تقویت و درمان ناخن‌های شکننده

بیماری ناخن‌های شکننده در دنیای علم بهتر شناخته شده‌اند و با نام onychoschizia توصیف می‌شود. شکنندگی ناخن با مشخصه‌ی جدا شدن لایه‌ی نازکی از صفحه ناخن که باعث ضعیف شدن ناخن می‌شود، توصیف می‌شود. شکنندگی ناخن به معنی ایجاد یک شکاف برآمده و عمودی روی ناخن نیز معرفی می‌شود. در صورتی که این مشکل درمان نشود، بیماری ناخن شکننده می‌تواند بسیار دردناک شود که در ادامه به موضوع تقویت ناخنهای شکننده میپردازیم.

علائم شکنندگی ناخن


علائم اصلی شکنندگی ناخن وجود ناخن‌هایی شکننده است. علائم دیگر ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • ناخن‌هایی که به راحتی می‌شکنند یا پوسته می‌شوند.
 • ناخن‌هایی که یک سری رشته‌های طولی دارند.
 • ناخن‌هایی که لایه‌های پروتئینی آن‌ها شکسته یا جدا شده است.

اگر شما ناخن شکننده داشته باشید، ممکن است در انتهای ناخن‌های خود شکافتگی ببینید که این خود یکی از مشخصه‌های این بیماری خاص است.

onychorrhexis-pictures-3

دلایل شکنندگی ناخن


شکننده بودن و به راحتی شکستن ناخن‌های پا دلایل احتمالی متنوعی دارد. اغلب یک دلیل واحد وجود ندارد، بلکه تعدادی از عوامل در کنار هم  اثرگذار هستند. دلایل بروز شکنندگی ناخن عبارتند از:

 • کم‌کاری تیروئید: همراه با افزایش وزن و خستگی، شکنندگی ناخن‌ها و موها نیز ازجمله علائم قابل‌توجه کم‌کاری غده تیروئید هستند.
 • کمبود ویتامین و دیگر مشکلات تغذیه‌ای می‌تواند باعث شکنندگی ناخن شود، همچنین می‌تواند باعث اختلالات مربوط به تغذیه و غذا خوردن مانند پُرخوری، بی‌اشتهایی و کم‌خونی نیز شود.
 • استفاده بیش از حد از محصولات شیمیایی: زنانی که ناخن پایشان را رنگ می‌کنند و همیشه رنگ‌ها را تغییر می‌دهند، اغلب شکنندگی ناخن‌هایشان بیشتر از دیگران است. یکی از مستعدترین شغل‌های در معرض خطر، کار در یک سالن آرایش ناخن است؛ لاک پاک‌کن‌ها و صیقل دهنده‌های ناخن (پولیش ناخن) و حلال یا مایع‌کننده‌ی روکش‌ها به راحتی می‌توانند منجر به شکنندگی ناخن ناخن پا شوند.
 • بیش از حد در معرض صابون‌های قوی قرار گرفتن در مشاغل خاصی مانند ظرف‌شویی می‎تواند باعث شکننده شدن ناخن شود. وسواس داشتن در شست‌وشوی دست و پا نیز می‌تواند شکنندگی ناخن‌ها را زیاد کند.
 • سن: هر چه سن ما بیشتر شود، بدنمان کمتر قادر به حفظ رطوبت است که این در نهایت باعث می‌شود مو و ناخن‌های ما شکننده شوند و به راحتی آسیب ببینند.
 • قارچ ناخن می‌تواند ناخن‌های شما را ضعیف کند و باعث شکاف برداشتن و خرد شدن آن‌ها شود.
 • پدیده رینود یک وضعیت پزشکی است که در مورد آن خیلی تحقیق نشده است. در این وضعیت، حساسیت شدید به سرما به راحتی جریان خون به انگشتان پا و سر انگشتان را به تأخیر می‌اندازد. این عامل باعث می‌شود اکسیژن کافی به ناخن‌های پا نرسد و در نتیجه ناخن‌ها شکننده شوند.
 • پسوریازیس، اگزما و دیگر بیماری‌های پوستی نیز می‌توانند به ناخن‌ها حمله کنند و آن‌ها را ضعیف و شکننده سازند.

