لک صورت مهم‌ترین گام در درمان موارد متوسط ​​تا شدید ملاسما است، و ازقضا یکی از درمان‌هایی است که به‌ شدت نادیده گرفته می‌شود.

لیزر مورد استفاده در لایه‌برداریلیزر پوست برای ملاسما، پرتوهای مختصری از نور باانرژی بالا را برای تخریب خارجی‌ترین لایه‌های پوست و حذف نواحی رنگ‌دانه دار به سطح پوست می‌تاباند، و موجب برطرف شدن علائم لک صورت و صاف شدن پوست و بازیابی شفافیت پیش از بارداری در پوست می‌گردد. این روش بسیار دقیق است و می‌تواند یک ناحیه خاص از صورت را هدف قرار دهد و یا در تمام‌ صورت اجرا شود. کل فرایند بین پانزده دقیقه تا کمی بیش از یک ساعت، بسته به ‌اندازه و محل ناحیه آسیب‌دیده طول می‌کشد.

هر ۳-۲ هفته شما یک درمان لیزر فرکشنال ۱۵ دقیقه‌ای را دریافت خواهید کرد که برای تخریب عمیق‌ترین رنگ‌دانه‌های ملاسما طراحی‌شده است.

untitled1

فتوفشال آی پی ال

n7

درمان با نور پالسی شدید یا فتوفشال، شایع‌ترین درمان پیشنهادشده توسط پزشکان برای درمان تجمع بیش ‌از حد رنگ‌دانه‌ها است. با این ‌حال، چنانچه درمان آی پی ال به‌طور صحیح انجام نگیرد، می‌تواند موجب تشدید تجمع بیش ‌از حد رنگ‌دانه‌ها شود. ما بر این باوریم که درمان‌های آی پی ال (و فرکسل) نامناسب‌ترین انتخاب درمانی برای اکثر افرادی است که به ملاسما مبتلا هستند.

n8

درمان موضعی تجمع بیش‌ازحد رنگ‌دانه‌ها

در درمان موضعی تجمع بیش ‌از حد رنگ‌دانه‌ها، ما سه عامل متفاوت را برای سه درجه ملاسما پیشنهاد می‌دهیم: خفیف، متوسط ​​و شدید. هر مورد ملاسما متفاوت است، و ما بر این باوریم که محصول مورد استفاده برای درمان موضعی تجمع بیش ‌از حد رنگ‌دانه‌ها باید مطابق با نیاز هر بیمار انتخاب شود  و از به‌کارگیری محصول مشابه برای تمام بیماران اجتناب گردد. در مورد بیماران مبتلابه ملاسما که به تسریع نتایج درمانی خود علاقه‌مند هستند، ما یک فرمولاسیون روشن‌کننده پوست که شامل یک دوره درمانی خوراکی یک‌ماهه برای تجمع بیش ‌از حد رنگ‌دانه‌ها است، را پیشنهاد می‌کنیم.

چرا امکان عود مجدد ملاسمای درمان شده وجود دارد؟


چنانچه بیماری شما به درمان پاسخ نمی‌دهد، و یا عارضه پوستی شما برای مدت‌ها بهبود یافته اما در حال حاضر مجدداً عود کرده است، احتمالاً شما از پوست خود در مقابل نور خورشید به ‌اندازه کافی محافظت نمی‌کنید. از پوشش‌های محافظ مثل کلاه استفاده کنید، و به‌منظور ممانعت از بازگشت و یا تداوم ملاسما، در هر بار خارج شدن از منزل از یک کرم ضدآفتاب حاوی زینک اکساید و دی‌اکسید تیتانیوم استفاده نمایید.

کرم‌های ضدآفتاب زینک اکساید

نکته بسیار ضروری برای بیماران مبتلابه ملاسما استفاده روزانه از یک کرم ضدآفتاب باکیفیت بالا است، حتی زمانی که به‌طور مستقیم در معرض نور خورشید قرار ندارند. قرار گرفتن در معرض نور آفتاب محافظت نشده تنها برای یک دوره زمانی کوتاه می‌تواند موجب بروز ملاسما ‌شود، و  نتایج ماه‌ها درمان پرهزینه شما را از بین ببرد. محصول مورد استفاده در کلینیک ما، یک فرمالیسیون حاوی پوشش‍دهی UVA و UVB عالی است. به ‌علاوه به ‌واسطه داشتن رنگ روشن و سبکی برای استفاده در زیر آرایش بسیار مناسب می‌باشد.