رفع و درمان سیاهی و تیرگی زیر بغل

زیر بغل و درمان‌های مخصوص آن، همچنان یکی از موضوعات مورد توجه مشاوران زیبایی، مراکز تخصصی درمان بیماری‌های پوستی، متخصصین پوست و از جمله کلینیک فوق تخصصی زیبایی صدف می‌باشد. درمان‌های تزریقی برای رفع تیرگی زیر بغل در کلینیک فوق تخصصی زیبایی صدف در دسترس است. همکاران ما در خصوص درمان تیرگی زیر بغل باتجربه می‌باشند، از جمله روش‌های همچون: میکرو درم، لایه‌برداری شیمیایی، لیزر و بوتاکس مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آیا شما به خاطر سیاهی زیر بغل خود احساس شرمندگی می‌کنید؟

آیا هنگام پوشیدن  لباس بدون آستین، از بالا بردن دست خود احساس نگرانی می‌کنید؟

آیا برای درمان تیرگی زیر بغل خود به دنبال متخصصین مجرب می‌گردید؟

به ما مراجعه کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر از طریق شماره تلفن 27437-021 با ما تماس بگیرید.

تیرگی یا سیاهی زیر بغل مشکل پوستی است که به علت تغییر رنگ پوست ایجاد می‌شود. در این حالت ناحیه زیر بغل تیره‌تر از نواحی دیگر به نظر می‌رسد. این حالت در زنان و مردان و در همه سنین می‌تواند رخ دهد. تیرگی زیر بغل، معمولاً یک بیماری و یا یک وضعیت پزشکی خاص محسوب نمی‌شود. علل اصلی سیاهی کشاله ران و زیر بغل می‌تواند موارد زیر باشد: تراشیدن موهای زیر بغل و کشاله، استفاده زیاد کرم‌های شیمیایی برطرف کننده مو، تجمع سلول‌های مرده پوست، تهویه ضعیف ناحیه زیر بغل و استفاده منظم از اسپری‌های خوش بو کننده و ضد عرق‌های حاوی الکل. می‌توان تیرگی زیر بغل را به‌عنوان پاسخ پوست به قرار گرفتن در معرض برخی از عناصر در نظر گرفت، درست مانند زمانی که در معرض اشعه ماوراء بنفش خورشید قرار می‌گیرید و رنگ پوست تغییر می‌کند.

40

علت‌ها و دلایل تیرگی زیر بغل


برخی از شایع‌ترین علت‌های تیرگی زیر بغل عبارت‌اند از:

 • تیره شدن پوست زیر بغل بعد از تراشیدن موها- با توجه به‌ظاهر فولیکول موهای برش خورده، پوست زیر بغل ممکن است سیاه به نظر به رسد، به‌عنوان مثال موهای زیر سطحی می‌توانند ظاهر زیر بغل را تیره‌تر نشان بدهند.

اگر زیر بغل شما در اثر تراشیدن موها بسیار تیره می‌شود، می‌توانید از روش اپیلاسیون موهای زیر بغل یا کندن آن‌ها استفاده نمایید. انتخاب این گزینه‌ها می‌تواند ظاهر موهای باقیمانده را کمتر نمایان نشان دهد، درنتیجه ظاهر زیر بغل کمتر سیاه نشان داده می‌شود.
توجه داشته باشید: حتی هنگام اپیلاسیون یا کندن موها، همانند تراشیدن، برخی میکرو زخم‌های کوچک به وجود خواهند آمد، بنابراین ممکن است هنوز هم دچار تیرگی زیر بغل شوید. در این موارد استفاده از لیزر برای حذف دائمی موها توصیه می‌شود.

