رفع و درمان اسکار و جای زخم و سوختگی

هر بار که بر روی پوست یا یکی از بافت‌های بدن ما جراحتی ایجاد می‌شود، بعد از بهبودی آن، یک جای زخم بر روی پوست باقی می‌ماند، اسکار بعد از جراحی بینی یکی از این جراحت ها است. عوامل متعددی بر چگونگی ایجاد جای زخم بر روی پوست تأثیر دارند که از جمله آنها می‌توان به عمق و اندازه بریدگی یا جراحت ایجاد شده، موقعیت زخم، نوع پوست، سن فرد مجروح، عوامل وراثتی، جنسیت و نژاد اشاره کرد. تمامی این عوامل بر نحوه واکنش پوست شما نسبت به زخم‌هایی که بر روی آن به وجود می‌آید، تأثیر می‌گذارند. اما خوشبختانه در حال حاضر امکان درمان مؤثر اين جاي زخم‌ها و رفع قرمزي و ظاهر ناخوشايند آنها بر روي پوست با استفاده از روش‌هاي درماني مختلف وجود دارد.

کلينيک زيبايي تخصصي صدف، درمان‌هاي ايمن و کارآمدي براي کمک به رفع جاي زخم‌ و سوختگي‌ها ارائه مي‌کند. ما قادريم تمامي انواع جاي زخم‌ها از قبيل کلوئيد، آکنه، هيپرتروفي و آثار کشيدگي پوست را درمان کنيم. روش‌هاي درماني موجود براي اين منظور شامل تزريق استروئيد، استفاده از درمارولر، تزريق ژل و چربي، ليزر درماني، لايه‌برداري شيميايي و عمل جراحي ترميم اسکار مي‌باشد. تمامي اين عمل‌ها توسط متخصصين باتجربه پوست، مو و زيبايي و درمانگران مستقل و آموزش‌ديده انجام مي‌گيرد.

20

انواع مختلف جای زخم‌ها


اسکارها و جای زخم‌هایی که بر روی پوست باقی می‌مانند، انواع مختلفی دارند که عبارتند از:

جای زخم کلوئیدی: این نوع از جای زخم‌ها در نتیجه پیشرفت بیش از حد فرایند ترمیم و بازسازی پوست به وجود می‌آیند. معمولاً این جای زخم‌ها به حدودی فراتر از محل زخم اولیه گسترش پیدا می‌کنند و با گذشت زمان حتی ممکن است بر قابلیت تحرک یک اندام هم تأثیر بگذارند. درمان‌های ممکن برای این نوع از جای زخم‌ها شامل حذف آن از طریق عمل جراحی یا تزریق استروئیدها در محل مورد نظر می‌باشد. کلوئیدهای کوچک را می‌توان از طریق روش کرایوتراپی (منجمد کردن بافت با استفاده از نیتروژن مایع) درمان نمود. همچنین در هنگام ایجاد زخم یا مصدومیت‌هایی که منجر به جراحت پوست می‌شود، می‌توان با استفاده از فشار درمانی یا صفحات ژله‌ای حاوی سیلیکون بر روی زخم از به وجود آمدن کلوئید جلوگیری کرد. جای زخم‌های کلوئیدی غالباً در نژادهایی که پوست سیاه رنگ دارند به وجود می‌آید.

هیپرتروفی: هیپرتروفی‌ها جای زخم‌هایی به صورت برآمده و قرمز رنگ و شبیه به کلوئیدها هستند اما محدوده آنها از حدود زخم اولیه فراتر نمی‌رود. روش‌های درمانی ممکن برای رفع جای زخم شامل تزریق استروئیدها به منظور کاهش التهاب است.

جمع‌شدگی پوست: اگر پوست شما دچار سوختگی شود ممکن است بر روی آن، جای زخم به صورت جمع‌شدگی پوست باقی بماند که باعث کشیده شدن پوست و محدود شدن قابلیت حرکت شما می‌شود. علاوه بر آن، این نوع از جای اسکار ممکن است به صورت عمقی پیشرفت کند و به ماهیچه‌ها و اعصاب واقع در زیر پوست نیز برسد. بنابراین برای از بین بردن جای سوختگی باید سریعا اقدامات لازم را انجام دهید.

