درمان (از بین بردن و رفع) خط خنده و لبخند

پيري نشانه‌هاي زيادي دارد که هرچقدر سن شما افزايش مي‌يابد، اين نشانه‌ها نمايان‌تر و برجسته‌تر مي‌شوند. يکي از اين نشانه‌ها که مي‌تواند آشکارترين آن‌ها نیز باشد، پيدايش چروک‌هاي عميق در پوست اطراف دهان از جمله خط لبخند است. اين چروک‌ها مي‌توانند در سن سي سالگي شروع به ظاهر شدن کنند و با پيشرفت زمان، مرتباً عميق‌تر و آشکارتر مي‌شوند. براي پيدايش اين چروک‌ها دلايل مختلفي وجود دارد. ممکن است براي شما هم سؤال باشد که چرا اين چروک‌ها در برخي افراد زودتر از ديگران به وجود مي‌آيد و يا چرا برخي از اين چروک‌ها با سرعت بيشتري عميق و برجسته مي‌شوند. واقعيت آن است که در برخي افراد، خطر تشکيل چروک‌هاي اطراف دهان بيشتر از ديگران است و مستعد بودن بيشتر اين افراد مي‌تواند هم به خاطر عوامل ژنتيکي و هم عوامل محيطي، باشد. خوشبختانه راهکارهايي براي درمان اين چروک‌ها وجود دارد که با استفاده از آن‌ها، مي‌توان نمود ظاهري اين چروک‌ها را تا حد زيادي کاهش داد. اما قبل از آنکه اقدام به رفع خط لبخند و چروک‌هاي اطراف دهان بکنيد، لازم است ابتدا علت به وجود آمدن آن‌ها را بدانيد.

علت‌ها و دلایل به وجود آمدن چروک در اطراف دهان


چروک‌های اطراف دهان در همه افراد در سن مشابهی به وجود نمی‌آید، به این دلیل که چروک‌ها  به دلایل بسیار مختلف و متعددی به وجود می‌آیند. به طور کلی چروک‌ها به دلیل از دست رفتن الاستین و کلاژن در پوست که دو عنصر اساسی در حفظ شادابی و طراوت پوست به شمار می‌روند، به وجود می‌آیند. هر چه سن شما افزایش می‌یابد، پوست شما به‌طور طبیعی مقدار بیشتری از این عناصر را از دست می‌دهد و جایگزین کردن آن نیز بسیار دشوار است. کرم‌های حاوی کلاژن و سایر محصولات موضعی قادر به نفوذ در لایه‌های عمقی پوست و پیوستن به کلاژن موجود در آن نیستند و تنها می‌توانند یک راه‌حل موقتی جهت نرم کردن پوست باشند.

به‌وجود آمدن چروک‌های اطراف دهان(خط لبخند) می‌تواند تحت تأثیر عوامل ژنتیکی باشد و در صورتی‌که این چروک‌ها در مادر یا پدر شما خیلی زود (در سنين پايين‌تر) به وجود آمده است، احتمال پیدایش آن‌ها در پوست شما نیز بیشتر است. با این وجود، عوامل متعدد دیگری هم در به وجود آمدن این چروک‌ها نقش دارند.

برای مثال سیگار کشیدن عاملی است که می‌تواند از چند طریق مختلف در به وجود آمدن چروک‌های اطراف دهان از جمله خط خنده تأثیر بگذارد. اولاً مواد شیمیایی موجود در توتون سیگار باعث تخریب کلاژن می‌شود و از این طریق، همان چروک‌ها و علائم پیری زودرس که در نتیجه تابش مداوم آفتاب بر پوست به وجود می‌آید را ایجاد می‌کند. دوم آنکه فشرده شدن لب‌ها که در هر بار پُک زدن به سیگار صورت می‌گیرد، باعث پیدایش خطوط و چروک‌های دائمی در پوست اطراف دهان می‌شود و هر چقدر بیشتر سیگار بکشید این چروک‌ها نیز عمیق‌تر و نمایان‌تر می‌شوند.

