رفع و درمان کک و مک پوست با لیزر

برای سال‌های طولانی است که کلینیک تخصصی زیبایی صدف انواع مختلف مشکلات مربوط به تغییر رنگ پوست همچون کک و مک، لکه‌های خورشیدی، و لکه‌های پیری را بر روی ناحیه صورت و سایر نقاط بدن به صورت موفقیت‌آمیز درمان می‌کند.

کک و مک معمولاً به نام «بوسه‌های خورشید» شناخته می‌شود، زیرا قرار گرفتن پوست در معرض نور خورشید یکی از دلایل ایجاد این شرایط ببر روی پوست است. در حقیقت نور خورشید باعث ایجاد اختلال در عملکرد ملانین یا رنگ‌دانه‌های تیره پوست می‌شود. علاوه بر این، کک و مک می‌تواند ریشه ارثی در بین افراد داشته باشد.

کک و مک به صورت لکه‌های دایره‌ای بر روی پوست ظاهر می‌شود و این لکه‌ها رنگ تیره‌تر در مقایسه با پوست اطراف خود دارند. رنگ این لکه‌ها اغلب طیف رنگی زرد تا سیاه را شامل می‌شود. در حقیقت  اکثر موارد کک و مک رنگی بین قهوه‌ای روشن تا قهوه‌ای تیره دارند.

p

دو نوع اصلی کک مک به شرح زیر وجود دارد:

  • کک و مک افیلایدز (ephelides) لکه‌هایی هستند که در طول تابستان در نتیجه قرار گرفتن پوست در معرض نور خورشید ایجاد می‌شوند. این لکه‌ها به رنگ قهوه‌ای روشن بوده و با رسیدن به فصل زمستان محو می‌شوند.
  • کک و مک لنتیگین (lentigine) لکه‌هایی هستند که رنگ تیره‌تر دارند و حتی با سپری شدن فصل تابستان نیز از بین نمی‌روند.

در اکثر موارد لکه‌های تحت درمان در این کلینیک مربوط به کک مک لنتیگین هستند. با وجودی که بعضی افراد با کک و مک پوست مشکلی ندارند و بسیاری افراد دیگر این لکه‌ها را به شدت جذاب می‌دانند، بسیاری از افراد نیز سعی می‌کنند با استفاده از روش‌های مناسب این لکه‌ها را محو کنند. برای این افراد درمان کک و مک صورت با تکنولوژی پیشرفته لیزر می‌تواند یک روش بسیار موثر برای کاهش یا حذف کک و مک و ایجاد یک پوست صاف، شفاف و درخشان برای فرد باشد. به این ترتیب در صورتی که با کک و مک پوست خود مشکل دارید، درمان کک و مک با لیزر می‌تواند بهترین نتایج را در این رابطه برای شما به همراه داشته باشد.

دلایل ایجاد کک و مک


دلایل ایجاد کک و مک عبارت‌اند از شرایط ژنتیک، ابتلا به بیماری‌های مختلف (همچون گزرودرما پیگمنتوزوم (xeroderma pigmentosum) که یک بیماری نادر است که باعث افزایش حساسیت پوست نسبت به اشعه ماورای بنفش موجود در نور خورشید می‌شود)، و قرار گرفتن در معرض نور خورشید. دلیل اصلی ایجاد کک و مک در این شرایط مربوط به سلول‌های خاص در پوست انسان است که رنگ‌دانه‌های پوستی به نام ملانین تولید می‌کنند. در حقیقت ملانین ماده است که به پوست انسان رنگ می‌دهد. به این ترتیب قرار گرفتن پوست در معرض نور خورشید باعث می‌شود پوست مقدار بیشتری ملانین به منظور حفاظت از خود تولید کند. در صورتی که ملانین تولید شده در یک محل خاص تجمع کند، در نتیجه این شرایط بر روی پوست کک و مک ایجاد می‌شود. علاوه بر این قرار گرفتن در معرض نور خورشید می‌تواند باعث شود لکه‌های قبلی ایجاد شده بر روی پوست تیره‌تر شوند.