آکنه: اگر شما مبتلا به آکنه شدید شده باشید، احتمالاً جای زخم‌های ناشی از آن بر روی پوست شما باقی مانده است و به راحتی می‌تواند سابقه ابتلاء شما به این بیماری را نشان دهد. انواع بسیار زیادی از جای زخم‌های آکنه وجود دارد که از فرورفتگی‌های نقطه‌ای عمیق تا زخم‌های گوشه‌دار و موجی شکل بر روی پوست متفاوت است. درمان‌های ممکن برای این نوع از جای زخم‌ها شامل استفاده از درمارولر، لایه‌برداری شیمیایی، تزریق ژل و چربی و لیزر درمانی می‌باشد.

آثار کشیدگی پوست: این یک نوع جای زخم است که معمولاً هنگامی که پوست با سرعت کشیده می‌شود (برای مثال در زمان اوج رشد جسمی در دوره نوجوانی و یا در دوره بارداری) به وجود می‌آید. درمان‌های ممکن برای آن شامل درمارولر و لایه‌برداری با مواد شیمیایی می‌باشد.

تشخیص بهترین روش درمانی


پزشکان متخصص در کلینیک ما، قبل از تصمیم‌گیری و اقدام به درمان جای زخم، ابتدا یک معاینه کامل از ناحیه مورد نظر در پوست به عمل می‌آورند و سپس بهترین روش درمانی که برای رفع و از بین بردن جای زخم شما مناسب است را توصیه می‌کنند. پزشکان ما با تجربه بسیار زیادی که دارند، در مورد نتایج مورد انتظار از درمان شما و آنچه که به طور واقع‌بینانه می‌توانید انتظار داشته باشید، با شما گفتگو خواهند کرد.

روش‌های درمانی


لایه‌برداری با مواد شیمیایی

لایه‌بردارهای شیمیایی نوعی از مواد شیمیایی هستند که لایه اپیدرم پوست را به صورت کنترل شده تخریب می‌کنند. با حذف لایه سطحی پوست می‌توان بعضی از عوارض پوستی از جمله جای زخم‌های سطحی ناشی از آکنه را نیز برطرف نمود. مواد شیمیایی متنوعی در این روش قابل استفاده است که نوع آن به عمق لایه‌برداری و میزان احتیاط لازم در زمان عمل بستگی دارد. در افرادی که پوست تیره رنگ دارند و از جمله افرادی که پوست آنها نسبت به تشکیل کلوئید، حساسیت زیادی دارد و یا عفونت‌های فعال بر روی پوست خود دارند، انجام این عمل باید با دقت و احتیاط بسیار بالایی انجام گیرد.

تزریق ژل و چربی

جای زخم‌هایی که به صورت فرورفتگی یا تحلیل رفتن پوست باشند را می‌توان با استفاده از تزریق ژل یا چربی هموار کرد و به شکل همسطح با حالت طبیعی پوست درآورد. عوارض این عمل بسته به نوع ژل مورد استفاده متفاوت است و می‌تواند شامل بهبودی موقتی و غیر دائم، تأثیر معکوس و نمایان‌تر شدن جای زخم و بروز واکنش‌های آلرژی باشد.

تزریق کورتیکواستروئید

از روش تزریق کورتیکواستروئید برای پیشگیری و درمان بعضی از انواع کلوئید و هیپرتروفی‌ استفاده می‌شود. در این روش، کورتیکواستروئیدها مستقیماً به محل زخم تزریق می‌شود تا میزان التهاب و تورم آن را کاهش دهد و سطح آن را هموار کند. بسته به نوع جای زخم ممکن است لازم باشد که تزریق کورتیکواستروئید چند بار تکرار شود، به طوری که معمولاً دو یا سه بار تزریق با فاصله یک ماه از یکدیگر انجام می‌شود. البته مدت زمان این روش درمانی ممکن است تا 6 ماه یا حتی بیشتر نیز طول بکشد و زمان دقیق آن بستگی به نحوه واکنش جای زخم نسبت به کورتیکواستروئید خواهد داشت.

در این روش، نوع مخصوصی از استروئید که برای درمان سوختگی صورت و جای زخم به کار می‌رود، مستقیماً در محل زخم تزریق می‌شود. از آنجا که مقدار بسیار ناچیزی از این ماده به جریان خون جذب می‌شود، بنابراین عوارض جانبی این روش نیز بسیار کم خواهد بود. عمل تزریق معمولاً هر 4 تا 6 هفته یک بار تکرار می‌شود. ممکن است یک عامل بی‌حسی موضعی نیز با کورتیکواستروئید ترکیب شود تا از بروز درد و ناراحتی برای بیمار جلوگیری کند.

