درمان سیاهی و تیرگی زیر و دور چشم

سياهي زير چشم يکي از علت‌هاي اصلي بروز مشکلات رواني در تعداد بسيار زيادي از زنان آسيايي به شمار مي‌رود. افرادي که مشکل تیرگی دور چشم دارند، غالباً هميشه چهره آن‌ها خسته‌ و سن آن‌ها چندين سال بيشتر از مقدار واقعي به نظر مي‌رسد. اين عامل بر ميزان اعتمادبه‌نفس اين افراد، به‌خصوص در جامعه‌اي که مردم فقط بر اساس ظاهر يک شخص در مورد او قضاوت مي‌کنند، تأثير منفي دارد.

چه عاملي باعث سياهي دور چشم مي‌شود؟


پيگمنتاسيون پوست

روند بروز سياهي دور چشم از مويرگ‌ها يا همان رگ‌هاي خوني ريزي که به‌صورت شبکه‌اي در داخل پوست ظريف اطراف چشم جريان دارند، آغاز مي‌شود. در اين حالت، اندازه مويرگ‌هاي اطراف چشم به‌قدری کوچک مي‌شود که سلول‌هاي قرمز خون در بعضي مواقع براي آنکه بتوانند از داخل مويرگ بگذرند، مجبورند به صف درآیند و یکی‌یکی عبور کنند. بنابراين بخش عمده‌اي از سلول‌هاي قرمز خون در آنجا سرگردان شده و به سمت پوست ناحيه اطراف، منحرف مي‌شوند. البته تا اينجاي کار مشکل جدي وجود ندارد - اين فرايند همواره در حال رخ دادن است – زيرا بدن شما به سازوکارهایی مجهز است که مي‌تواند اين سلول‌هاي فرار کرده را جمع‌وجور کند. درواقع آنزيم‌هاي موجود در بدن شما، اجزاء سلول‌هاي قرمز خون، ازجمله هموگلوبين آن‌ها (مولکول‌هايي که باعث رنگ قرمز و متمايز اين سلول‌ها مي‌شود) را تجزيه مي‌کنند.

هنگامی‌که هموگلوبين تجزيه مي‌شود، اجزاء باقيمانده آن رنگ سرمه‌اي تيره‌اي شبيه به خون‌مردگی پيدا مي‌کند. بنابراين سياهي دور چشم شما درواقع به خاطر نشت اين مواد از مويرگ‌ها به وجود مي‌آيد.

شما می‌توانید خودتان یک آزمایش انجام دهید تا بدانید که آیا سیاهی و تیرگی زیر چشم ها به خاطر رنگدانه‌های اضافی انباشته‌شده در این قسمت است یا خیر. برای این منظور پوست اطراف چشم را بگیرید و به سمت بیرون بکشید و ببینید که آیا رنگ تیره پوست محو می‌شود یا خیر. اغلب اوقات شدت سیاهی دور چشم بیشتر از آن است که فقط باعث تغییر رنگ پوست شود، بلکه سیاهی زیر چشم به خاطر عوامل دیگری ازجمله کاهش حجم چربی‌ها، ماهیچه‌ها و تراکم استخوان در ناحیه زیر چشم‌ها نیز به وجود می‌آید. این عوامل باعث می‌شود که استخوان حدقه چشم برجسته و نمایان گردد و یک گودی در اطراف آن شکل بگیرد که به شکل سیاهی دور چشم بروز می‌کند. ناحیه اطراف چشم‌ها به خاطر پوست بسیار نازک و ظریفی که دارد، یکی از اولین جایگاه‌ها برای بروز علائم پیری و افزایش سن محسوب می‌شود. ظهور علائم پیری در اطراف چشم می‌تواند در دهه 30 یا 40 از عمر یک فرد آغاز شود.

