درمان ژنیکوماستی (بزرگی سینه در مردان)

ژنیکوماستی هنگامی رخ می‌دهد که بافت غده سینه‌های مردان متورم می‌شود و بیش‌ازحد رشد می‌یابد. دلایل متعددی برای بزرگ شدن سینه‌ها در مردان وجود دارد. این عارضه ممکن است پاسخ بدن به استروژن اضافی و یا عدم وجود تستوسترون باشد که ممکن است در نوزادان، نوجوانان و مردان سالخورده رخ دهد. منشاء ژنیکوماستی همچنین می‌تواند وراثت و چاقی مفرط باشد.هنگامی که ژنیکوماستی در مردان مسن‌ رخ می‌دهد، معمولاً ناشی از مشکلات دیگر، از جمله سرطان کبد و یا ریه، سیروز کبدی، تیروئید یا مشکلات هورمونی می‌باشد. مصرف بیشازحد الکل ویا مواد مخدر نیز ممکن است موجب ژنیکوماستی شود. برای درمان ژنیکوماستی می‌توان از لیپوماتیک استفاده کرد البته ممکن است عوارض لیپوماتیک بعد از انجام عمل وجود داشته باشد اما ازآنجایی‌که از بیهوشی عمومی و هیچ منبع گرمایی استفاده نمی‌شود، لیپوماتیک روش امنی بوده  و خطرات به حداقل می‌رسند.

بزرگ شدن سینه‌های مردان با مصرف دارو


این داروها شامل:

 1. استروئیدها
 2. داروهای معالج زخم
 3. داروهای صرع
 4. دیژیتال و سایر داروهای قلبی
 5. داروهای شیمی درمانی
 6. داروهای ضد آندروژن
 7. داروهای ضد اضطراب و ضد افسردگی
 8. محصولات حاوی روغن درخت چای و یا روغن اسطوخودوس

ژنیکوماستی می‌تواند موجب ناراحتی عاطفی در مردان شود و اعتماد به‌نفس آنان را کاهش ‌دهد. مردانی که سینه‌های برجسته‌تر دارند، ممکن است برای مخفی کردن ژنیکوماستی در مردان، از فعالیت‌های فیزیکی خاص و یا ایجاد صمیمیت اجتناب کنند. در اینجا نکات راهنما برای جراحی ژنیکوماستی، که باعث کاهش اندازه سینه و بهبود خطوط کانتور قفسه سینه مردان می‌شود، ارائه می‌کنیم.

آیا شما مناسب برای جراحی ژنیکوماستی هستید؟


عمل ژنیکوماستی، (موسوم به کوچک کردن سینه)، روشی است که باعث کاهش حجم سینه مردان شده و در عین حال، قفسه سینه را صاف‌تر و خط کنتور سینه‌ها را بهتر می‌کند. کاندیدهای مناسب برای ژنیکوماستی، مردانی هستند که:

 1. سالم و بدون یک عارضه پزشکی هستند که فرایند بهبود را مختل سازد.
 2. از نظر فیزیکی سالم و دارای وزن نسبتاً طبیعی هستند.
 3. رشد سینه‌‌های آنها تثبیت شده است.
 4. از بزرگ بودن سینه‌های خود، احساس خجالت یا شرمندگی می‌کنند.
 5. از ناراحتی‌های فیزیکی مربوط به بزرگی سینه‌ها رنج می‌برند.
 6. این وضعیت 12 ماه (یا بیشتر) به طول انجامیده است.
 7. افراد غیر سیگاری هستند و مواد مخدر مصرف نمی‌کنند.
 8. پوست آنها دارای قابلیت ارتجاعی مناسب است.
 9. دارای یک چشم انداز مثبت و اهداف خاص برای بهبود علائم فیزیکی خود ازطریق جراحی ژنیکوماستی هستند.

انواع جراحی ژنیکوماستی


در تکنیک‌های سنتی برای کوچک کردن سینه آقایان، با استفاده از یک برش در اطراف هاله سینه، عمل باز کردن پوست و برداشتن بافت غده سینه انجام می‌شود. این روش عمدتاً برای برداشتن بافت غده سینه و مقدار کمی چربی، طراحی شده است. این تکنیک، یک روش پیچیده نیست و به‌طور کلی روشی بی‌خطر قلمداد می‌شود، اما شما باید از ورزش و فشار فیزیکی به مدت دو هفته پس‌از عمل اجتناب کنید، تا خطر ابتلا به خونریزی در محل جراحی را به حداقل برسانید و به پوست خود اجازه دهید که به‌طور کامل التیام یابد.