از طرف دیگر پوست تیره ایجاد شده در طول دوره بارداری یا در هنگام استفاده از داروهای ضدبارداری در اصطلاح ملاسما یا ماسک بارداری (mask of pregnancy) نامیده می‌شود. در صورتی که پوست فرد در معرض نور خورشید قرار گیرد، این لکه‌ها ممکن است حتی رنگ تیره‌تر پیدا کنند. لکه‌های بزرگ و صاف پوست در سنین میان‌سالی در نتیجه نور خورشید ایجاد می‌شوند و در اصطلاح به آن‌ها لکه‌های پیری، لکه‌های کبدی، یا لنتیگین می‌گویند. علاوه بر این، نور خورشید دارای قدرت کافی برای تغییر برخی سلول‌های پوستی و تبدیل آن‌ها به سلول‌های سرطانی خطرناک است و به همین خاطر پزشکان به افراد توصیه می‌کنند از کرم‌های ضدآفتاب و لباس‌های پوشیده برای اجتناب از قرار گرفتن پوست در معرض نور خورشید استفاده کنند. انجام این فعالیت‌ها می‌تواند به آهسته شدن فرآیند تشکیل کک و مک و نیز لکه‌های پیری بر روی پوست کمک کند.

افرادی که قبلاً دچار لکه‌های قهوه‌ای و تغییر رنگ پوست شده‌اند، لازم است برای درمان در یک جلسه مشاوره با پزشک شرکت کنند. در این جلسه پزشک می‌تواند وضعیت بیمار را به‌طور دقیق بررسی کرده و غیرسرطانی نبودن لکه‌های ایجاد شده بر روی پوست را مشخص کند. در حقیقت سلول‌های سرطانی می‌توانند باعث ایجاد لکه‌هایی بر روی پوست شوند که حاشیه نامنظم و رنگ‌های عجیب همچون رنگ سیاه، قرمز یا صورتی دارند. به این ترتیب لازم است فرد در ارتباط با لکه‌هایی که درمان نشده، شکل نامنظم یا اندازه بزرگ دارند، مراقب باشد. در صورت مشاهده لکه‌های مشکوک بر روی پوست لازم است با متخصص پوست در این رابطه ملاقات شود.

تکنیک لیزردرمانی برای رفع کک و مک


درمان کک و مک با لیزر امکان‌پذیر است. قبل از شروع استفاده از لیزر، از بین بردن کک و مک به خاطر کوچک بودن لکه‌های ایجاد شده بر روی پوست دشوار بود. اما هنگامی که از لیزر به این منظور استفاده شود، می‌توان حتی نقاط بسیار کوچک از پوست را نیز تحت درمان قرار داد. سایر روش‌های مورد استفاده برای از بین بردن کک و مک پوست عبارت از لیزر تجدید ساختار، ژل‌های ترتینوئین (رتین-آ)، و لایه‌برداری شیمیایی است. لیزر تجدید ساختار یکی از روش‌های درمانی است که دوره ریکاوری طولانی دارد و به همین خاطر در مواردی برای بیماران بکار گرفته می‌شود که آسیب‌دیدگی پوست به خاطر نور خورشید شدید بوده یا بیمار بخواهد از این روش به‌طور همزمان برای از بین بردن چین و چروک پوست استفاده کند. ژل‌های ترتینوئین یک روش درمان مناسب برای از بین بردن کک و مک می‌باشد، اما برای دستیابی به نتایج مناسب لازم است این دارو به مدت چند ماه مصرف شود.

لایه‌برداری شیمیایی به دو دسته تقسیم می‌شود که عبارت از لایه برداری پوست سطحی و لایه‌برداری عمیق است. در موارد لایه‌برداری سطحی همچون لایه‌برداری با اسید گلیکولیک، کک و مک پوست به خوبی درمان می‌شود، اما دستیابی به نتایج دلخواه نیازمند تعداد زیاد دفعات درمان با این روش است. لایه‌برداری‌های عمیق می‌توانند باعث شوند بیمار با بهبود سریع وضعیت کک و مک پوست خود مواجه شود، اما شرایط ریکاوری بیمار پس از استفاده از این روش‌ها دشوار و طولانی است.

p1

نتایج مورد انتظار استفاده از لیزر درمانی برای رفع کک و مک پوست


در هنگام لیزردرمانی برای از بین بردن کک و مک پوست، تکنولوژی پیشرفته استفاده شده به این منظور باعث می‌شود فرآیند درمان بدون درد بوده و بیمار با سریع‌ترین دوره ریکاوری در بین تمام روش‌های درمان موجود مواجه شود. به همین خاطر محبوبیت این روش با گذشت زمان در حال افزایش است.

بلافاصله پس از درمان لک صورت ممکن است بیمار متوجه شود پوست وی کمی قرمز شده است، اما این شرایط با گذشت چند ساعت از تکمیل درمان به تدریج از بین خواهد رفت. در طول چند روز بعد، رنگ‌دانه‌های موجود در نواحی دچار کک و مک به تدریج به سطح پوست آمده و ظاهری شبیه سلول‌های مرده پوست پیدا خواهند کرد.