 • تجمع سلول‌های مرده پوست- یکی دیگر از علت‌های تیرگی زیر بغل، تجمع سلول‌های مرده پوست در اندازه‌های میکروسکوپی، بر روی پوست است. سعی کنید با محصولاتی که حاوی لاکتیک می‌باشند، لایه برداری کنید.
 • دئودورانتها و ضد عرق‌ها- برخی ضد عرق‌ها و دئودورانتها، باعث تیرگی زیر بغل می‌شوند. تغییر و یا توقف مصرف آن‌ها باعث بهبودی می‌شود. سعی کنید دئودورانت و یا ضد عرق کنونی خود را عوض نمایید.
 • آکانتوز نیگریکانس دیابتی - آکانتوز نیگریکانس نوعی بیماری دیابتی است که هم مردان و هم زنان را درگیر می‌کند. معمولاً در افراد با پوست تیره‌تر و چاق بیشتر رخ می‌دهد. این بیماری بیشتر افرادی را که دچار پیش دیابت یا دیابت هستند را تحت تأثیر قرار می‌دهد.
 • تولید بیش از حد رنگ‌دانه‌ها- این حالت زمانی اتفاق می‌افتد که پوست شما بیش از حد ملانین تولید می‌کند، البته این بیماری به‌ندرت زیر بغل را تحت تأثیر قرار می‌دهد.
 • عفونت باکتریایی اریتراسما - یک عفونت باکتریایی ناشی از باکتری " کورینه باکتریوم مینوتیسیموم" می‌باشد، که در آن قسمت‌هایی از پوست، پوسته‌پوسته شده و به رنگ قرمز- قهوه‌ای با مرزهای تیره در می‌آید. این بیماری بیشتر خود را در چین‌های بدن مثل کشاله ران و زیر بغل نشان می‌دهد. اگر اضافه وزن یا دیابت داشته باشید، شانس شما برای ابتلا به این بیماری بیشتر است.
 • بارداری- برخی از زنان در دوران بارداری به علت تغییرات هورمونی دچار تیرگی زیر بغل می‌شوند. در این حالت بدن آن‌ها ملانین بیشتری تولید می‌کند. افزایش استروژن می‌تواند تولید ملانوسیتها را افزایش دهد، ملانوسیتها سلول‌هایی هستند که ملانین تولید می‌کنند.
 • لباس تنگ- اگر زیر بغل ما همیشه تحت اصطکاک قرار داشته باشد، پوست آن ضخیم می‌شود (هیپرکراتوزیس). این واکنش طبیعی بدن در مقابل تحریک و اصطکاک مداوم است.

دلایل دیگر تیرگی زیر بغل

 • خاراندن زیر بغل
 • اضافه وزن
 • عفونت‌های قارچی
 • برخی از داروها
 • قرار گرفتن در معرض بیش از حد اشعه ماوراء بنفش خورشید
 • تروما، زخم و جراحات زیر بغل
 • عوامل ژنتیکی

درمان تیرگی زیر بغل


 کرم‌های سفید کننده زیر بغل

یکی از روش های رفع سیاهی زیر بغل استفاده از کرم‌های سفید کننده است که مناسب زیر بغل علاوه بر تغییر ظاهر پوست می‌توانند با جلوگیری از تولید ملانین، سیاهی زیر بغل را کنترل نمایند. مواد تشکیل دهنده‌ای که ممکن است برای رفع تیرگی زیر بغل مفید باشد عبارت‌اند از:

 • آلفا هیدروکسی اسیدها
 • سوتیلانز
 • ملاتونین
 • اسید کوجیک
 • توت کاغذی
 • آزلاییک اسید
 • ویتامین C

اکثر کرم‌های سفید کننده رفع تیرگی زیر بغل باید برای مدت طولانی استفاده شوند تا اثر آن‌ها ظاهر شود، معمولاً تا 6 ماه.

درمان پوست


بسیاری از این درمان‌ها در رفع تیرگی زیر بغل قبل از استفاده نیاز به مشاوره‌های تخصصی دارند. برخی از آن‌ها عبارت‌اند از:

لیزر درمانی

یکی از سریع‌ترین و مؤثرترین درمان‌های سیاهی زیر بغل می‌باشد. لیزر متمرکز کردن پرتوهای پر انرژی نوری بر روی مناطق تیره پوست، به حذف لایه‌های زائد کمک می‌کند. درنتیجه پوست زیر بغل روشن‌تر می‌شود. انواعی از لیزرها و تکنیک‌های مختلف برای سفید کردن زیر بغل وجود دارد. عمل لیزر موهای زائد زیربغل علاوه بر این که شما را در سطح پوست از دست موهای زائد خلاص می‌کند، تاثیر خود را زیر پوست تا فولیکول‌های مو به جا می‌گذارد. به این ترتیب با تقبل قیمت لیزر زیر بغل دیگر موهای تیره و زائد را روی پوست خود نخواهید دید و مجبور نخواهید بود با رسیدن به پایان روز به فکر پوشاندن تیرگی موهای در حال رشد باشید. خوشبختانه پس از گذشت تقریبا ۲۵ سال از آغاز استفاده از لیزر موهای زائد زیر بغل حتی یک مورد عوارض لیزر زیر بغل که باعث آسیب غدد لنفاوی یا عوارض دراز مدت گردیده باشد مشاهده نشده است.
چون اصولا لیزر ماهیت نوری داشته و عمق نفوذ آن نیز بسیار کم است بنابراین به هیچ عنوان عوارض جدی برای فرد ایجاد نمی کند.

