بیماری پیسی، برص، لک وپیس (ویتیلیگو): علت و درمان

pic1

پیسی عارضه‌ای است که در طی آن، بخش‌هایی از پوست رنگ‌دانه‌های طبیعی خود را ازدست‌داده و سفیدتر از رنگ طبیعی خود می‌شوند. این عارضه شایع بوده و در حدود 1 درصد از کل جمعیت جهان را درگیر می‌کند. رنگ‌دانه‌ای که باعث ایجاد رنگ طبیعی پوست شما می‌شود ملانین نام داشته که توسط سلول‌هایی به نام ملانوسیت تولید می‌شود. علت ایجاد پیسی هنوز به‌درستی مشخص نیست ولی عده‌ای عقیده دارند که در طی این بیماری، بدن پادتن‌هایی را بر ضد سلول‌های ملانوسیت خودی تولید می‌کند که باعث از بین رفتن این سلول‌ها می‌شوند. پس‌ازآن بدن قادر نخواهد بود به‌خوبی ملانین تولید کند که نتیجه‌ی آن عارضه‌ی پیسی خواهد بود.

در حدود 10 تا 20 درصد از افرادی که به پیسی مبتلا می‌شوند، رنگ طبیعی پوست آن‌ها بازخواهد گشت. افرادی که بیشترین شانس را برای بازگشت رنگ پوست خود دارند افراد جوان و کسانی اند که پیسی در 6 ماهگی به اوج خود رسیده و بر روی پوست صورت ظاهر شده است. افرادی که شانس کمتری برای بازگشت رنگ طبیعی پوست خود دارند افرادی‌اند که در سنین بالاتر به پیسی مبتلا شده و این عارضه بر روی لب و دست و پای آن‌ها و به‌خصوص بر روی کف دست ظاهر شده است. برای درمان بهتر باید در اولین وقت ممکن به پزشک مراجعه کنید.
پزشکان کلینیک زیبایی صدف، روش‌های مختلفی را برای درمان پیسی به شما توصیه خواهند کرد که ازجمله این روش‌ها می‌توان موارد زیر را نام برد:
دارودرمانی، لیزر، رنگ‌دانه گذاری، فوتوتراپی و غیره
برای اطلاعات بیشترین و تعیین وقت ملاقات می‌توانید با شماره تلفن 27437 تماس بگیرید.

پیسی


پیسی یک بیماری طولانی‌مدت و مزمن پوستی است که تکه‌هایی از پوست را به‌طور غیرطبیعی سفید می‌کند. این بیماری در نقاطی از پوست ایجاد شده و لکه‌های ناشی از آن با مرور زمان بزرگ‌تر می‌شوند.

این لکه‌ها زمانی ایجاد می‌شوند که ملانوسیت های پوستی بمیرند. ملانوسیت ها سلول‌هایی هستند که مسئولیت تولید رنگ‌دانه‌های پوستی - ملانین - را بر عهده‌دارند. این رنگ‌دانه باعث می‌شود پوست رنگی طبیعی داشته باشد و همچنین از آن در مقابل اشعه‌ی فرابنفش خورشید محافظت می‌کند.

نقاطی از پوست که پیسی می‌تواند آن‌ها را درگیر کند در افراد مختلف بسیار متفاوت است. پیسی می‌تواند چشم‌ها، درون دهان و موها را نیز درگیر کند. در اکثر موارد، مناطقی که به این عارضه مبتلا شده‌اند تا آخر عمر فرد به همان صورت باقی خواهند ماند.

علل ایجاد پیسی


در کمال تعجب، علل ایجاد بیماری پیسی هنوز به‌درستی مشخص نشده‌اند ولی تحقیقات انجام‌شده موارد زیر را مشخص کرده‌اند:

 • یک عارضه‌ی خود ایمنی - سیستم ایمنی بدن فرد بیش‌ازحد فعال شده و ملانوسیت های خودی را از بین می‌برد.
 • عدم تعادل استرس اکسیداتیو ژنتیکی
 • یک واقعه‌ی استرس‌زا
 • آسیب به پوست به دلیل آفتاب‌سوختگی شدید یا بریدگی
 • قرار گرفتن در معرض برخی مواد شیمیایی خاص
 • علل عصبی
 • وراثت - رابطه‌ی فامیلی
 • علل ویروسی

پیسی واگیردار نبوده و افراد نمی‌توانند آن را به یکدیگر منتقل کنند.

انواع پیسی


دانشمندان پیسی را به دو نوع مختلف طبقه‌بندی کرده‌اند: سگمنتال یا قطعه‌ای و غیر سگمنتال یا غیر قطعه‌ای.

