اندازه‌گیری درصد چربی بدن با تجزیه و تحلیل و آنالیز بدن

کلینیک تخصصی زیبایی صدف با استفاده از آخرین تکنولوژی سنجش جذب اشعه ایکس دوگانه با دوز پایین (DEXA)، قادر به سنجش دقیق تراکم استخوان و / یا درصد چربی موضعی بدن می‌باشد. شما با استفاده از نتایج آزمایش تراکم استخوان و همکاری با پزشک، قادر به رسیدن به اهداف بهداشت و سلامتی خود خواهید شد.

کلینیک صدف با بهره‌مندی از متخصصان تغذیه معتبر و متخصصان رژیم غذایی و تناسب اندام با اندازه‌گیری چربی بدن مراجعان، آن‌ها را در حفظ و تداوم اهداف سلامتی و تناسب اندام خود یاری می‌کند.

ترکیب بدن (بادی کامپوزیشن) به معنی نسبت چربی به توده بدون چربی بدن می‌باشد. ترکیب بدن سالم شامل درصد پایین‌تر چربی و درصد بالاتر توده بدون چربی است. آنالیز ترکیب بدن به منظور ارزیابی سطح سلامت و تناسب اندام شما انجام می‌شود.

10

بادی کامپوزیشن یا ترکیب بدن چیست؟


بدن شما از دو نوع توده تشکیل شده است: توده چربی و توده بدون چربی.

  • توده چربی، چربی‌هایی است که در داخل بدن قرار گرفته است. چربی بدن می‌تواند در بافت عضله، زیر پوست و یا در اطراف اندام‌ها واقع شده باشد. برخی از چربی‌ها برای سلامت کلی بدن ضروری است و به حفاظت از اندام‌های داخلی، تامین انرژی و تنظیم هورمون‌های مهم بدن کمک می‌کند.
  • توده بدون چربی، شامل استخوان، آب، ماهیچه و بافت‎ها است. وجود توده بدون چربی نیز برای عملکرد صحیح بدن مهم است.

آنالیز ترکیب بدن، مقایسه توده چربی و بدون چربی در بدن است. هنگامی که در مورد ترکیب بدن صحبت می‌شود، معمولاً به درصد چربی بدن و یا درصدی از بدن شما که چربی است، اشاره دارد. درصدی از بدن شما را که چربی نیست، توده بدون چربی (FFM) نامیده می‌شود.

چرا چربی‌های بدن مهم است؟


آنالیز ترکیب بدن یک اقدام ضروری برای سلامت و تناسب اندام ورزشکاران و عموم مردم است. اگر شما قبلاً و یا اکنون در حال کاهش وزن، افزایش وزن و یا انجام یک برنامه بدنسازی هستید، مهم‌ترین تستی که می‌توانید انجام دهید، سنجش دقیق درصد کل چربی بدن و استفاده از این اندازه‌گیری برای ارزیابی اثرات تداوم برنامه‌تان است. شواهد روز افزونی وجود دارد که ارتباط روشنی را بین ترکیب بدن (به طور خاص، درصد کل چربی بدن) با بیش از 30 بیماری‌ خاص نشان می‌دهد و اینکه کاهش چربی کل بدن می‌تواند طول عمر انسان را افزایش دهد. کاهش وزن نباید با کاهش چربی اشتباه گرفته شود. ورزشکاران ممکن است افزایش وزن داشته باشند (افزایش عضله) اما با یک برنامه تناسب اندام، چربی بدن خود را کاهش دهند.

چربی بدن چیست؟


چربی‌ها یکی از اجزای اساسی تشکیل دهنده ساختار بدن شما هستند. سایر اجزاء عبارتند از آب، عضله و اندام‌های شما شامل مغز، کبد، کلیه، طحال، معده، استخوان، لوزالمعده، روده و غیره، که همگی برای عملکرد نورمال بدن شما ضروری هستند.

چربی بدن را می‌توان به دو دسته تقسیم کرد: چربی‌های ضروری و چربی‌های ذخیره

همان‌طور که از نام آن پیداست، چربی ضروری برای کارکرد سالم بدن شما ضروری است. این چربی‌ها در مقادیر کم در مغز استخوان، اندام‌ها، سیستم عصبی مرکزی و عضلات ذخیره می‌شود. چربی‌های ذخیره به تجمع چربی در بافت چربی و یا آدیبوسیت گفته می‌شود. در مردان، چربی ضروری حدود 3 درصد از کل وزن بدن را تشکیل می‌دهد. اما بدن زنان شامل درصد بالاتری از چربی ضروری (در حدود 12 درصد) است. دلیلش این است که چربی‌های ضروری زنان شامل مقداری چربی‌های وابسته به جنسیت است که در سینه‌ها، لگن، باسن و ران قرار دارند. اعتقاد بر این است که چربی‌های وابسته به جنسیت برای تولیدمثل طبیعی زنان حیاتی است.