پوست نازک

اگر پوست اطراف چشم شما خیلی نازک باشد، سیاهی دور چشم یا تغيير رنگ پوست زیر چشم‌ها به‌سادگی در این ناحیه ایجاد می‌شود. نازک بودن پوست باعث سهولت در نمایان شدن اجزاء زیر می‌گردد:

  1. ساختار استخوان
  2. رگ‌های خونی ریزی که دقیقاً در زیر سطح پوست جریان دارند و باعث ایجاد حلقه‌های سیاه دور چشم می‌شوند که ما هیچ علاقه‌ای به ديدن آن نداریم.

کاهش حجم

سیاهی دور چشم می‌تواند با گودی زیر چشم ارتباط داشته باشد و گود افتادن چشم‌ها به دلیل کاهش چربی‌های موجود در ناحیه زیر چشم به وجود می‌‌آید. در این مورد نیز به مانند همه بافت‌هایی که از کاهش چربی آسیب می‌بینند، اطراف چشم گود می‌شود. وقتی‌که پوست اطراف چشم به سمت داخل گود می‌افتد، رگ‌های خونی ریز موجود در زیرپوست به سطح آن نزدیک‌تر می‌شوند و باعث ایجاد سیاهی زیر چشم می‌گردد. اگر شما هم پوست نازک داشته باشید و اطراف چشم‌هایتان هم گود افتاده است، به‌ سادگی ممکن است نیاز به رفع سیاهی زیر چشم در شما ایجاد شود.

پُف چشم

نوع دوم از رفع کبودی دور چشم به دلیل پُف چشم‌ها ایجاد می‌شود. چربی‌های موجود در قسمت زیر چشم به سمت لایه‌های سطحی‌تر پوست حرکت می‌کنند و یک برآمدگی در یک سانتی‌متری زیر چشم یا پلک پایینی تشکیل می‌دهند که به آن پُف چشم می‌گوییم. در این حالت، سیاهی زیر چشم می‌تواند به دو دلیل مختلف و یا به خاطر ترکیبی از این دو عامل به وجود بیاید:

  1. وقتی‌که پُف چشم شکل می‌گیرد، رگ‌های خونی ریز موجود در زیر سطح پوست به سمت لایه سطحی آن فشرده می‌شوند و به شکل نمایان‌تری دیده می‌شوند. این عامل باعث تغییر رنگ سطح پوست‌های نازک و لطیف در ناحیه زیر چشم‌ها می‌شود که در ادامه منجر به ایجاد سیاهی دور چشم خواهد شد.
  2. وقتی‌که پُف چشم شکل می‌گیرد، بر روی پوست واقع در زیر برآمدگی آن سایه می‌اندازد و باعث ایجاد سیاهی زیر چشم می‌شود.

درمان‌ها


 در کلینیک صدف، یک جلسه مشاوره با پزشک متخصص برای شما ترتیب داده می‌شود تا شما بهتر بتوانید روش درمانی مناسب برای رفع سیاهی دور چشم خود را انتخاب کنید. اگر مایلید اطلاعات بیشتری در مورد روش‌های درمانی ما و کارایی هر یک از این روش‌ها در مورد شما، اطلاعات بیشتری داشته باشید، لطفاً برای نوبت‌دهی اینترنتی با شماره 27437-021 تماس بگیرید تا یک قرار ملاقات با جراحان سرشناس ما برای شما تعیین شود.

 

photo_2016-04-30_11-35-4522222

ليزر درماني

ليزر کيو سوئيچ ان دي ياگ

یکی از راه‌های درمان سیاهی دور چشم ان‌دی‌یاگ می‌باشد. ان‌دی‌یاگ یک کریستال است که به‌عنوان بستری برای لیزر در لیزرهای نوع جامد استفاده می‌شود. نئودیمیوم سه بار یونیزه شده Nd(III)]] به‌عنوان دوپانت (ماده‌ای که به مقدار بسیار کمی به یک ماده خالص دیگر اضافه می‌شود تا میزان رسانایی آن را افزایش دهد) به ساختار کریستال بستر که از جنس ایتریوم است، اضافه می‌شود و معمولاً جایگزین قسمت کوچکی از یون‌های ایتریوم می‌شود، زیرا این دو یون (نئودیمیوم و ایتریوم) اندازه یکسانی دارند. یون نئودیمیوم باعث فعال شدن لیزر در کریستال می‌شود. لیزرهای نوع ان دی یاگ طول موجی برابر با 1064 نانومتر دارند و می‌توانند تا لایه‌های عمقی در بافت پوست که انواع دیگر لیزر قادر به رسیدن به آن نیستند، نفوذ کند.

