درمان چین و چروک صورت و دور چشم

2

خطوط لبخند، خطوط اخم و چروک‌های پنجه کلاغی (چین‌های اطراف چشم)، همگی نشانه‌های طبیعی پیری هستند. چروک اطراف چشم خطری ندارند اما بسیاری از افراد ظاهر ناخوشایند آن‌ها را دوست نداشته و خواهان کاهش یا جلوگیری از ایجاد آن‌ها هستند. روش‌های بسیاری برای درمان چروک دور چشم پوست وجود دارد. ما در این مقاله، معمول‌ترین این روش‌ها را توضیح داده و مواردی که باید در هنگام تصمیم‌گیری برای درمان چروک زیر چشم در نظر داشته باشید را ذکر خواهیم کرد.

علت‌ها و دلایل ایجاد چین و چروک


چروک‌ها بخشی از فرایند طبیعی پیری هستند. البته، بعضی چیزها باعث می‌شوند چین و چروک صورت زودتر ایجاد شوند. عوامل محیطی، مثل اشعه فرابنفش (UV) آفتاب و استعمال دخانیات، باعث می‌شوند پوست زودتر خشک شده ، چربی صورت از بین رفته و باعث ایجاد چروک پوست می‌شود. داشتن یک رژیم غذایی ناسالم و مصرف بی‌رویه الکل هم باعث چروک‌ زیر چشم و دیگر نواحی در سنین پایین‌تر می‌شود.

درمان چین و چروک‌ها


در کلینیک فوق تخصصی زیبایی صدف، روش‌های مختلفی برای رفع و از بین بردن چین و چروک و خطوط ناخوشایند به وجود آمده روی صورت ارائه می‌شود. اگر می‌خواهید به طور دائم از چروک‌های پوستتان خلاص شوید، نیازی به استفاده از فرایندهای دشوار و دردناک نیست. ما می‌توانیم انواع درمان‌ها را ارائه داده و به شما در مورد مزایا و عوارض جانبی آن‌ها مشاوره بدهیم، تا بتوانید با آگاهی در این مورد تصمیم بگیرید.

روش‌های مختلفی وجود دارد که می‌توان با کمک آن‌ها درمان چین و چروک صورت را انجام داد و پوست را صاف‌تر و جوانتر ساخت. درمان چروک دور چشم که به صورت خصوصی ارائه می‌شوند.

جهت بزرگنمایی کلیک کنید

اظهار نظر در مورد تأثیر بسیاری از این روش ها برای درمان چین و چروک دور چشم کار دشواری است. زیرا اغلب شواهد علمی کافی برای اطمینان از اثربخشی آن‌ها در از بین بردن چروک دور چشم وجود ندارد. در عین حال، افراد زیادی از نتیجه درمان چروک اطراف چشم که انجام داده‌اند راضی و خوشحالند، بنابراین، اثربخش دانستن این درمان‌ها اغلب به نظر خود شخص بستگی دارد. به همین دلیل است که حتماً باید قبل از تصمیم‌گیری، تمام اطلاعات مورد نیاز را جمع‌آوری کرده و با در نظر گرفتن ریسک‌ها و عوارض تزریق بوتاکس و دیگر درمان ها ، گزینه‌های درمانی چین و چروک دور چشم را سبک و سنگین کنید.

در ادامه برخی از معمول‌ترین درمان‌های موجود برای چروک‌ها و رفع چروک زیر چشم  را توضیح می‌دهیم.

ژل‌ها و کرم‌ها

کرم‌های زیادی وجود دارد که ادعا می‌شود قادر به کاهش خطوط ظریف پوست هستند، البته آن‌ها نمی‌توانند باعث رفع چروک دور چشم شود. کرم‌ها و ژل‌های حاوی رتینوئیدها (نوعی ویتامین A) خطوط ظریف و برخی از نشانه‌های خفیف‌تر پیری پوست و علت چین و چروک صورت را کاهش می‌دهند. این مواد، با سفت کردن پوست باعث می‌شوند خطوط ظریف آن کمتر شوند. بعضی از کرم‌های حاوی رتینوئید را می‌توان بدون نسخه خرید، اما برای بعضی دیگر از کرم های درمان چروک دور چشم  به نسخه پزشک نیاز است.

این مواد عوارض جانبی هم دارند. برای مثال این کرم‌ها می‌توانند پوست را تحریک‌پذیر کرده و باعث شوند راحت‌تر آفتاب سوخته شود. همیشه بروشوری که در جعبه کرم یا ژل وجود دارد را مطالعه کنید.