پزشک در جراحی ژنیکوماستی، از روشی استفاده می‌کند که حداقل اسکار و نیز اسکار کم رنگی بر جا بماند، بر خلاف روش‌های سنتی که نیاز به یک برش در اطراف نوک سینه دارند. این روش تا حد زیادی جراحی سنتی را بهبود می‌بخشد، با:

 1. اسکارهای پنهان و کوچک‌تر
 2. بهبودی سریع‌تر
 3. احتمال کمتر خونریزی پس از عمل
 4. ظاهر بهتر و زیباتر

این تکنیک شامل ایجاد یک برش کوچک به سمت زیر بغل است. این روشی ایده آل برای درمان سینه‌هایی است که بزرگ شدگی آنها بیشتر به‌دلیل چربی اضافی است. تکنیک برش کوچک همچنین می‌تواند برای برداشتن بافت غده سینه، با استفاده از کانول ویژه برای جراحی ژنیکوماستی، انجام شود.

موارد قابل انتظار از جراحی ژنیکوماستی


 

این فرآیند با انجام یک مشاوره اولیه آغاز می‌شود. در این جلسه، فرصت بحث در مورد اهداف و انتظارات خود در مورد مراحل ژنیکوماستی و هر گونه سؤال مربوطه، در اختیار شما قرار می‌گیرد.

آنچه در طول مشاوره اولیه شما مطرح می‌شود شامل:

 1. بررسی سوابق پزشکی شما و هر گونه دارویی که مصرف می‌کنید.
 2. بحث در مورد مراحل و روش‌های جراحی
 3. ارائه توصیه‌هایی بر اساس نیازها و اهداف شما

پزشک به نیازها، انتظارات و نتیجه مورد نظر شما در جراحی ژنیکوماستی، گوش فرا می‌دهد.

جراحی ژنیکوماستی چگونه انجام می‌شود؟


جراحی ژنیکوماستی با بی‌حسی موضعی (تزریق آرام بخش داخل وریدی) و یا تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود. پزشک در جلسه مشاوره، این موضوع را با شما در میان خواهد گذاشت و توصیه‌هایی برای وضعیت خاص شما ارائه خواهد داد.

با استفاده از روش ایجاد حداقل اسکار، پزشک یک برش به سمت زیر بغل ایجاد می‌کند. سپس یک کانول مخصوص درون برش قرار داده، و با استفاده از حرکات عقب و جلو، چربی بافت اطراف سینه را شل می‌کند، سپس با عمل ساکشن، چربی را از سینه‌ها بیرون می‌کشد.

نکته کلیدی برای کسب نتیجه موفقیت‌آمیز این روش جراحی، این است که پوست بیمار دارای مقداری خاصیت ارتجاعی باشد. زیرا در فرایند درمان ژنیکوماستی، پوست سینه باید مطابق با کانتور جدید سینه‌های کوچک شده، کشیده ‌شود. در برخی از موارد که قابلیت ارتجاعی پوست وجود ندارد، (به عنوان مثال در بیماران مسن‌تر)، و یا زمانی که مقدار قابل توجهی از پوست اضافی به‌دلیل بزرگ شدگی بیش از حد سینه وجود دارد، انجام یک عمل جراحی دیگر برای حذف پوست اضافی، ممکن است لازم باشد.

سپس برش جراحی، پانسمان می‌شود و یک بانداژ کشی و یا پارچه محافظ برای به حداقل رساندن تورم و حفاظت از کانتور سینه جدید تا زمان بهبودی، استفاده می‌شود. یک لوله بسیار کوچک برای تخلیه هر گونه مایع اضافی که ممکن است تجمع یابد، در زیر پوست قرار داده می‌شود.

شما روز بعد از عمل، با پزشک خود ملاقات خواهید کرد و سپس در فواصل زمانی مشخص در طول هفته‌های بعد از جراحی، به پزشک خود مراجعه خواهید کرد. در طی این مراجعات، پزشک می‌تواند شخصاً بر روند بهبودی شما نظارت  کند، تا اطمینان حاصل کند که شما بهترین نتایج ممکن را دریافت کرده‌اید.