پیسی غیر قطعه‌ای

pic2

پیسی غیر قطعه‌ای شایع‌ترین نوع این عارضه است. این نوع از عارضه در 90 درصد افرادی که به این بیماری مبتلا شده‌اند دیده می‌شود. در پیسی غیر قطعه‌ای، لکه‌های پوستی معمولاً به‌صورت متقارن در دو طرف بدن ایجاد می‌شوند. این لکه‌های متقارن اکثراً بر روی نقاطی از پوست ایجاد می‌شوند که در معرض نور خورشید قرار دارند مانند پوست صورت، گردن و دست‌ها.

پیسی قطعه‌ای

pic3

پیسی قطعه‌ای نوع دیگری از این عارضه‌ی پوستی است. این نوع از عارضه سریع‌تر پیشرفت می‌کند ولی نسبت به نوع غیر قطعه‌ای از ثبات و پایداری بیشتری برخوردار است. شیوع این نوع از عارضه بسیار کمتر بوده و در حدود 10 درصد از افرادی که به پیسی مبتلا می‌شوند را درگیر می‌کند.

پیسی قطعه‌ای در گروه‌های سنی جوان‌تر بیشتر دیده‌شده و در حدود 30 درصد از کودکانی که به این عارضه مبتلا می‌شوند را درگیر می‌کند.

این نوع از عارضه نامتقارن بوده و مناطقی از پوست که به ریشه‌های عصبی پشتی نخاع متصل می‌شوند را بیشتر درگیر می‌کند. این عارضه ثبات بالاتری داشته و نسبت به روش‌های درمانی موضعی پاسخ بهتری می‌دهد.

علائم


تنها علامت پیسی، ظهور لکه‌های سفید و صاف بر روی پوست می‌باشد. عموماً اولین لکه‌ای که بر روی پوست ایجاد شده و فرد متوجه آن می‌شود، بر روی نقطه‌ای از پوست است که مرتباً در معرض تابش نور خورشید قرار گرفته است.

در ابتدا پیسی به شکل یک لکه‌ی ساده ایجاد می‌شود که تنها کمی کمرنگ‌تر از نقاط دیگر پوست به نظر می‌رسد. ولی به‌تدریج و با گذشت زمان این لکه کمرنگ‌تر می‌شود تا جایی که کاملاً سفید شود.

شکل این لکه‌ها کاملاً نامنظم بوده و در برخی از موارد لبه‌ی آن‌ها با ایجاد رنگ قرمز ملتهب می‌شوند. همچنین ممکن است در این مناطق احساس خارش نیز وجود داشته باشد. غیر از شکل ظاهری این لکه‌ها و خارش گاه‌به‌گاه در این مناطق، پیسی باعث هیچ ناراحتی دیگری مانند درد یا خشکی در پوست نخواهد شد.

درمان پیسی


pic5

pic4

pic6

pic7

روش‌های درمانی متعددی وجود دارند که می‌توان با کمک آن‌ها اثرات پیسی را تا حدی کاهش داد.

مراقبت پزشکی

هیچ روش درمانی برای پیسی وجود ندارد که بتواند به‌طور مطمئن نتایج مناسبی را برای همه‌ی بیماران به همراه داشته باشد. پاسخ افراد نسبت به روش‌های درمانی موجود بسیار متفاوت است. روش‌های درمانی باید شخصی‌سازی‌شده و افراد از خطرات همراه با آن آگاه شوند. در طول درمان سلول‌های رنگ‌دانه‌ای تکثیر شده و از 3 منبع زیر نشئت می‌گیرند:

 • واحدهای پیلوسباسه که بیشترین تعداد سلول‌ها را تأمین می‌کند. این سلول‌ها از غلاف خارجی ریشه به سمت روپوست مهاجرت می‌کنند.
 • ملانوسیت های پوستی که بیماری نتوانسته آن‌ها را از بین ببرد.
 • مرز لکه‌های پوستی که ممکن است 2 تا 4 میلی‌متر به عقب بازگردند.

کورتیکواستروئید های موضعی

پمادهای کورتیکواستروئیدی، کرم‌های حاوی کورتیکواستروئید می‌باشند. برخی از مطالعات نشان داده‌اند که استفاده از کورتیکواستروئید های موضعی بر روی لکه‌های سفید می‌تواند مانع از گسترش آن‌ها شود. در مواد دیگر، متخصصین عقیده دارند که این کار حتی می‌تواند باعث برگشت کامل رنگ طبیعی پوست شود. نباید از کورتیکواستروئید ها بر روی پوست صورت استفاده کرد.

درصورتی‌که پس از یک ماه استفاده از هرگونه کورتیکواستروئید، لکه‌های پوستی بهبودی نیافته و عوارض جانبی کورتیکواستروئید بروز کنند، درمان باید بلافاصله متوقف شود.

فوتوتراپی با نور UVB

قرار دادن پوست آسیب دیده در معرض نور UVB یکی از روش‌های درمانی رایج است. این روش یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای درمان پیسی است که می‌توان به‌سادگی آن را در خانه مورداستفاده قرار داد.