انواع کرم‌های دیگری که به کاهش علت چروک صورت کمک می‌کنند کرم‌های آنتی‌اکسیدان هستند که حاوی ویتامین‌های C، B و E می‌باشند. این کرم‌ها به رادیکال‌های آزاد تولید شده به واسطه آفتاب، استرس و آلودگی اجازه نمی‌دهند به پوست آسیب برسانند.

لایه‌بردارهای شیمیایی

یکی از روش های درمان چروک اطراف چشم و دیگر نواحی صورت، روش لایه برداری پوست صورت است. لایه‌بردارهای شیمیایی سطح پوست صورت را صاف می‌کنند. این لایه‌بردارها با استفاده از مواد شیمیایی مختلف لایه‌های بیرونی آسیب‌دیده پوست را برداشته و به کاهش خطوط و چروک دور چشم کمک می‌کنند. لایه‌بردارهای شیمیایی انواع مختلفی دارند که از لایه‌بردارهای شیمیایی ملایم (بدون نسخه) تا لایه‌بردارهای عمقی‌تر را در بر می‌گیرند. استفاده از یک لایه‌بردار شیمیایی عمقی باید در یک کلینیک یا بیمارستان توسط یک پزشک یا متخصص بالینی مجرب و با توجه به علت چروک صورت  انجام شود. در این درمان‌ها هم مثل سایر روش های از بین بردن چروک صورت، هر چه داروهای مورد استفاده قوی‌تر باشد تأثیر درمان و همچنین ریسک آن بیشتر است. برای کاهش خطوط ظریف پوست می‌توان از لایه‌بردارهای شیمیایی بدون نسخه استفاده کرد.

پاکسازی پوست صورت با لیزر

یکی از روش های رفع چین و چروک صورت، پاکسازی لیزری پوست صورت، با هدف کاهش اسکارهای خفیف و کم‌عمق، یا خطوط و چروک‌های ظریف ناشی از آسیب‌های آفتاب و فرایند پیری انجام می‌شود.

از لیزر (که یک پرتو نور پرانرژی است) برای برداشتن لایه‌های بیرونی پوست صورت استفاده می‌شود. لیزر باعث رشد فیبرهای کلاژن جدید هم می‌شود. با بهبود یافتن ناحیه درمان شده، پوست جدیدی در آنجا تشکیل می‌شود که نرم‌تر بوده و چروک یا اسکار کمتری دارد. هر چه لیزر مورد استفاده شدیدتر باشد، علاوه بر بیشتر بودن تأثیر درمانی آن در رفع چروک زیر چشم ، زمان مورد نیاز برای بهبود و همچنین ریسک درمان نیز بیشتر خواهد بود.

تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس، برخی از انواع چروک‌ها را کاهش می‌دهد. اغلب از بوتاکس برای رفع چروک صورت، درمان خطوط اخم و پیشانی و جوانسازی دور لب که به خاطر تغییر حالت چهره به وجود می‌آیند استفاده می‌شود. از این ماده برای از بین بردن چروک دور چشم (پنجه کلاغی) هم استفاده می‌شود. بوتاکس تنها می‌تواند چروک‌های فعال که حاصل فعالیت عضلات چهره هستند را کاهش دهد و روی خطوط، چین‌ها و چروک‌هایی که با تغییر حالت چهره تغییر نمی‌کنند، اثری ندارد.

بوتاکس (سم بوتولینوم) پروتئینی است که توسط باکتری کلستریدیوم بوتولینوم تولید می‌شود. در این نوع درمان، بوتاکس دور چشم به عضلات به خصوصی از صورت تزریق می‌شود. این کار باعث شل یا فلج شدن این عضلات و در نتیجه کاهش تأثیر آن‌ها بر خطوط و چروک صورت می‌شود. نواحی درمان نشده همچنان به طور طبیعی حرکت کرده و بیمار قادر خواهد بود با وجود چروک‌های کمتری در چهره خود بخندد، لبخند بزند و اخم کند.

نتیجه درمان چین و چروک زیر چشم با بوتاکس بعد از یک تا پنج روز قابل مشاهده است و نتیجه کامل درمان با توجه به نحوه تزریق بوتاکس  بعد از حدود یک تا دو هفته بدست می‌آید. نتیجه درمان سه تا شش ماه دوام خواهد داشت. اگر بیمار بخواهد تأثیر درمان حفظ شود باید تزریق بوتاکس را تکرار کند.عوارض بوتاکس بسیار ناچیز بوده و تنها ممکن است عوارضی مثل خونریزی موقت، کبودی یا  تورم‌هایی خفیف در محل تزریق را در پی داشته باشد.