لیزر درمانی

لیزر درمانی برای کاهش و از بین بردن جای جوش و جای زخم بر روی پوست، کارایی بالایی دارد. این روش برای درمان جای زخم‌هایی که به تازگی به وجود آمده‌اند و یا آنهایی که رنگ قرمز یا صورتی دارند، بسیار مناسب است و می‌تواند قرمزی جای زخم را به طور قابل ملاحظه‌ای برطرف نماید. علاوه بر آن، لیزر جای جوش می‌تواند ساخت کلاژن و الاستین جدید در پوست را نیز تحریک نماید. ما معمولاً یک تا سه جلسه لیزر درمانی را برای از بین بردن جای اسکار به بیماران خود توصیه می‌کنیم، اما تعداد دقیق جلسات به نوع جای زخم بستگی دارد. از این روش برای درمان آفتاب سوختگی شدید نیز بهره گرفته می شود.البته درمان آفتاب سوختگی شدید پوستی یک مورد اورژانسی است و به اقدامات درمانی فوری نیاز دارد.

چرا باید روش لیزر درمانی را انتخاب کرد؟

لیزر درمانی یکی از سریع‌ترین و کارآمدترین روش‌های درمانی موجود در بازار است که با استفاده از آن می‌توان به نتایج بسیار خوبی دست پیدا کرد. با استفاده از این روش، شما می‌توانید به راحتی جای زخم موجود بر روی پوست خود را برطرف کنید و یا ظاهر ناخوشایند آن را تا حد بسیار زیادی کاهش دهید.

اگر شما هم از آکنه شدید رنج می‌برید، اهمیت این روش درمانی قدرتمند را خیلی بهتر درک خواهید کرد. در واقع شما خیلی خوش‌شانس هستید که امروزه روش لیزر درمانی برای رفع جای زخم‌های ناشی از آکنه در دسترس شماست، زیرا کارایی لیزر جای جوش در درمان زخم‌های آکنه، بسیار بیشتر از انواع دیگر جای زخم‌ها است. شما با استفاده از لیزر درمانی می‌توانید بهترین نتایج مورد انتظار خود را در کوتاه‌ترین زمان ممکن به دست آورید. ظاهر ناخوشایند جای زخم‌های آکنه، می‌تواند زندگی را برای هر شخصی دشوار و غیر قابل تحمل کند. زیرا این جای زخم‌ها در صورت است و نمی‌توان به راحتی آن را پنهان کرد. بنابراین شخصی که این نوع از جای زخم را داشته باشد، مجبور است تا آخر عمر، این نشانه‌های زشت را با خود داشته باشد. درمان جای زخم با لیزر به جز زخم‌های ناشی از آکنه نیز کاربرد دارد. در واقع شما هر نوع جای زخم اعم از جراحت‌های ناشی از تصادف، سوختگی یا مصدومیت که بر روی پوست قسمت‌های نمایان بدن خود داشته باشید، می‌توانید با استفاده از لیزر درمانی، آن را برطرف کنید. قرمزی جای زخم را نیز می‌توان با استفاده از این روش بسیار مؤثر، تا حد زیادی کاهش داد. مسلماً با رها شدن از شر این جای زخم‌های ناخوشایند، شما می‌توانید خاطره ناگوار مربوط به اتفاقي که باعث به وجود آمدن آنها شده است را نیز به فراموشی بسپارید.

با برطرف کردن جای زخم‌هایی که در بدن شما وجود دارد، نه تنها مشکل شما از لحاظ زیبایی ظاهری برطرف می‌شود، بلکه سطح اعتماد به نفس شما نیز به طور قابل ملاحظه‌ای تقویت می‌شود. به خاطر داشته باشید که برای کسب بهترین نتایج ممکن از این عمل باید حتماً به یک کلینیک خوب مراجعه کنید.

جراحی

در بعضی از موارد، جای زخم‌ها را می‌توان با استفاده از عمل جراحی درمان کرد. از عمل جراحی در موارد زیر می‌توان استفاده کرد:

  • اصلاح موقعیت جای زخم
  • اصلاح شکل جای زخم
  • آزاد کردن کشیدگی پوست در اثر یک جای زخم که در نزدیکی یک مفصل قرار گرفته است و باعث محدودیت در حرکت آن شده است.