یکی از جنبه‌های ناامیدکننده‌ی درمان شکنندگی ناخن این است که این مشکل می‌تواند ناشی از کمبود خیلی زیاد یا وجود بیش از حد رطوبت باشد. مربیان شنا، نجات غریق‌ها و دیگر افرادی که زمان زیادی را در آب سپری می‌کنند اغلب مشکل شکنندگی ناخن دارند که این مشکل اغلب به طور مستقیم با مشاغل آن‌ها ارتباط دارد.

از سوی دیگر آسیبی که برای ناخن‌های افرادی که در تمام طول روز با مواد شیمیایی کار می‌کنند، رخ می‌دهد به طور کلی به علت آب‌زدایی (کم شدن آب) ناخن است.

همچنین همان‌طور که در بالا ذکر شد، دلیل اینکه با افزایش سن ناخن‌های ما به طور فزاینده‌ای ضعیف و شکننده می‌شود این است که با بالا رفتن سن بدن ما برخی از توانایی‌های خود برای حفظ رطوبت را از دست می‌دهد.

کمبود مواد مغذی نیز ممکن است یکی از دلایل پنهان شکنندگی ناخن‌های شما باشد. کم‌خونی (فقر آهن) می‌تواند باعث آسیب جدی به ناخن‌ها شود زیرا آهن برای کمک به تولید هموگلوبین در بدن لازم است. کمبود ویتامین B کمپلکس به یقین روی سلامتی ناخن‌های شما تأثیر دارد، بنابراین مصرف ویتامین B کمپلکس و همچنین ویتامین A و C و کلسیم کاملاً ضروری است. متخصصین تغذیه ما می‌توانند شما را در انتخاب بهترین رژیم غذایی جهت بهبود شرایط و سلامت ناخن یاری رسانند.

تشخیص


تشخیص شکنندگی ناخن سخت نیست و معمولاً با معاینه فیزیکی ناخن‌های ما توسط پزشک، آشکار می‌شود. به منظور رد کردن هرگونه بیماری‌های زمینه‌ای دیگر مانند کم‌کاری تیروئید، ممکن است پزشک دستور انجام آزمایش بدهد تا سطح تولید هورمون تیروئید و خون شما را چک کند.

درمان شکنندگی ناخن


چگونگی درمان شکنندگی ناخن به دلیل اصلی بروز آن بستگی دارد. بعد از اینکه یکی از پزشکان کلینیک ما شکنندگی ناخن را به طور صحیح تشخیص داد، تیم پزشکی تصمیم می‌گیرند که از چه نوع درمانی استفاده کنند. هنگامی که درمان شروع شد، علائم به تدریج و در عرض چند روز ناپدید می‌شوند.

بیماری با یک متخصص پوست مشورت کنند. ناخن‌های شکننده و شکافته شده اغلب با استفاده از لوسیون‌هایی که محتوی آلفا هیدروکسی اسید یا لانولین هستند، درمان می‌شوند. این مواد می‌تواند قبل و بعد از خیس کردن دست روی ناخن‌ها استفاده شود. عناصر دارای اوره یا لاکتیک اسید نیز در درمان خشکی مؤثر هستند. مصرف مولتی ویتامین همراه با روی، آهن و بیوتین ممکن است مقاومت ناخن‌ها را افزایش دهد و در تقویت مو نیز موثر است . روغن زیتون نیز یک شیوه درمانی ارزان‌قیمت است.