تزریق بوتاکس برای خانم‌هایی که در دوران بارداری یا شیردهی به سر می‌برند و همچنین افراد مبتلا به برخی اختلالات عصبی مثل میاستنیا گراویس مناسب نیست. بوتاکس نمی‌تواند چروک‌های ناشی از آسیب‌های آفتاب را درمان کند.

تزریق ژل و چربی

تزریق ژل و چربی با هدف حجم دادن صورت و پرتر و صاف‌تر نشان دادن پوست انجام می‌شود. از تزریق ژل، اغلب برای رفع چروک زیر چشم ، کاهش خطوط دور چانه و لب‌ها و بهبود شکل لب‌ها استفاده می‌شود. تزریق ژل با مواد مختلفی با تأثیر دائمی یا موقتی انجام می‌شود، که به طرق مختلفی بر بدن بیمار تأثیر می‌گذراند. در فرآیند تزریق چربی زیر چشم، از بافت بدن خود بیمار برای تزریق استفاده می شود.ضمن اینکه تزریق چربی زیر چشم نیز میتواند برای  درمان چین و چروک های دور و زیر چشم موثر باشد.

با بالا رفتن سن، چهره دچار تغییراتی می‌شود، اما ژل‌های دائمی با این تغییرات هماهنگ نمی‌شوند. برای همین از این نوع ژل‌ها به اندازه ژل‌های موقتی استفاده نمی‌شود. معمولاً، پزشکان استفاده از تزریق ژل غیردائمی را برای رفع چین و چروک زیر چشم توصیه می‌کنند. ژل تزریق شده یا مصنوعی است و یا از ماده‌ای ساخته می‌شود که شباهت زیادی به اسیدهای طبیعی موجود در بدن دارد. پزشک، با استفاده از یک سوزن ریز جهت جلوگیری از چین و چروک صورت ژل و چربی را به ناحیه مورد نظر تزریق می‌کند.

معمولاً، تأثیر تزریق ژل، بسته به ماده تزریق شده و ناحیه مورد درمان، از 3 تا 18 ماه دوام دارد. برای حفظ نتیجه درمان در چین و چروک زیر چشم ، باید تزریق تکرار شود.

هایفوتراپی

هایفوتراپی یک درمان غیرجراحی و بی‌خطر با استفاده از امواج اولتراسوند است که در آن با استفاده از پاسخ باززایی خود بدن پوست ناحیه ابرو، زیر چانه و گردن بالا برده شده ، درمان چروک صورت بوده و خطوط و چروک‌های نواحی مختلف گردن، شانه و سینه کاهش داده می‌شوند.

در هایفوتراپی از یک انرژی بی‌خطر و امتحان شده برای بالا بردن و کشیدن پوست به شکلی طبیعی (بدون جراحی و دوره استراحت) استفاده می‌شود. در این روش، با ارسال انرژی متمرکز اولتراسوند به لایه زیرین پوست، که معمولاً در جراحی‌های زیبایی هدف درمان است، بدن (بدون برش یا سوراخ کردن سطح پوست) برای تولید کلاژن تحریک می‌شود.

جراحی زیبایی

می‌توان با استفاده از جراحی زیبایی چروک پوست و افتادگی آن و همچنین چروک دور چشم را کاهش داد. در جراحی لیفت صورت، جراح پوست و بافت‌های صورت و/یا عضلات زیر آن‌ها را بالا می‌برد. با این کار پوست صورت کشیده‌تر و صاف‌تر می‌شود. این نوع جراحی را می‌توان روی تمام صورت (لیفت کامل صورت) یا روی ناحیه ابروها (لیفت ابرو)، و یا قسمت پایین صورت و گردن انجام داد.

البته، بعد از انجام عمل لیفت صورت نیز پوست صورت همچنان به پیر شدن خود ادامه می‌دهد. کسانی از عمل لیفت صورت بهترین نتیجه را می‌گیرند که پوست آن‌ها از خاصیت ارتجاعی خوبی برخوردار بوده و ساختار استخوانی محکم و نیرومندی دارند. عمل لیفت صورت، چهره را جوانتر می‌سازد اما طول مدت دوام نتیجه آن به نوع پوست و سبک زندگی شخص بستگی دارد؛ در کل نتیجه این عمل در درمان چین و چروک صورت تا 15 سال دوام دارد.به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است