هر چند ترک سیگار می‌تواند تأثیر زیادی در بهبود وضعیت پوست و ارتقاء قابل توجه سلامت عمومی شما نقش داشته باشد، اما برای از بین بردن خط لبخند چروک‌های اطراف دهان، راه‌های دیگری نیز وجود دارد.

11

نواحی تحت درمان


خطوط لبخند

برای اغلب ما خطوط خنده چیزی نیستند که از داشتن آن خوشحال باشیم. این خطوط هلالی‌شکل از دو طرف بینی تا دو طرف دهان کشیده می‌شوند و هر چه سن ما افزایش می‌یابد، عمق آن‌ها نیز بیشتر می‌شود. این چروک‌ها می‌تواند باعث شود که حتی وقتی شما کاملاً شاداب و جوان باشید، چهره شما پیر، خسته و غمگین به نظر برسد. ژل‌های بلوترو نه تنها این خطوط را به شکل رضایت بخشی پُر می‌کند، بلکه تزریق ژل خط خنده باعث ایجاد حالتی نرم و طبیعی در پوست شما می‌شود و نتایج منحصر به فردی برای شما به ارمغان می‌آورد.

خطوط عمودی لب‌ها در اطراف دهان

مسلماً شما دوست دارید که دیگران به لبخند شما توجه کنند، نه به چروک‌هایی که در اطراف دهان شما وجود دارد. این خطوط ناخوشایندی که از قسمت بالای لب بالایی به صورت عمودی به طرف دهان امتداد پیدا کرده‌اند، خط لب عمودی یا خطوط پریورال نامیده می‌شوند. خط لب‌های عمودی هنگامی به وجود می‌آیند که حجم بافت پوست در اطراف دهان به ویژه در اطراف ناحیه لبخند، کاهش پیدا می‌کند. از آنجا که این خطوط معمولاً خیلی باریک و کم‌عمق هستند، بنابراین درمان خط لبخند غالباً کار بسیار دشواری است.

گوشه‌های دهان

گوشه‌های دهان معمولاً تحت عنوان پیوستگاه گوشه لب‌ها نیز نامیده می‌شود. پیر شدن پوست می‌تواند باعث از دست رفتن حجم بافت آن در این قسمت‌ها شود و در نتیجه ظاهر ناخوشایندی در اطراف دهان ایجاد کند که موجب می‌شود شما همیشه اخمو و غمگین به نظر برسید. علاوه بر آن، از دست رفتن بافت پوست در این ناحیه غالباً باعث به وجود آمدن یا عمیق‌تر شدن خطوط ماریونت که از قبل وجود داشته است، نیز می‌شود و نیاز به درمان خط لبخند می باشد .

خطوط ماریونت

خطوط ماریونت، خط‌هایی هستند که از گوشه دهان به طرف پایین امتداد پیدا می‌کنند و باعث می‌شود حتی وقتی که شما اخم نکرده‌اید، چهره شما عبوس و غمگین به نظر برسد. هر چقدر سن ما بیشتر می‌شود و حجم بیشتری از بافت پوست صورت از دست می‌رود، خط لبخند هم عمیق‌تر شده و به خطوط هلالی‌شکل عمیقی تبدیل می‌شوند. ژل‌های بلوترو نه تنها این خطوط را به شکل رضایت‌بخشی پُر می‌کند، بلکه باعث ایجاد حالتی نرم و طبیعی در پوست شما می‌شود و نتایج منحصربه‌فردی برای شما به ارمغان می‌آورد.

