درمان ریزش مو با پی آر پیPRP

در این مرکز عمل پیوند مو و کاشت مو توسط خانم دکتر فرح آل‌قیس انجام می‌شود،
تصاویر قبل و بعد از پیوند کاشت مو

PRP  روشی برای مو و پی آر پی پوست صورت روش نوینی است که توسط دانشمندان طراحی شده و توسعه یافته است که در اینجا به بحث پی آر پی صورت و مو می پردازیم. به دلیل تفاوت‌های زیاد موجود در علائم و علت‌های ریزش مو مردان و  زنان ، روش‌های درمان این مشکل نیز متفاوت می‌باشد. در این روش مقادیر کمی از خون خود بیمار  گرفته می شود و سپس در یک سانترفیوژ  با سرعت بالا چرخانده می‌شود که پلاکت خون (پلاکت خون ماده‌ی اصلی برای بهبود بدن پس از آسیب می‌باشد) و پروتئین‌هایی که فاکتور رشد سلولی در بدن هستند، از خون جدا می‌شوند. سپس PRP (یا همان پلاسمای غنی از پلاکت) و فاکتورهای رشد (که از خون جدا شده‌اند) از طرق مختلفی برای بهبود نتایج کاشت مو و درمان ریزش مو سکه ای به کار گرفته می‌شوند:

  • تزریق PRP (پی آر پی) به سر در محل کاشت مو، برای کاهش خونریزی و کبودی سر و سرعت بخشیدن به روند بهبودی پس از کاشت مو و کاهش احتمال ریزش مو بر اثر شوک. این تاثیرات باعث می‌شوند، بیمار ظرف مدت زمان کوتاه‌تری بعد از کاشت مو به نتایج و ظاهر بهتری دست یابد.
  • پی آر پی مو جهت سرعت بخشیدن و افزایش دادن سرعت رشد موهای کاشته شده.
  • بهبودی بهتر و سریع‌تر بخیه‌ها در ناحیه‌ی اهدا کننده‌ی مو در پشت سر (در روش FUT) و همچنین جای پانچ مو (در روش FIT)- به نظر می‌رسد تزریق و کاشت مو prp مخصوصا در این مورد بسیار موثر است.
  • پی آر پی موی سر همچنین جهت کاهش و درمان قطعی ریزش مو کاربرد دارد .
  • پی آر پی جهت تحریک و سرعت بخشیدن به رشد مو در ریزش موی سکه ای کاربرد دارد .

Untitled-3

تصویر بالا نشان دهنده‌ی نتایج تزریق PRP (پی آر پی) به سر (به تنهایی بدون انجام عمل پیوند مو) می‌باشد. این بیمار یک جلسه PRP مو انجام داده است و این دو عکس با فاصله‌ی زمانی 8 ماه از یکدیگر گرفته شده‌اند. البته در نظر داشته باشید که ممکن است این نتایج در تمامی بیماران به دست نیاید، اما دستیابی به نتایج مثبت با استفاده از این روش روزبه‌روز در حال افزایش است. بیمارانی که تمایل داشته باشند و انجام این کار برای آن‌ها مفید باشد، روش PRP (پی آر پی) همزمان با کاشت مو انجام می‌شود.

علاوه بر این،  تزریق PRP موی سر موجب ضخیم شدن موها و بیدار شدن موهایی می‌شود که در فاز استراحت قرار گرفته‌اند. PRP (پی آر پی) نه تنها همرا با کاشت مو انجام می‌شود، بلکه به عنوان یک روش درمانی مستقل برای بهبودی علت ریزش مو در زنان و مردان به کار می‌رود. کاربرد این روش در مواردی است که ریزش موی شخص همچنان ادامه دارد و می‌تواند موجب کاهش روند ریزش مو‌ها شود.  متخصصین زیبایی کلینیک صدف می‌توانند به تمامی سوالاتی که در رابطه با این روش درمان ریزش مو در مردان و زنان دارید، پاسخ دهد.