اندازه‌گیری چربی بدن  با DEXA (جذب سنجی انرژی اشعه ایکس دوگانه)


چندین روش برای اندازه‌گیری درصد چربی بدن وجود دارد و با اتفاق نظر متخصصان، DEXA یک استاندارد طلایی است. DEXA با استفاده از دو اشعه ایکس مختلف کم توان با یک اسکنر کل بدن، محتوای چربی کلی و موضعی، محتوای مواد معدنی استخوان (و در نتیجه تراکم استخوان) و توده عضلانی را به طور همزمان و با دقت بسیار عالی تعیین می‌کند. مدت زمان اسکن 5-7 دقیقه است و از اشعه با دوز پایین استفاده می‌شود. میزان مطلوب چربی بدن برای تناسب اندام مردان باید 14 تا 17 درصد از وزن آنها باشد. چربی بدن مردان ورزشکار دارای تناسب اندام، حدوداً 4/6 درصد کمتر (از کل وزن بدن) است. مقدار چربی بدن زنان دارای تناسب اندام باید 21-24 درصد (از کل وزن بدن) باشد. به طور کلی مردان با مقادیر چربی بیش از 26 درصد و زنان با مقادیر بیش از 32 درصد چربی، دارای اضافه وزن یا چاق محسوب می‌شوند. نتایج یک تحقیق در سال 1999 نشان داد که 61 درصد از بزرگسالان آمریکایی دارای اضافه وزن و یا چاق بودند و چاقی در حال تبدیل شدن به یک مشکل عمده سلامت در بزرگسالان و نوجوانان می‌باشد.

روند آنالیز ترکیب بدن چگونه است؟

 اندازه‌گیری ترکیب بدن شما از زمانی که وارد کلینیک ما می‌شوید، حدود 20-30 دقیقه طول می‌کشد.

  • به شما یک لباس مخصوص داده خواهد شد و سپس توسط یکی از تکنسین‌های ما به اتاق معاینه هدایت خواهید شد.
  • ابتدا باید روی تخت اسکنر به پشت دراز بکشید. تکنسین شما را در وضعیت صحیح روی تخت قرار خواهد داد و اسکن آغاز خواهد شد.
  • اسکن کامل بدن حدود 10 دقیقه طول می‌کشد، که در این مدت باید بی‌حرکت دراز بکشید.
  • در حالی که شما در حال لباس پوشیدن هستید، نتایج اسکن برای شما چاپ خواهد شد. سپس تکنسین طی چند دقیقه نتایج را برای شما توضیح خواهد داد.
  • به شما برگه نتیجه آنالیز ترکیب بدن ارائه می‌شود که می‌توانید آن را به خانه ببرید.

نتایج این اسکن چگونه می‌تواند به شما کمک کند؟


 

کلینیک صدف، سنجش ترکیب بدن را با استفاده از دو اشعه ایکس کم توان (DEXA) به شما ارائه می‌دهد.

اسکن DEXA یک تست درجه پزشکی است و به عنوان یک استاندارد طلایی در ترکیب بدن شناخته شده و نتایجی با دقت بیش از 99٪ ارائه می‌کند.

 پس از اتمام اسکن، به شما گزارش اندازه‌گیری‌های دقیقی از ترکیب بدن، از جمله شاخص توده بدن (BMI)، توده بافت بدون چربی، توده بافت چربی و رقم کسر چربی بدن به شما داده خواهد شد.

این آزمایش همچنین نتایج را به صورت موضعی نشان می‌دهد، این امر به تعیین مناطقی از بدن که نیاز به توجه بیشتری دارد، کمک می‌کند.

اندازه‌گیری ترکیب بدن برای تعیین سطح کلی تناسب اندام مفید است.

برای افرادی که در حال اجرای یک برنامه کاهش وزن و یا تناسب اندام هستند، این اندازه‌گیری می‌تواند مبنای مهمی برای سنجش پیشرفت و تهیه یک برنامه منطبق با نیازهای خاص خود باشد.

بدن شما چه مقدار چربی باید داشته باشد؟


راه‌های مختلفی برای برآورد درصد چربی بدن شما وجود دارد. بسیاری از باشگاه‌ها و سالن‌های ورزشی، آنالیز چربی بدن را ارائه می‌دهند. شما همچنین می‌توانید آن را در مطب پزشک خود دریافت کنید و یا از مقیاس چربی بدن BIA برای تخمین درصد چربی بدن خود استفاده کنید.

پس از بدست آوردن درصد چربی بدن خود می‌توانید برای ارزیابی ترکیب بدن، آن را با این ارقام که توسط شورای ورزش آمریکا (ACE) ارائه شده، مقایسه کنید.

اعداد نورمال درصد چربی بدن ACE برای مردان و زنان
عنوان زنان مردان
چربی‌ ضروری 10-13% 2-5%
ورزشکاران 14-20% 6-13%
تناسب اندام 21-24% 14-17%
چاقی >32% >25%


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است