درمان،رفع و از بین بردن لکه های قهوه ای پوست

اگر لکه‌های قهوه‌ای رنگ بزرگ یا کوچکی را مشاهده کرده‌اید که در حال شکل گرفتن بر روی صورت شما هستند و یا لکه‌های بزرگ رنگ پریده با رنگ مایل به قهوه‌ای بر روی قسمت‌هایی از پوست شما تشکیل شده است که در فصل تابستان رنگ آنها تیره‌تر می‌شود، احتمالاً شما دچار لکه‌های ناشی از آفتاب شده‌اید.

1

چه عاملی باعث ایجاد لکه‌های ناشی از آفتاب می‌شود؟


 لکه‌های خال مانند قهوه‌ای رنگ که تحت عنوان هیپرپیگمنتاسیون نیز شناخته می‌شود، می‌تواند به خاطر عوامل مختلفی ایجاد گردد. قرار گرفتن در معرض نور خورشید برای سال‌های متمادی، عوامل ژنتیکی، سن و مصرف داروهای خاصی از قبیل محصولات هورمونی می‌تواند با ایجاد لک صورت و بدن قهوه‌ای رنگ و نواحی دارای مقدار زیادی از سلول‌های رنگدانه پوست به نام ملانین ارتباط داشته باشد. مقدار زیاد رنگدانه ملانین ممکن است در لایه فوقانی پوست (اپیدرم) و یا لایه‌های عمقی آن (درمیس) تجمع پیدا کند. به دلیل آنکه انواع مختلفی از این لکه‌ها وجود دارد و به طرق مختلفی هم ایجاد می‌شود، بنابراین برای از بین بردن لکه های قهوه ای ناشی از آفتاب باید برای هر فرد یک برنامه درمانی اختصاصی و انفرادی تهیه شود.

آیا لکه‌های قهوه‌ای رنگ انواع مختلفی دارند؟


 همه لکه های قهوه ای روی پوست، مشابه هم نیستند و در نتیجه، انواع متعدد این لکه‌ها اقتضاء می‌کند که، برای درمان لکه قهوه ای روی پوست آنها نیز از روش‌های مختلفی استفاده شود. لکه‌های قهوه‌ای رنگ خال مانندی که، تحت عنوان ملاسما شناخته می‌شود، ممکن است در اثر آسیب‌های ناشی از نور آفتاب یا به خاطر بارداری، یائسگی یا مصرف داروهای هورمونی مانند قرص‌های جلوگیری از بارداری ایجاد شوند. در حالی که لکه‌های پیری یا " لکه‌های کبدی" به صورت نواحی کوچک‌تر و تیره‌تری از پیگمنتاسیون هستند که به دلیل آسیب‌های ناشی از آفتاب شدید و افزایش سن ایجاد می‌شوند و معمولاً بر روی پوست صورت، بازوها، پاها و پشت دست‌ها ظاهر می‌شوند. همچنین نوع دیگری از لکه‌های پوستی به نام هیپرپیگمنتاسیون "بعد از التهاب" وجود دارد که به دلیل آسیب دیدن پوست در نتیجه جوش، آکنه، لیزردرمانی به روش ناشیانه و غلط، لایه برداری پوست با مواد شیمیایی و جوش‌های پوستی مختلف مانند پسوریازیس و اگزما ایجاد می‌شود.

در کلینیک فوق تخصصی زیبایی صدف از روش‌های مختلفی برای درمان لکه‌های ناشی از آفتاب استفاده می‌کنیم که از آن جمله، روش جوان‌سازی پوست با لیزر است که در آن از نور لیزر برای نفوذ به لایه‌های عمقی پوست و تحریک فرایند ترمیم و بازسازی طبیعی پوست استفاده می‌کنیم که در نتیجه آن، لکه‌های ناخواسته ناشی از آفتاب از بین می‌رود و پوست شما حالتی شاداب و جوان پیدا می‌کند.برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد روش‌های درمانی که ما برای شما انجام می‌دهیم، همین امروز با کلینیک ما تماس بگیرید: 27437-021

لکه‌های ناشی از آفتاب چگونه درمان می‌شود؟


دانلود

روش‌هايي که براي رفع لک پوست ناشي از آفتاب وجود دارد بسيار متنوع بوده و دامنه وسيعي از روش‌هاي درماني مختلف شامل استفاده روزانه از کرم‌ها و ژل‌هاي موضعي محافظت‌کننده گرفته تا لايه‌برداري پوست به روش شيميايي و مکانيکي و ليزردرماني را شامل مي‌شود. اين روش‌هاي از بین بردن لک صورت، غيریکنواختي رنگدانه‌هاي پوستي را به صورت موقت برطرف مي‌کند، لطافت و استحکام پوست‌هاي زبر و چروکيده را افزايش مي‌دهد، منافذ بزرگ شده موجود بر روي پوست را محو مي‌کند و حتي توليد مجدد کلاژن در پوست را نيز القاء مي‌کند.