فرآیند بهبود و ریکاوری


بعد از اتمام جراحی ژنیکوماستی، مقداری تورم و کبودی وجود خواهد داشت. همچنین مقداری درد و ناراحتی خواهید داشت، که با تجویز داروهای مسکن، کنترل می‌شود. به‌علاوه، ممکن است لازم باشد که برای چند هفته، پارچه‌های فشرده و یا باند کشی زخم بندی را برای کمک به کاهش تورم، و همچنین فشرده سازی پوست طبق کنتور جدید استفاده کنید. اگر چه نتایج عمل تقریباً بلافاصله قابل مشاهده است، اما تورم ممکن است نتایج واقعی را نامشخص کند. نتایج نهایی چند ماه بعد از فروکش کردن تورم مشخص خواهد شد.

بیشتر بیماران می‌توانند بعد از 2-3 روز به محل کار یا مدرسه بازگردند. انجام فعالیت‌های سبک می‌تواند پس از 2 هفته شروع شود، اما فعالیت کامل و ورزش باید در حدود یک ماه بعد از جراحی  آغاز شود. علائم تورم و کبودی، در میان بیماران شایع است، اما در طی یک دوره چند هفته‌ای، فروکش خواهد کرد.

چه کسانی کاندید خوبی برای ژنیکوماستی هستند؟


مردان دارای وضعیت سلامتی مناسب که سینه‌های بزرگ آنها به‌دلیل عوارض جانبی دارو نیست، کاندیدهای خوبی برای ژنیکوماستی هستند. شما باید به یک وزن پایدار رسیده باشید و رشد سینه‌های شما باید تثبیت شده باشد.

 

آمادگی برای جراحی ژنیکوماستی


در واقع هیچ‌گونه آماده سازی خاصی برای این جراحی لازم نیست. اما شما باید قبل ازعمل، مصرف سیگار را ترک کنید. سیگار کشیدن به‌طور جدی می‌تواند مانع روند التیام گردد. پزشک داروهای مصرفی شما را در جلسه مشاوره مورد بررسی قرار خواهد داد و ممکن است توقف برخی از داروها را قبل از عمل توصیه کند.

مدت جراحی ژنیکوماستی


به‌طور کلی، ژنیکوماستی 1-2 ساعت به‌طول می‌انجامد.

اتاق عمل جراحی ژنیکوماستی


یک برش کوچک به‌سمت زیر بغل شما ایجاد شده و یک کانول در زیر پوست شما برای شکستن چربی اضافی قرار داده می‌شود. سپس با عمل ساکشن کردن، این چربی از بدن خارج می‌شود. ممکن است در مناطق برش، "درن" برای کاهش تجمع مایع و تورم قرار داده شود. یک بانداژ و یا پارچه فشرده سازی به‌منظور کاهش تورم بر محل جراحی قرار داده می‌شود.

مدت زمان بهبودی


مقداری تورم وجود خواهد داشت، اما بیشتر بیماران در 2-3 روز قادر به بازگشت به محل کار یا مدرسه هستند. شما می‌توانید فعالیت ملایم را در حدود 2 هفته و فعالیت کامل و یا ورزش را در حدود یک ماه بعد از عمل از سر بگیرید.

آیا این عمل دردناک است؟


مقداری ناراحتی و درد پس از عمل وجود خواهد داشت، که می‌تواند با تجویز داروی مسکن کنترل شود. این درد باید پس از چند روز اول کاهش یابد.

خطرات جراحی ژنیکوماستی


همانطور که برای تمام انواع جراحی صدق می‌کند، ژنیکوماستی نیز با برخی از خطرات همراه است. این خطرات شامل خونریزی، عفونت، تورم و لخته شدن خون است، اما در موارد نادر رخ خواهد داد. مهم‌تر از همه، پزشک و تیم او با بهره‌گیری از پروتکل‌های مختلف در محل، از رخ دادن این عوارض جلوگیری می‌کند.به این پست امتیاز دهید.
درمان ژنیکوماستی (بزرگی سینه در مردان)
4 از 1 رای