پی آر پی چیست؟


PRP مخفف واژه‌ی platelet rich plasma و به معنای پلاسمای غنی از پلاکت می‌باشد. خون، علاوه بر سلول‌های سفید و قرمز دارای پلاکت نیز می‌باشد. پلاکت خون علاوه برفاکتورهای رشدِ بسیار غنی، دارای عناصر بهبود دهنده‌ی قوی نیز می‌باشد. فاکتورهای رشد موجود در پلاکت موجب شروع فرآیند بهبودی و بازیابی دوباره‌ی ساختار و استحکام بافت‌ها در بدن می‌شوند. با تقبل هزینه پی آر پی ، در روش تزریق PRP (پی آر پی) ، مقداری از خون بیمار گرفته می‌شود و  با استفاده از دستگاه عمل‌آوری می‌شود. ماده‌ی به دست آمده، دارای غلظت بالاتری از پلاکت خونی و فاکتورهای رشد و بهبودی موجود در خون، می‌باشد. این ماده در پوست سر تزریق می‌شود تا موجب آغاز شدن فرآیند بازسازی و بهبودی شده، جریان خون در این ناحیه را افزایش دهد و موجب تحریک فولیکول‌های مو برای رشد مو شود.

آیا PRP یک روش درمانی جدید است؟


خیر؛ این روش سال‌هاست که در زمینه‌ی جراحی و به عنوان یک روش کمکی و مکمل برای بهبود جای زخم جراحی باز قلب، به کار می‌رود. اما استفاده از PRP (پی آر پی) برای رشد موهای سر روش نسبتا جدیدی است که درحال پیشرفت و تبدیل شدن به یک روش موثر و قطعی برای کمک به کاشت مو و همچنین روشی مستقل برای پیشگیری از ریزش مو است. عوارض پی آر پی مو بسیار ناچیز بوده و پزشکان به این نتیجه رسیده‌اند که به‌کارگیری این روش درمانی در برخی از نواحی بدن، به طور کلی دارای درصد پاسخگویی بسیار چشمگیری، در حدود 70 تا 80 درصد می‌باشد. البته این آمار مربوط به چندین مطالعه مختلف می‌شود که در هر یک، جامعه‌ی آماری کوچکی مورد بررسی قرار گرفته است.

چگونه از روش PRP برای درمان ریزش مو استفاده می‌شود؟


بر اساس آنچه که ما، خودمان انجام می‌دهیم و همچنین گزارشات به دست آمده از فعالیت همکارانمان در این زمینه، باید بگوییم که برای درمان ریزش مو با PRP (پی آر پی)، این روش با روش ACell ترکیب می‌شود. ACell یک محصول ماتریکسی احیا‌کننده است که از مثانه‌ی حیوانی به دست می‌آید (سلول‌های مثانه این قابلیت را دارند که در صورت آسیب دیدن دوباره احیا شوند) و برای استفاده‌ی درمانی آماده سازی شده و بنابراین کاملا غنی سازه شده و ایمن است.

برای درمان ریزش مو با PRP، ابتدا در نواحی از سر که که موهای آن در حال ریزش هستند یا نازک و کم‌پشت شده‌اند، ماده‌ی بی‌حس کننده زده می‌شود و سپس ترکیب PRP و ACell در این نواحی تزریق می‌شود. سپس به بیمار توصیه می‌شود که این درمان را 6 ماه بعد دوباره انجام دهد و پس از آن نیز سالی یک‌بار درمان را تکرار کند.

PRP چگونه نتایج کاشت مو را بهبود می‌دهد؟


ما در هنگام انجام کاشت مو برای هر یک از بیماران، مزایای پی آر پی مو را برای بیمار مورد نظر بررسی می‌کنیم. در ابتدا ترکیب PRP/ACell در ناحیه‌ی اهدا‌کننده‌ی مو تزریق می‌شود تا موجب بهبودی سریع‌تر و کاهش جای زخم در این ناحیه شود. سپس، هر یک از گرافت‌های مو قبل از این که در سر کاشته شوند، داخل این ترکیب فروبرده می‌شوند و این کار موجب رشد بهتر موها، پس از کاشته شدن در سر، می‌شود. سپس این ترکیب در ناحیه‌ای که موها پیوند زده شده‌اند تزریق می‌شود تا علاوه بر تسریع روند بهبودی، موجب رشد بهتر گرافت‌های مو بشود. این روش خصوصا برای بهبودی جای زخم در افرادی که قبلا عمل کاشت مو (یا جراحی دیگری در ناحیه سر) انجام داده‌اند و همچنین برای رشد بهتر گرافت‌های مو در ناحیه تاج سر (که دارای درصد پایین‌تری از رشد مجدد موها می‌باشد) بسیار موثر است. نهایتا از ترکیب PRP/ACell برای درمان ریزش مو در مردان و زنان در سایر نواحی سر که کاشت مو در آن قسمت‌ها انجام نمی‌شود، استفاده می‌شود. در این حالت از تزریق PRP (پی آر پی) به عنوان یک روش مستقل برای درمان ریزش موی سر استفاده می‌شود.