برخی از انواع لیزرهای رایج عبارت‌اند از:

 1. لیزر اربیوم
 2. لیزر پالسی رنگی یا PD
 3. لیزر YAG و ND
 4. لیزر IPL

لایه‌برداری شیمیایی

در لایه‌برداری شیمیایی و رفع سیاهی زیر بغل با استفاده از محلول‌های اسیدی، لایه‌های بیرونی آسیب دیده پوست حذف می‌شوند. در این روش سلول‌های مرده و لایه‌های بیرونی پوست لایه‌برداری می‌شوند.

  برخی از بهترین لایه برداری شیمیایی عبارت‌اند از:

 1. آلفا هیدروکسی اسیدها (AHA)
 2. فنل
 3. اسید رتینوئیک
 4. اسید بتا هیدروکسی (BHA)
 5. اسید تریکلورواستیک (TCA)

پلینگ مکانیکی صورت

این یک روش غیر شیمیایی لایه‌برداری است که به درمان تیرگی زیر بغل می‌پردازد. در این روش لایه مرده پوست حذف می‌شود، درنتیجه ناحیه تیره درمان شده و پوست جوان می‌شود. در کنار آن بافت پوست نیز بهبود می‌یابد.

 بوتاکس

تعریق بیش از حد می‌تواند باعث تیره شدن زیر بغل گردد. بوتاکس می‌تواند برای دو سال تعریق بیش از حد و بوی بد این ناحیه را درمان نماید. در اصطلاح پزشکی تعریق بیش از حد عنوان "هایپرهیدروز زیر بغل" شناخته می‌شود. افراد مبتلا به این بیماری تا چهار برابر بیشتر از حالت طبیعی، در دمای معمولی بدن دچار تعریق می‌شوند. سازمان غذا و داروی امریکا FDA، بوتاکس (سم بوتولینوم نوع A) را برای درمان تعریق زیر بغل تأیید کرده است. بوتاکس زمانی استفاده می‌شود که کرم‌های نسخه‌ای یا ضد عرق‌ها مؤثر نباشند.

ماندگار کردن اثر بوتاکس

 در صورت تکرار درمان بوتاکس می‌توان اثران را افزایش داد. پس از درمان اول، پس از چهار هفته بعد از تزریق، 75 الی 82 درصد تولید عرق کاهش می‌یابد. چهار هفته پس از تزریق دوم و سوم می‌تواند، 79٪ تعریق باقی مانده را درمان نماید. به‌طور کلی، 94٪ بیماران به چهار تزریق بوتاکس یا کمتر نیاز دارند تا علائم خود را برای دو سال کنترل نمایند.

پیشگیری


پیشگیری بهتر از درمان است. سعی کنید نکات زیر برای جلوگیری از ایجاد سیاهی در زیر بغل پیگیری نمایید:

 1. زیر بغل خود را حداقل یک الی دو بار در هفته تمیز نمایید.
 2. دیابت خود را کنترل کنید، به‌طور منظم ورزش کنید و غذاهای سالم بخورید تا دیابت شما کنترل گردد.
 3. از لباس‌های مناسب با الیاف طبیعی و جاذب رطوبت استفاده کنید.
 4. رژیم غذایی سالم داشته باشید، از مواد قندی، مواد نشاسته‌ای تصفیه شده و غذاهای سرخ شده کمتر استفاده کنید، این مواد باعث تجمع سموم در بدن می‌شوند، به‌جای آن‌ها از میوه‌ها، سبزیجات و غلات سبوس دار استفاده نمایید.
 5. برای حذف موهای زائد از الکترولیز استفاده نکنید.
 6. از کرم‌های برطرف کننده مو استفاده نکنید.
 7. روزانه دوش بگیرید.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است