 • کرم‌ها و ژل‌هاي موضعي
 • رتينوئيدها

اين ترکيبات که به روش شيميايي از ويتامين A گرفته شده‌اند، چرخه توليد سلول‌هاي پوست را اصلاح مي‌کنند، و اين سلول‌ها را تحريک مي‌کنند، تا لايه‌هاي مرده خود را حذف کنند و خود را بازسازي و ترميم نمايند. همچنين رتينوئيدها توليد کلاژن در پوست را القاء مي‌کنند و در نتيجه رنگ لکه های قهوه ای پوست روشن‌تر مي‌شود و اندازه منافذ پوستي که بزرگ شده‌اند، کاهش مي‌يابد.

 • ويتامين C و ساير آنتي اکسيدان‌ها

اين مواد باعث کند شدن روند تخريب سلول‌هاي پوست به خاطر توليد مواد شيميايي هرز و مضر (راديکال‌هاي آزاد) مي‌شوند. اين مواد شيميايي، لکه‌ها و نشانه‌هاي مشهودي از آسيب ديدگي را بر روي پوست ايجاد مي‌کنند. آنتي اکسيدان‌ها مي‌توانند روند بروز علائم پيري را کند کنند و از اين طريق، آسيب ناشي از اشعه‌هاي ماوراء بنفش بر پوست را کاهش مي‌دهند و به جلوگيري از تجزيه شدن و تخريب کلاژن پوست کمک مي‌کنند.

 • کرم‌هاي لايه بردار

آسيب‌ديدگي‌هاي ناشي از آفتاب باعث کند شدن سرعت بازسازی سلول‌هاي پوست و کاهش قابليت آنها در جايگزين کردن سلول‌هاي پير و مرده مي‌شود. در نتيجه، پوست خشک و کدر مي‌شود و رنگ آن به صورت غير يکنواخت درمي‌آيد و حتی بر روي پوست لکه‌ها و منافذ مسدود شده بزرگ ايجاد مي‌شود. لایه‌بردارهاي شيميايي مانند AHA (آلفا هيدروکسي اسيدها) و BHA (بتا هيدروکسي اسيدها) بازسازی سريع‌تر سلول‌هاي پوست را القاء مي‌کنند.

 • مواد روشن کننده پوست

معمولاً در ترکيب محصولات آرايشي سفيدکننده يا روشن‌کننده پوست، ماده‌اي به نام هيدروکوئينون وجود دارد که خاصيت درخشان‌کنندگي آن در آزمايش‌هاي کلينيکي به اثبات رسيده است. اين محصولات در ترکيب با رتينوئيدها مي‌توانند رنگ لکه‌هاي موجود برروي سطح پوست را روشن کنند و پيگمنتاسيون غيریکنواخت سطح پوست و لکه‌هاي ناشي از آفتاب را تا حدودي رفع مي‌کنند، اما نمي‌توانند اين لکه‌ها را به طور کامل برطرف کنند.

 • لايه برداري شيميايي

لايه‌برداري شيميايي، در واقع يک عمل پزشکي است که توسط پزشک متخصص پوست و با استفاده از چندين محلول مختلف انجام مي‌گيرد، تا لايه‌هاي آسيب‌ديده پوست از طريق يک روش قابل کنترل، اصلاح و درمان شوند. عمق عملکرد اين روش درماني در لايه‌هاي پوست به نوع پوست و هدف مورد نظر از انجام عمل، اعم از درماني يا زيبايي بستگي دارد و مي‌تواند به صورت سطحي، متوسط يا عميق باشد.

لايه‌برداري باعث ريزش سلول‌هاي مرده واقع در لايه‌هاي سطحي پوست مي‌شود و در اغلب موارد، با حذف اين لايه‌ها، لکه‌هاي ناشي از پيگمنتاسيون غيريکنواخت، لکه‌هاي پيش‌سرطاني و خطوط ريز موجود بر روي سطح پوست نيز برطرف مي‌شوند. لايه‌برداري شيميايي بسته به عمق آن مي‌تواند در چند جلسه درماني و يا فقط در يک جلسه انجام شود.

 • استفاده از ليزر

چندين نوع مختلف ليزر وجود دارد که مي‌توان از آنها براي کاهش آسيب‌ديدگي پوست به خاطر لکه‌هاي ناشي از آفتاب استفاده کرد. به طور کلي ليزر درماني بهترين نتايج را هنگامي حاصل مي‌کند که بر روي قرص کامل صورت، يعني از خط رويش مو تا خط فک استفاده شود. انجام عمل ليزردرماني برای درمان لکه های قهوه ای صورت فقط حدود 15 دقيقه زمان مي‌برد و زمان استراحت بعد از عمل هم به نوع ليزر مورد استفاده بستگي دارد.

 • ليزرهاي بر پايه نور

اين روش ليزردرماني که تحت عنوان جوانسازي با نور نيز ناميده مي‌شود، مي‌تواند ساختار پوست را بهبود ببخشد و قرمزي، رگه‌هاي عنکبوتي، خال‌ها و لکه‌هاي ناشي از آفتاب را اصلاح کند. در حال حاضر براي رگ‌هاي خوني موجود در پوست، هيچ روشي بهتر از ليزر نور سبز وجود ندارد.