آیا استفاده از فرآورده‌ی خونی هیچ خطری برای من ندارد؟


خیر؛ برای درمان ریزش مو با prp از خون خود شما استفاده می‌شود و بنابراین هیچ خطر انتقالی شما را تهدید نمی‌کند.

اقدامات قبل و بعد از جلسه درمانی چیست؟


لازم است بیمار تا هفت روز قبل از جلسه‌ی درمانی و تا سه روز پس از آن، از خوردن داروهای ضدالتهاب خودداری کند. این توصیه هم شامل داروهای ضدالتهاب تجویزی می‌شود و هم داروهایی که بدون نسخه از داروخانه تهیه می‌کنید، مانند: ناپروکسن، آسپرین، استامینوفن، و داروهای نارکوتیک مانند کدئین (درصورتی که PRP همزمان با کاشت مو انجام می‌شود). بیمارانی که از داروهای رقیق‌کننده‌ی خون (Coumadin/warfarin/Plavix/Pradaxa) استفاده می‌کنند نمی‌توانند از روش PRP استفاده کنند. بلافاصله بعد از تزریق PRP (پی آر پی) بیمار می‌تواند مطب یا کلینیک را ترک کند.

 درمان با PRP چه مدت طول می‌کشد؟


کل جلسه‌ی درمان کاشت مو prp در حدود 90 دقیقه طول می‌کشد. بیشترین قسمت از این زمان صرف گرفتن خون و عمل‌آوری آن و تهیه‌ی PRP (پی آر پی) می‌شود. سپس بیمار دو هفته و 6 هفته بعد از درمان مجددا ارزیابی می‌شود تا میزان بهبودی و نتایج اولیه‌ی  به دست آمده از تزریق PRP  بررسی شود.

درمان با PRP چگونه انجام می‌شود؟


با استفاده از یک سرنگ استریل، حدود 80 سی‌سی از خون بیمار از یکی از ورید‌های او گرفته می‌شود و سپس این خون درون یک لوله آزمایشگاهی ریخته شده و سپس درون سانتریفیوژ قرار می‌گیرد. در حینی که ترکیب PRP (پی آر پی) درحال عمل‌آوری است، سر بیمار با استفاده از روش بلوک عصبی، بی‌حس می‌شود (استفاده از بی‌حسی موضعی موجب اختلال در عملکرد PRP (پی آر پی) می‌شود و به همین خاطر نمی‌توان از بی‌حسی موضعی در محل تزریق PRP استفاده کرد. تزریق PRP و ACell در نواحی مشخص شده روی سر چند دقیقه‌ای زمان می‌برد. برای فعال سازی PRP (پی آر پی) از یک غلتک مخصوص استفاده می‌شود که روی سطح آن صدها سوزن بسیار باریک و کوتاه وجود دارد و روی سر غلتانده می‌شود.

در صورتی که عمل پی آر پی به عنوان درمان مکمل کاشت مو انجام می‌شود، در ابتدای جلسه‌ی درمانی، خون بیمار گرفته می‌شود و پس از آماده سازی PRP (پی آر پی)، این ماده در نواحی که قرار است موها کاشته شوند و همچنین نواحی که ریزش مو دارند، تزریق می‌شود. در این حالت برای انجام کاشت مو، قطعا سر بیمار از قبل بی‌حس شده است.

عوارض/خطرات


روش پی آر پی از راه های درمان ریزش مو می باشد عوارض بسیار کمی به دنبال دارد که این عوارض نیز به ندرت اتفاق می‌افتند. این عوارض احتمالی عبارتند از: کبودی موقت در محل گرفتن خون یا در محل تزریق PRP (پی آر پی) و بدتر شدن ریزش موها به صورت موقتی. در صورتی که بیمار بعد از تزریق PRP (پی آر پی) احساس سردرد داشته باشد، می‌توان به راحتی و با استفاده از داروی مسکن مانند استامینوفن این مشکل را برطرف کرد. شما بلافاصله بعد از اتمام جلسه درمانی می‌توانید کلینیک را ترک کنید.به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است