درمان


در کلینیک فوق تخصصی زیبایی صدف، ما طیف وسیعی از بهترین خدمات و روش‌های درمانی در تهران را ارائه می‌کنیم و می‌توانیم با بهره‌گیری از ترکیبی از این روش‌ها به شما کمک کنیم تا به بهترین نتایج ممکن در درمان چروک‌های اطراف دهان خود دست پیدا کنید. برای تعيين وقت با کلینیک ما با شماره 27437-021 تماس بگیرید و راه‌های دستیابی به پوست عاری از چروک، بدون انجام عمل جراحی را آغاز کنید.

در ادامه، روش‌های درمانی مختلفی که برای رفع خط خنده کارایی دارد، شرح داده می‌شود. روش‌های ساده رفع خط لبخند ساده‌ای مانند استفاده از کرم‌های موضعی شروع می‌شود و به روش‌های پیچیده‌تر و دارای نتایج ماندگارتر می‌رسد.

11111متخصص-پوست-در-حال-معاینه

استفاده از محصولات حجم دهنده لب‌ها (پلامپرها)

امروزه هزاران محصول موضعی مختلف در بازار وجود دارد که همه آن‌ها ادعا می‌کنند که می‌توانند به لب‌های شما حجم بیشتری بدهند و خطوط و چروک‌های روی لب را برطرف کنند. متأسفانه اغلب افرادی که از این محصولات استفاده می‌کنند، نتایج رضایت‌بخشی به‌دست نمی‌آورند. علاوه بر آن، فواید چشمگیری برای این محصولات در هیچ‌یک از آزمایش‌های بالینی به اثبات نرسیده است.

بوتاکس

بوتاکس ماهیچه‌هایی را که پوست را می‌کشند و آن را به شکل خمیده یا مدور در می‌آورند، ضعیف می‌کند. البته قاعدتاً نباید از روش بوتاکس برای از بین بردن خط خنده استفاده شود. ما شخصاً از این روش بنابر نگرانی‌هایی که در مورد ایمنی آن وجود دارد، استفاده نمی‌کنیم. البته هر چند احتمال ایجاد یک خط خنده ضعیف و یا چروک شدن لب‌ها در این روش خیلی کم است، اما از نظر ما باز هم تزریق بوتاکس ارزش ریسک کردن ندارد. در واقع به جای آن می‌توان از روش‌های بسیار ایمن‌تر و مؤثرتری برای رفع خط خنده استفاده کرد.

تزریق ژل

ژل‌هایی از قبیل رستالین و ژوودرم می‌توانند درمان خط خنده بوده و خطوط روی لب‌ها را از سمت پایین به بالا پُر کنند. این ژل‌ها در واقع یک شکل مصنوعی از ماده اسید هیالورونیک (HA) هستند که یک جزء طبیعی از پوست ما است. اسید هیالورونیک می‌تواند رطوبت را جذب کند و حجم خود را بیشتر کند تا خطوط عمیق روی پوست برطرف شود. استفاده از ژل هم برای حجم دادن به خود لب‌ها و هم برای رفع خطوط عمودی که بر روی پوست اطراف لب‌ها وجود دارد، روش بسیار مؤثری است و ظاهر جوان و بسیار طبیعی برای پوست ایجاد می‌کند. عمل تزریق ژل خط خنده معمولاً حدود 15 دقیقه طول می‌کشد و آثار آن در حدود 6 تا 9 ماه دوام دارد. حتی شما می‌توانید این عمل را در وقت ناهار خود در روز کاری انجام دهید و هیچ نیازی به استراحت بعد از عمل هم وجود ندارد. نوع دیگری از ژل‌های تزریقی به نام رادیس وجود دارد که برای صورت استفاده می‌شود، اما ما این نوع از ژل را برای استفاده در ناحیه لب‌ها توصیه نمی‌کنیم، زیرا می‌تواند باعث ایجاد ناهمواری و غیر یکنواختی سطح پوست شود. روش تزریق ژل کاملاً ایمن است، به استراحت بعد از عمل نیاز ندارد، اما آثار آن به صورت موقتی است. همچنین تزریق چربی روشی دیگر برای درمان خط خنده و اخم میباشد .