جراحی ترمیم اسکار، یک عمل جراحی است که برای بریدن و حذف بافت جای زخم انجام می‌شود. خود آن بریدگی جدیدی که در اثر این عمل جراحی به وجود می‌آید، معمولاً با ظرافت زیادی بسته می‌شود تا از طریق فرایند طبیعی ترمیم پوست، بهبود پیدا کند. در مورد بریدگی‌های عمیق باید از بخیه‌های عمقی و چند لایه‌ای استفاده شود تا پوست به شکل مناسبی ترمیم پیدا کند. در غیر این صورت ممکن است جای زخم جدیدی به شکل تورفتگی یا دندانه‌دار در محل عمل ایجاد شود. جراحی‌های ترمیمی که برای درمان جای زخم‌های هیپرتروفی یا کلوئید انجام می‌شود، غالباً با روش‌های دیگری از قبیل فشار درمانی یا استفاده از ژل‌های سیلیکونی بر روی زخم همراه است.

لازم است در نظر داشته باشید که انجام عمل جراحی برای برطرف کردن یک جای زخم، از سوی دیگر باعث به وجود آمدن یک زخم دیگر بر روی پوست شما خواهد شد که بهبودی آن ممکن است تا دو سال بعد طول بکشد. علاوه بر آن بعد از عمل جراحی، خطر به وجود آمدن جای زخم‌های بیشتری از نوع کلوئید یا هیپرتروفی نیز وجود دارد. در واقع احتمال به وجود آمدن جای زخم‌های کلوئید بعد از یک عمل جراحی در حدود 50 تا 80 درصد می‌باشد.

مهم‌ترین فواید جراحی ترمیم اسکار کدام است؟

وجود جای زخم بر روی پوست هر شخص می‌تواند تأثیر منفی بر اعتماد به نفس او داشته باشد و یا به طور مرتب او را به یاد سوانح غم‌انگیزی که باعث به وجود آمدن آن جای زخم شده است، بيندازد. علاوه بر آن، جای زخم می‌تواند نشانه‌ای از بی‌ملاحظگی یا عدم برخورداری از مراقبت‌های دلسوزانه در زمان کودکی نیز باشد. در صورتی که تعداد زیادی جای زخم کلوئید در بدن وجود داشته باشد، ممکن است با خارش و ناراحتی همراه باشد و یا حتی قابلیت تحرک شما را محدود کند. اگرچه جراحی ترمیم اسکار نمی‌تواند آثار یک جای زخم را به طور کامل محو کند، اما می‌تواند ظاهر ناخوشایند آن را تا حد زیادی اصلاح نماید و به بازگشت اعتماد به نفس از دست رفته شما کمک کند. گاهی اوقات حتی انجام این عمل می‌تواند با رفع کشیدگی و سفتی پوست، موجب بهبود عملکرد موضع آسیب‌دیده در بدن شما شود.

میکروپیگمنتاسیون پزشکی

این یک عمل اصلاح ضایعات رنگدانه‌ای پوست است که با هدف کاهش تفاوت‌های ظاهری موجود بین جای زخم و پوست سالم اطراف آن انجام می‌گیرد. برای آنکه بتوان رنگ بافت آسیب‌دیده و بافت سالم پوست را هر چه بیشتر به هم نزدیک کرد، لازم است قبل از انجام این عمل، آزمایش دقیقی هم بر روی جای زخم و هم پوست اطراف آن انجام شود.

درمارولر

درمارولر نوعی سوزن‌کاری (نیدلینگ) پوست در مقیاس بسیار کوچک است که باعث تحریک پوست به ترمیم و بازسازی خود از روش طبیعی و ایمن می‌شود. درمارولر می‌تواند وضعیت ظاهری جای زخم‌های آکنه و آثار کشیدگی پوست را به طور قابل توجهی بهبود ببخشد.

میکرونیدلینگ

يک راهکار بسيار مؤثر براي جوانسازي شکل ظاهري و ساختار پوست به صورت کاملاً طبيعي و نيز برطرف کردن عوارضي از قبيل آثار کشيدگي پوست و جاي جوش و آکنه استفاده از میکرونیدلینگ صورت مي‌باشد. جوانسازی پوست با میکرونیدلینگ که از آن با عنوان “تحريک کلاژن‌سازي” هم نام برده مي‌شود، از طريق بهبود رنگ و ساختار پوست باعث جوانسازي و زيباسازي آن مي‌شود و در عين حال نيازي به استراحت بعد از عمل نيز ندارد.

لیست هزینه‌های استاندارد


هزینه درمان جای زخم به نوع آن و شرایط خاص شما بستگی دارد. پزشکان متخصص ما، نکات و راهنمایی‌های لازم را بر اساس شرایط شما در اختيارتان خواهند گذاشت.

ما درمان‌های تخصصی را با هزینه‌های پایین و رقابتی ارائه می‌کنیم و یک جلسه مشاوره پزشکی برای بررسی شرایط شما و تعیین روش درمانی مناسب، برگزار می‌کنیم.به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است