 • ليزرهاي فراکشنال

اين ليزرها ناحيه‌هاي بسيار کوچکي از زير پوست را داغ و يا زخم‌هاي بسيار ريزي در عمق پوست ايجاد مي‌کنند. هنگامي که اين زخم‌هاي عمقي بهبود پيدا مي‌کند، پوست نيز طراوت و لطافت خود را مجدداً به دست مي‌آورد و استحکام بافت آن افزايش پيدا مي‌کند. لیزر فراکشنال مي تواند فرايند خود ترميمي طبيعي پوست را القاء کند تا پوست از خود کلاژن جديد بسازد. همچنين اين روش، لکه های قهوه ای روی پوست و لکه‌هاي پيري را درمان  و آن‌ها را با پوست تازه و سالم جايگزين مي‌کند.

 • ليزرهاي ابلاتيو (تهاجمي)

اين نوع از ليزر به صورت تهاجمي‌تر و در عمق بيشتري از پوست عمل مي‌کند و لايه‌هاي فوقاني پوست را به طور کامل برمي‌دارد. اين روش براي درمان آسيب‎‌ديدگي‌هاي شديد پوست مانند پيگمنتاسيون‌هاي عميق پوستي، لکه‌هاي شديد حاصل از غير يکنواختي رنگ پوست و خطوط و چروک‌هاي عميق و درمان لکه های قهوه ای صورت مناسب است. زمان استراحت بعد از عمل با اين نوع ليزر، نسبت به ساير روش‌هاي ليزردرماني خيلي طولاني‌تر و ناراحتي حاصل از آن هم شديدتر است.

 • درمان با روش نور پالسي شديد (IPL)

بر خلاف روش ليزر که تنها براي درمان يکي از مشکلات پوستي استفاده مي‌شود، روش IPL با هدف درمان مجموعه‌اي از عوارض پوستي مورد استفاده قرار مي‌گيرد. اين روش به منظور افزايش يکنواختي رنگ پوست و کاهش عوارضي از قبيل لکه‌هاي رنگي و لکه‌هاي ناشي از آفتاب استفاده مي‌شود و در عين حال، رنگ پوست را روشن‌تر و ظاهر آن را شاداب‌تر و درخشنده‌تر مي‌سازد. با توجه به اينکه دستگاه IPL مي‌تواند همزمان دامنه وسيعي از نورها با رنگ‌هاي مختلف را توليد کند، بنابراين مي‌توان آن را به گونه‌اي تنظيم کرد که همزمان براي درمان نواحي وسيعي از پوست که از عارضه‌هاي مختلف و متعدد رنج مي‌برند، قابل استفاده باشد.

 • کرايوتراپي براي درمان لکه‌هاي ناشي از آفتاب

در اين روش پوست آسيب ديده از طريق قرار گرفتن در معرض نيتروژن مايع، يخ مي‌زند. اين کار باعث مي‌شود که پوست تاول بزند و بعد از گذشت 10 تا 20 روز، لکه‌هاي ناشي از آفتاب به همراه تاول‌ها کنده شده و مي‌ريزند. معمولاً يخ‌زدگي سبک و ملايم پوست، منجر به بهبودي کامل آن خواهد شد، اما اگر یخ‌زدگي پوست طولاني باشد (براي لکه‌هاي ناشي از آفتاب که ضخيم و عمقي باشند) ممکن است يک جاي زخم يا يک کم‌رنگي مختصر بر روي پوست باقي بگذارد.

فرايند درمان چگونه است؟


fade-freckles-naturally

در زمان انجام عمل ليزردرماني، نور ليزر به صورت متمرکز بر روي نقاط خاصي از پوست هدايت مي‌شود. در روش IPL، ابزار دستي متصل به دستگاه برروي تمام سطح مورد عمل، حرکت داده مي‌شود تا تمامي انواع لکه‌هاي رنگي ناشي از آفتاب که در پوست صورت، گردن، بازوها، پاها و سينه وجود دارند را حذف کند.

بعد از درمان چه انتظاري مي‌توانم داشته باشم؟


 روش IPL معمولاً در حدود 15 تا 30 دقيقه زمان مي‌برد و به هيچ گونه بيهوشي نياز ندارد. افرادي که اين عمل را انجام مي‌دهند معمولاً ناراحتي بعد از عمل را شبيه به سوختگي ملايم پوست به خاطر آفتاب توصيف مي‌کنند. ممکن است رنگ پوست تا چند ساعت بعد از انجام عمل، قرمز باشد. اما طي چند هفته بعد از عمل، رنگ لکه‌هاي قهوه‌اي روي پوست که مورد عمل قرار گرفته‌اند تيره‌تر مي‌شود و سپس محو مي‌شوند. براي دستيابي به بهترين نتايج، ممکن است به يک برنامه درماني شامل حداکثر چهار جلسه با فاصله زماني يک ماهه، نياز باشد.به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است