درمان و رفع سلولیت (تجمع چربی و فرورفتگی پوست)

سلولیت بیماری‌ای است که در آن چربی‌ها در برخی از مناطق پوست تجمع می‌یابند، این تجمع چربی‌ها باعث پدیدار شدن فرورفتگی‌های متعددی در ظاهر پوست می‌شود. درنتیجه سطح پوست ناصاف به نظر می‌رسد. سلولیت بیشتر در باسن و ران‌ها به وجود می‌آید و معمولاً بعد از بلوغ رخ می‌دهد. نام‌های دیگر سلولیت در کتاب‌های پزشکی عبارت‌اند از: ادیپوس ادماتوز، تغیر حالت درما پنیکیولوزیس، وضعیت کوتیس پروتروزوس و گاینوید لیپودیستروفی. در زبان محاوره به آن  سندرم پوست پرتقالی، پوست پنیری و غیره می‌گویند.  اگرچه سلولیت در هر دو جنس ایجاد می‌شود ولی شیوع آن در زنان بیشتر است. این موضوع به احتمال زیاد به نوع چربی و بافت همبند زنان مربوط می‌شود.

علت‌ها و دلایل به وجود آمدن سلولیت چیست؟


علل بروز سلولیت به خوبی درک نشده است، اما در این خصوص چند نظریه مطرح شده که علت سلولیت را به آن‌ها نسبت می‌دهند. در این میان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • عوامل هورمونی: احتمالاً هورمون‌ها نقش مهمی در ایجاد سلولیت بازی می‌کنند. بسیاری بر این باورند که هورمون‌های استروژن، انسولین، نور آدرنالین، تیروئید و پرولاکتین بخشی از فرایند تولید سلولیت هستند.
  • ژنتیک: وجود برخی از ژن‌های خاص برای ایجاد سلولیت ضروری است. ممکن است برخی ژن‌ها زمینه‌ساز شرایطی باشند که با سلولیت در ارتباط است مانند ژن‌های مربوط به جنسیت، نژاد، متابولیسم آهسته، توزیع چربی پوست و نارسایی گردش خون در برخی از نواحی بدن.
  • رژیم غذایی: افرادی که بیش‌ازحد چربی، کربوهیدرات یا نمک مصرف می‌کنند و همچنین در رژیم غذایی‌شان از فیبرها استفاده نمی‌کنند، شانس مبتلا شدنشان به سلولیت افزایش می‌یابد.
  • سبک زندگی: سلولیت در افراد سیگاری، کسانی که ورزش نمی‌کنند و کسانی که زمان طولانی در یک موقعیت خاص نشسته و یا می‌ایستند، شایع‌تر است.
  • لباس: ممکن است پوشیدن لباس زیر تنگ، چسبان و کشی بخصوص در ناحیه باسن (به دلیل محدود کردن جریان خون) به تشکیل سلولیت کمک کند.

نواحی درمان


بسیاری از نواحی بدن می‌توانند جهت رفع سلولیت تحت درمان قرار بگیرند از جمله: بخش بیرونی ران، بخش داخلی ران، پشت ران، باسن و شکم.

درمان‌های پیشرفته سلولیت


حفره‌زایی اولتراسونیک

2

برای درمان سلولیت می‌توان از روش حفره‌زایی اولتراسونیک (کاویتاسیون) استفاده نمود. این روش غیر جراحی و غیر تهاجمی بوده و با استفاده از انرژی اولتراسوند با شدت بالا (HIFU) به طور مؤثر و امن سلول‌های چربی را از بین می‌برد. در بسیاری از کلینیک‌های درمان سلولیت، این روش با درمان امواج رادیویی چند قطبی ترکیب می‌شود تا ظاهر ناخوشایند پوست پرتقالی (که می‌تواند 80 درصد زنان را درگیر نماید) را به نحو مؤثر صاف و هموار سازد.