درمان در خانه توصیه می‌شود چراکه استفاده‌ی مرتب و روزانه از لامپ UVB می‌تواند اثرات بسیار بهتری داشته باشد. اگر این درمان در کلینیک انجام شود، فرد باید هر هفته 2 تا 3 بار به کلینیک مراجعه کند که این کار باعث کند شدن روند بهبودی خواهد شد.

درصورتی‌که لکه‌های سفید در مناطق وسیعی از بدن وجود داشته باشند، درمان با لامپ UVB باید در بیمارستان و بر روی کل بدن انجام شود. لازم به ذکر است که باوجود مدارکی مبنی بر مؤثر بودن لامپ UVB برای درمان پیسی به‌خصوص به همراه دیگر روش‌های درمانی، آثار درمانی آن قابل پیش‌بینی و قابل‌اطمینان نیستند.

لیزر درمانی

pic8

یکی دیگر از روش‌های درمانی خلاقانه، لیزر درمانی رادیواکتیو است که در طی آن اشعه‌های تک رنگی با طول‌موج 308 نانومتر تولید شده و برای درمان قسمت‌های محدود و باثبات پیسی مورداستفاده قرار می‌گیرند. این روش درمانی برای پیسی مؤثر، بی‌خطر و راحت است البته تا زمانی که این عارضه کمتر از 30 درصد سطح بدن را درگیر کرده باشد. بااین‌حال، هزینه‌ی انجام این روش بالاست. لکه‌های موضعی پیسی با استفاده از این روش دو بار در هفته مورد درمان قرار می‌گیرند و در کل حدود 24 تا 48 جلسه‌ی درمانی موردنیاز است.

برخی مطالعات گذشته‌نگر نشان می‌دهند که پیسی قطعه‌ای نسبت به لیزر درمانی رادیواکتیو پاسخ بهتری می‌دهد به‌خصوص اگر درمان در مراحل اولیه‌ی بیماری صورت گیرد. مطالعات همچنین نشان می‌دهند که استفاده‌ی بلندمدت از اشعه‌ی فرابنفش تجمعی قدرتمند دستگاه لیزر رادیواکتیو می‌تواند اثرات بهتری داشته باشد.

کاهش رنگ‌دانه


زمانی که بیماری تا حد زیادی گسترش یافت - بیش از 50 درصد از سطح بدن را پوشاند - کاهش رنگ‌دانه به‌عنوان یک روش درمانی در نظر گرفته می‌شود. در این روش، رنگ‌دانه‌های پوستی در مناطق سالم از بین برده می‌شوند تا رنگ پوست متعادل شود.

روش کاهش رنگ‌دانه با استفاده از لوسیون های موضعی قدرتمند و پمادهای مخصوص انجام می‌شود مانند مونوبنزون، مکوئینول یا هیدروکوئینون.

کاهش رنگ‌دانه روشی دائمی بوده و البته می‌تواند باعث ظریف شدن پوست شود. همچنین باید از قرار گرفتن طولانی‌مدت در معرض نور خورشید ممانعت شود. کاهش رنگ‌دانه می‌تواند بسته به عواملی چون عمق رنگ طبیعی پوست، بین 12 تا 24 ماه زمان ببرد.

پیوند پوست


پیوند پوست نوعی عمل جراحی است که در طی آن، قسمت‌هایی از پوست سالم با دقت کامل برداشته شده و برای پوشاندن پوست بیمار شده مورداستفاده قرار می‌گیرند. این روش رواج بالایی ندارد چراکه زمان‌بر بوده و می‌تواند باعث ایجاد جای زخم در هر دو منطقه شود - محل برداشت پوست و محل انجام پیوند.

روشی به نام پیوند تاول خطر کمتری برای ایجاد جای زخم را به همراه دارد. در این روش، یک تاول با استفاده از ساکشن بر روی پوست سالم ایجاد می‌شود. سپس نوک این تاول برداشته شده و بر روی منطقه‌ای که رنگ‌دانه‌های خود را ازدست‌داده است قرار داده می‌شود.

تاتو و خال‌کوبی کردن پوست

pic9

با استفاده از یک دستگاه مخصوص، رنگ‌دانه‌هایی در درون پوست جای داده می‌شوند. این روش بهترین اثر را بر روی مناطقی چون اطراف لب‌ها به‌خصوص در افرادی با رنگ پوست تیره‌تر به همراه خواهد داشت. ازجمله معایب این روش می‌توان به احتمال عدم همخوانی رنگ پوست با تاتو و همچنین از بین رفتن رنگ تاتو با گذشت زمان اشاره کرد. در برخی از موارد، آسیب‌های پوستی ایجاد شده در اثر تاتو خود می‌توانند باعث ایجاد لکه‌های پیسی بیشتری بر روی پوست شوند.به این پست امتیاز دهید.
بیماری پیسی، برص، لک وپیس (ویتیلیگو): علت و درمان
5 از 1 رای