لایه برداری پوست با لیزر

اگر بخواهیم در مورد روش‌های مختلفی که برای از بین بردن خط لبخند و خطوط روی لب‌ها وجود دارد مقایسه‌ای انجام دهیم، هیچ روشی بهتر از لایه برداری با لیزر نیست، زیرا برجسته‌ترین و ماندگارترین نتایج ممکن از این روش به دست می‌آید. ما از یک لیزر CO2 فرکشنال با نام اولتراپالس برای این عمل استفاده می‌کنیم. لیزر CO2 با حذف بافت‌های مرده و قدیمی و تحریک پوست به ساختن کلاژن جدید، باعث ایجاد پوستی سالم و لطیف در اطراف دهان شما می‌شود. به‌طورکلی برای دستیابی به نتایج بهتر لازم است که عمل از بین بردن خط خنده با لیزر در چند جلسه انجام گیرد. مزیت بسیار مهم لیزر اولتراپالس، سازگاری و انعطاف‌پذیری بالای آن است. به‌طوری‌که ما می‌توانیم شدت پرتوهای لیزر را به گونه‌ای کنترل کنیم که بین شدت آثار ناشی از آن و زمان بهبودی بعد از عمل، یک تعادل برقرار شود. برای مثال ما می‌توانیم برای رفع خطوط کم عمق و ضعیف‌تر، 3 جلسه لیزر درمانی برگزار کنیم که عوارض بعد از هر عمل مانند قرمزی و ورم پوست تا 2 روز طول می‌کشد. از سوی دیگر می‌توانیم در 1 یا 2 جلسه از لیزر شدیدتری استفاده کنیم که عوارض بعد از آن 4 تا 5 روز باقی می‌ماند. نتایجی که از هرکدام از این برنامه‌ها به دست می‌آید، کاملاً یکسان است و به صورت پوست لطیف، درخشان و محکم، بدون وجود هرگونه خط و چروک بر روی لب‌ها می‌باشد.

مزوتراپی

این روش باعث تأمین موادی برای لایه‌هایی از پوست می‌شود که رشد و ترمیم سلول‌های پوستی در آن لایه‌ها انجام می‌گیرد. موادی از قبیل ویتامین‌های A، C و E، اسیدهای آمینه، مواد معدنی و اسید هیالورونیک همگی موادی هستند که برای سلول‌های پوست سالم ضروری محسوب می‌شوند و با استفاده از روش مزوتراپی می‌توان همه آن‌ها را برای سلول‌های پوستی فراهم کرد. این روش باعث رفع خط خنده ، اصلاح پوست‌های فرسوده،  خسته، خشک و مرده می‌شود و چروک‌های سطحی موجود بر روی پوست را رفع می‌کند.

میکرونیدلینگ

روش میکرونیدلینگ، یک روش نوآورانه که به طور اختصاصی برای تحریک ساخت کلاژن طراحی شده است تا عمق قابل‌توجهی از لایه‌های پوست اثر می‌کند و سلامت و کیفیت ظاهری پوست را تا حد بسیار زیادی بهبود می‌بخشد. معمولاً برای دستیابی به بهترین نتایج، این روش در یک دوره 3 تا 4 جلسه‌ای به فاصله هر 4 تا 6 هفته یک بار انجام می‌گیرد. در هر جلسه مقدار قابل توجهی از مواد ضروری مانند ویتامین C، سرم‌های هیالورونیک و رتینول و نیز مواد محافظ در برابر آفتاب با SPF برابر با 50 برای پوست شما فراهم می‌شود تا بتواند کلاژن جدید بسازد و پوست را درخشان و شاداب کند. نتایج حاصل از این عمل را می‌توان بعد از اولین جلسه درمانی مشاهده کرد و تا 6 ماه بعد از آخرین جلسه نیز روند بهبودی پوست همچنان ادامه پیدا می‌کند.به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است