در روش کیو سوئیچ برای رفع سیاهی زیر چشم، دو طول موج مختلف توسط ان دی یاگ تولید می‌شود که یکی در طیف مادون‌قرمز (1064 نانومتر) و دیگری در طول‌موج 532 نانومتر است و بیشتر برای لکه‌های سطحی پوست مناسب می‌باشد. برای تبدیل کردن لیزر به نوع کیو سوئیچ، استفاده از یک تکنیک مخصوص باعث می‌شود که لیزر، یک پرتو دارای شدت بالا و طول موج بسیار کوتاه تولید کند. عملکرد لیزرها به این صورت است که یک طول‌موج نور با انرژی بسیار بالا تولید می‌کنند که وقتی بر روی نقطه خاصی از پوست که عارضه پوستی در آن وجود دارد متمرکز می‌شود، گرمای زیادی تولید می‌کنند و سلول‌های بیمار یا آسیب‌دیده را تخریب می‌کند و باعث رفع تیرگی زیر چشم می گردد.

لایه‌برداری با لیزر CO2

لایه‌برداری با لیزر CO2 یک روش ایده‌آل برای جوانسازی پوست و درمان آثار پیری در پوست صورت و رفع سیاهی دور چشم می‌باشد. این نوع از لیزر به لایه‌های سطحی پوست نفوذ می‌کند، تولید کلاژن در این قسمت از پوست را القاء می‌کند و لایه بالایی پوست را نیز برمی‌دارد. فرایند خود ترمیمی و بازسازی طبیعی پوست نيز در کاهش رنگدانه‌هاي پوستي و ایجاد سیاهی دور چشم تأثیر دارد.

2

تزریق ژل و چربی

تزریق ژل باعث نمی‌شود که چهره شما تغییر کند و به شخص دیگری تبدیل شوید. این روش تنها ویژگی‌های فعلی چهره شمارا بهبود می‌بخشد و درعین‌حال قیافه خودتان حفظ می‌شود و هیچ‌کسی نمی‌تواند تشخیص دهد که شما عمل تزریق ژل برای درمان گودی زیر چشم انجام داده‌اید. باوجودآنکه در آزمایش‌های بالینی ثابت شده است که آثار تزریق ژل برای درمان چروک زیر چشم می‌تواند تا یک سال دوام داشته باشد، اما درواقع میزان ماندگاری آن به عواملی از قبیل سرعت فرایندهای متابولیکی در هر شخص، سبک زندگی، سطح و حجم ژل تزریق‌شده بستگی دارد. این روش نسبت روشهای دیگر ازجمله جراحی پلک کم تهاجمی تر است.

کرم‌ها

امروزه انواع بسیار زیادی از کرم‌ها و محصولات روشن‌کننده پوست وجود دارد که ممکن است برخی از آن‌ها برای درمان تیرگی زیر چشم در بعضی از افراد مؤثر باشد. در ترکیب اغلب این محصولات از مواد سفیدکننده‌ای مانند هیدروکوئینون یا اسید کوجیک استفاده شده است. هیدروکوئینون باید در غلظت‌های کمتر از 4% استفاده شود، زیرا غلظت‌های بالای آن می‌تواند باعث پیدایش لکه‌های سیاه یا دودی رنگی بر روی پوست شود که تحت عنوان اوکرونوزیس شناخته می‌شود. علاوه بر آن، هیدروکوئینون ممکن است میزان آسیب‌پذیری پوست‌های حساس را افزایش دهد و باعث قرمزی و خشکی پوست شود. بنابراین برای درمان سیاهی زیر چشم، روش مناسب و مؤثری نیست.به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است