درمان سلولیت از طریق "حفره‌زایی اولتراسونیک" سابقه‌ای 10 ساله دارد. آزمایشات و تحقیقات متعددی ظرف این مدت انجام شده است. این روش به عنوان روشی امن و بسیار مؤثر به رسمیت شناخته شده است. در درمان سلولیت به روش حفره‌زایی اولتراسونیک، انرژی اولتراسوند با شدت بالا بر روی پوست بیمار متمرکز می‌شود. در این روش سطح پوست آسیب نمی‌بیند زیرا که هدف اصلی سلول‌های چربی زیر پوست می‌باشند. سپس الیاف و فیبروزهای باقی مانده توسط امواج رادیویی (رادیوفرکوئنسی) صاف و هموار می‌کردند.

مکانیسم‌های طبیعی بدن، چربی‌های متلاشی شده را از ناحیه مورد نظر حذف می‌کنند. امواج رادیویی چند قطبی، الیاف و فیبروزهایی که رسوبات چربی را نگه می‌دارند، درهم شکسته و به هموار شدن سطح ناصاف پوست کمک می‌کنند درمان ترکیبی، ظاهر ران و باسن شما را هموارتر و ظریف‌تر نشان خواهد داد. همچنین اگر در ناحیه‌ای از بدن خود لیپوساکشن انجام داده باشد و در اثر این عمل ظاهر ناحیه بدفرم شده باشد، حفره‌زایی اولتراسونیک می‌تواند ناهمواری‌های ناحیه مورد نظر را کاهش دهد. بااین‌حال اگر عمل جراحی شما در ناحیه درمان، زخم یا اسکار ایجاد کرده باشد، این روش برای شما مناسب نیست.

در کلینیک فوق تخصصی زیبایی صدف تمام فن‌آوری‌های پیشرفته برای درمان سلولیت فراهم‌شده است، ما به شما کمک خواهیم کرد تا بدون تجربه احساس ناخوشایندی که در روش‌های قدیمی وجود دارد، ناهمواری‌های سطح پوست خود را درمان نمایید. خوشحال خواهیم شد گزینه‌های مختلف درمان را با شما در میان بگذاریم، می‌توانید همین امروز  درخواست مشاوره اینترنتی خود را ارسال کنید. همچنین می‌توانید با کلینیک ما با شماره 27437 -021 تماس گرفته تا همکاران ما برای شما وقت مشاوره تنظیم نمایند.

روش اندرمولب (Endermolab)

5

اندرمولب روشی منحصر به فرد است که با استفاده از تحریکات میکانیکی، بافت‌ها را به صورت مؤثر و عمیق تحت تأثیر قرار می‌دهد.  این فرایند باعث تحریک جریان خون و سیستم لنفاوی زیر پوست می‌شود، در نتیجه مواد زائد حذف شده و سوخت و ساز ناحیه مورد نظر افزایش می‌یابد. اندرمولب عملکردهای خاصی از بدن و پوست را فعال و بازسازی می‌نماید. در پی آن ناحیه مورد نظر به صورت متناوب حجمش کم و زیاد می‌شود، پوست نیز به طور متناوب دستخوش تغییرات خاصی می‌شود. نتیجه این روند، افزایش سطح سلامت پوست و ارتقاء کیفیت آن می‌باشد. ثابت شده این فنّاوری می‌تواند شکل بدن را به صورت مطلوبی تغییر دهد. همچنین به طور مؤثری ظاهر سلولیت را کاهش می‌دهد. ایمنی این تکنولوژی بالا است.

اثرات درمانی اندرمولب: درمان سندرم پاهای خسته یا بی‌قرار، درمان جای زخم، درمان ادم یا تورم، بازیابی عضلات پس از ورزش، بهبودی پس از عمل (پس از لیپوساکشن) و کمک به درمان سوختگی.

اثرات ضد پیری اندرمولب: درمان افتادگی پوست، کاهش تنش‌های بدن، افزایش انرژی، جوان‌سازی، ایجاد ظاهری شاداب و با طراوت.

اثرات آرایشی اندرمولب: درمان سلولیت، شکل دهی بدن، صاف کردن سطح پوست، سخت کردن و حجم دادن به پوست، درمان چربی‌های موضعی.

ساب سیژن (subcision)

sign_of_cellulite.limghandler

ساب سیژن مشکلات ساختاری پوست را هدف قرار می‌دهد، مشکلاتی که باعث ایجاد سلولیت می‌شوند. ساب سیژن جزء درمان‌های از بین بردن سلولیت از نوع تهاجمی خفیف طبقه‌بندی می‌شود. در این روش از یک ابزار کوچکی استفاده می‌گردد تا به بافت سلولیت‌زای زیر پوست دسترسی حاصل شود.