علاوه بر این، مردم می‌توانند برای جلوگیری از اینکه ناخن‌هایشان شکننده شود، گام‌های دیگری بردارند. بهترین کار این است که به ناخن‌ها اجازه ندهید که بارها و بارها مرطوب و خشک شوند. دستکش‌های پنبه اندود لاستیکی می‌توانند با خشک نگه داشتن ناخن‌ها در حین انجام کارهای خانگی مانند ظرف شستن، از آنها محافظت کنند. دستکش‌ها همچنین از قرار گرفتن ناخن‌ها در معرض مواد شیمیایی پاک‌کننده محافظت می‌کنند. افرادی که دارای مشاغلی هستند که ناخن‌هایشان به طور مکرر خیس و خشک می‎شود، بهتر است در محل کار از دستکش استفاده کنند.

ناخن‌های نرم حاکی از این است که رطوبت زیادی وجود دارد یا ناخن‌ها توسط مایعات تمیزکننده، مواد پاک‌کننده، لاک پاک‌کن‌ها و دیگر مواد شیمیایی آسیب دیده‌اند. استفاده از مقدمات پاک کردن ناخن یا بردن رنگ ناخن با الیاف نایلون (شناخته شده با نام سخت‌کننده‌های الیافی ناخن) ممکن است به تقویت ناخن‌ها کمک کند. باید از استفاده سخت‌کننده‌های ناخن که حاوی سوفانامید تولوئن یا فرمالدئید هستند اجتناب شود، زیرا این مواد می‌تواند باعث تحریک و سوزش پوست شود.

نباید از محصولات درجه پایین لاک ناخن استفاده کرد، زیرا باعث خشکی و شکنندگی شدید ناخن‌ها می‌شوند. لاک پاک‌کن‌های که حاوی عناصر استون هستند، احتمالاً مخصوص خشک کردن ناخن‌ها هستند. بهتر است یک لاک پاک‌کن بدون استون استفاده کنید. به علاوه به منظور جلوگیری از خشک شدن بیش از حد ناخن‌ها نباید بیشتر از یک بار در هفته از لاک پاک‌کن استفاده کرد.

مراقبت مناسب از ناخن‌ها می‌تواند از شکننده شدن بیش از حد آنها جلوگیری کند. ناخن‌ها باید با استفاده از یک سوهان ظریف شکل داده و سوهان زده شوند و تیزی ناخن‌ها باید به آرامی برطرف شود. ناهمواری‌هایی که فوراً و بدون معطلی سوهان زده می‌شوند، می‌توانند از شکستن یا شکافتن ناخن‌ها جلوگیری کنند. براق‌کننده‌های ناخن نیز می‌توانند باعث شکافتگی ناخن‌ها شوند. برای برطرف کردن پوشش سخت ناخن‌ها از ابزار فلزی بر روی سطح ناخن‌ها استفاده نکنید، زیرا این ابزار می‌تواند سلول‌های محافظ روی سطح ناخن‌ها را از بین ببرد. شکافتگی و چاک برداشتن ناخن‌ها را می‌توان با استفاده از چسب ناخن یا پاک کردن لاک ناخن، برطرف کرد. علاوه بر این مانیکور (آرایش) ناخن می‌تواند به حفظ ناخن‌ها در یک وضعیت مناسب کمک کند. افرادی که ناخن‌‌های شکننده دارند می‌توانند در شب از یک مرطوب‌کننده استفاده کنند و با دستکش‌های پنبه‌ای بخوابند. در نهایت، اینکه نباید از ناخن‌ها به عنوان یک ابزار استفاده کرد. این کار می‌تواند ناخن‌ها را ضعیف کند و منجر به شکستن آنها شود. اگر نمی‌توانید از وارد آمدن ضرب به ناخن‌های خود جلوگیری کنید، بهتر است آنها را کوتاه کنید.

در موارد نادر که بیماری‌های داخلی دلیل شکنندگی ناخن‌ها است، لازم است زمینه‌ی این بیماری‌ها تشخیص داده شوند و قبل از این که ناخن‌ها بتوانند دوباره خود را ترمیم کنند، درمان شوند.به این پست امتیاز دهید.
تقویت و درمان ناخن‌های شکننده
4 از 1 رای