قبل از آنکه درمان ساب سیژن آغاز شود، پزشک مناطق مورد نظر و فرورفتگی‌ها را بر روی بیمار علامت می‌زند. این مناطق تحت مکش قرار می‌گیرد تا با از بین بردن سلولیت سطح پوست هموار شود، این کار فرایند درمان را آسان‌تر می‌کند. یک بی‌حسی موضعی (مانند لیدوکائین که در دندانپزشکی استفاده می‌گردد) برای بی‌حس کردن ناحیه مورد نظر تزریق می‌شود. سپس پزشک با استفاده از تکنیک سلفینا (Cellfina) (روشی خاص که برای درمان سلولیت به کار می‌رود) به درمان سلولیت می‌پردازد. به طور متوسط برای درمان 25 ناحیه فرورفته، حدود یک ساعت زمان لازم است. مناطق مورد نظر فقط یک‌بار تحت درمان قرار می‌گیرند.

مزوتراپی (Mesotherapy)

مزوتراپی یک روش درمانی است که به بهبود جریان خون در بافت‌ها کمک می‌کند. از این روش در درمان بیماری‌هایی نظیر؛ بیماری‌های روماتولوژیک، صدمات ورزشی، بیماری‌های عفونی و عروقی استفاده می‌شود. همچنین ثابت شده است که مزوتراپی در درمان سلولیت، احتباس مایعات، درناژ لنفاوی، کاهش چربی‌های موضعی و جوان‌سازی پوست نیز بسیار مؤثر است.

ترکیبی از ویتامین‌ها، مواد هومیوپاتی، اسیدهای آمینه و داروها به‌صورت ویژه‌ای آماده می‌شود، سپس این مواد در ناحیه مورد نظر تزریق می‌گردند. این مواد سلول‌های چربی را تحریک کرده و باعث می‌شود آن‌ها تجزیه شوند و از بافت همبند خارج گردند. سپس چربی‌ها وارد جریان خون شده و از طریق کلیه و روده‌ها دفع می‌گردند.

لیپولیز از طریق لیزر

در این روش، چربی‌ها از طریق یک فیبر لیزی لیپولیز (تخریب) می‌شوند. پس از بی‌حسی موضعی یک فیبر لیزری (قطر آن حدوداً 1 میلی‌متر است) وارد منطقه تجمع چربی‌ها شده و به تخریب آن‌ها می‌پردازد. این فیبر لیزری از طریق یک سوزن (شماره 18) وارد ناحیه مورد نظر می‌شود.

لیزر به طور مؤثری غشاء سلول‌های چربی و دیواره کلاژنی آن‌ها را می‌شکند، سپس انرژی لیزر چربی‌های جامد را ذوب کرده و آن‌ها را به مایع تبدیل می‌کند. این چربی‌های مایع به آرامی جذب شده و به طور طبیعی دفع می‌گردند و یا از طریق ساکشن تحت مکش قرار گرفته و از بدن خارج می‌شوند، درنتیجه فرورفتگی‌های ایجاد شده در اثر سلولیت به حالت قبلی خود بازمی‌گردند. همچنین به‌منظور تسهیل روند کاهش سلولیت و هموار کردن فرورفتگی‌ها، می‌توان از لیزر در سطح پوست نیز استفاده کرد. استفاده فیبر لیزر کوچک و مناسب، کمترین عوارض را برای بیمار در پی خواهد داشت. با این روش می‌توان چربی‌های سلولیت را ذوب نموده و از طریق لیپو ساکشن یا به صورت طبیعی توسط خود بدن، آن‌ها را دفع نمود.

لاغری موضعی با لیزر rf نیز یکی دیگر از روشهای موجود برای رفع سلولیت است. درمان با فرکانس رادیویی (RF) یک فن‌آوری جدید و نوید بخش برای رفع چاقی موضعی، کاهش چربی و سلولیت بدون نیاز به جراحی است.به این پست امتیاز دهید.
درمان و رفع سلولیت (تجمع چربی و فرورفتگی پوست)
4 از 1 رای