برای دستیابی به نتایج مناسب با این روش، لازم است با توجه به نیازهای درمانی هر بیمار از تعداد جلسات درمان مختلف برای وی استفاده شود. به همین خاطر برای اطلاع از تعداد جلسات درمان لازم است در جلسه مشاوره درباره این موضوع صحبت شود. در واقع هر چه کک و مک ایجاد شده بر روی پوست تیره‌تر باشد، تعداد جلسات درمان مورد نیاز برای از بین بردن لک صورت بیشتر خواهد بود. با توجه به اینکه لیزردرمانی دوره ریکاوری به نسبت سریع دارد، بیمار می‌تواند حتی از این روش یک بار در هر ماه استفاده کند.

طول مدت درمان هر بیمار به اندازه ناحیه تحت درمان بستگی دارد. به این ترتیب هر چه ناحیه تحت درمان بزرگ‌تر باشد، مدت زمان مورد نیاز برای درمان بیمار بیشتر خواهد بود. به هر حال، متخصصان ما در این کلینیک می‌توانند اطلاعات دقیق‌تر را در این رابطه در طول جلسه مشاوره در اختیار شما قرار دهند.

این روش درمانی نیازی به ریکاوری و مرخصی گرفتن از محل کار ندارد. در واقع شما می‌توانید بلافاصله پس از تکمیل درمان فعالیت‌های عادی روزمره خود را دوباره شروع کنید! قبل و بعد از درمان لازم است فرد از قرار گرفتن در معرض نور خورشید اجتناب کند و در صورت غیرقابل اجتناب بودن این شرایط، از کرم‌های ضد آفتاب دارای سطح SPF بالا برای حفاظت از پوست خود در برابر نور خورشید استفاده نماید.

مزایا از بین بردن کک و مک پوست با لیزر درمانی


با ترکیب منحصر به فرد تکنولوژی‌های پیشرفته، متخصصان ما در کلینیک صدف می‌توانند تمام انواع کک و مکه‌ای پوستی را درمان کرده و به‌طور همزمان ساختار و ظاهر پوست شما را جوان و شاداب نمایند. مزایای اصلی این درمان به شرح زیر هستند:

  • ایجاد نتایج مشهود فقط پس از 1 جلسه درمان
  • عدم نیاز به ریکاوری و مرخصی گرفتن از محل کار

سوالات رایج


حداقل سن برای استفاده از روش لیزردرمانی چقدر است؟

حداقل سن برای استفاده از این روش درمانی 18 سال است.

هر جلسه درمان به چه مقدار زمان نیاز دارد؟

زمان مورد نیاز برای جلسه درمان به اندازه ناحیه تحت درمان بستگی دارد. معمولاً، درمان با نوع اول لیزر به حدود 20 تا 40 دقیقه زمان نیاز دارد و درمان با نوع دیگر آن به حدود 15 تا 30 دقیقه زمان نیاز خواهد داشت.

آیا این درمان دردناک است؟ احساس بیمار در طول فرآیند درمان چگونه است؟

اکثر افراد احساس خود را در طول درمان شبیه احساس سوزش بیان می‌کنند، اما این احساس برای اکثر افراد به خوبی قابل تحمل می‌باشد.

طول مدت ریکاوری بیمار در این درمان چقدر است؟ آیا نیازی به مرخصی گرفتن از محل کار برای این درمان وجود دارد؟

پس از درمان پوست بیمار به‌طور طبیعی اندکی قرمز می‌شود، اما این شرایط به تدریج با گذشت 3 ساعت از درمان از بین خواهد رفت. برای این درمان نیازی به مرخصی گرفتن از محل کار نیست و فرد می‌تواند فعالیت‌های عادی خود را پس از درمان دوباره شروع کند.

چه تعداد جلسه برای درمان لازم است؟

تعداد جلسات درمان می‌تواند بین 1 تا 10 جلسه با توجه به شرایط بیمار و نوع لیزر استفاده شده باشد. هر چه کک و مک پوست تیره‌تر بوده و تعداد آن بیشتر باشد، تعداد جلسات درمان بیشتر خواهد بود.

آیا این درمان عوارض جانبی دارد؟

همان‌طور که گفته شد، پس از درمان پوست فرد به‌طور طبیعی کمی قرمز می‌شود، اما این شرایط به تدریج با گذشت 3 ساعت از تکمیل درمان از بین خواهد رفت.

چه مراقبت‌هایی پس از این درمان لازم است؟

در این کلینیک توصیه‌های لازم در روز درمان به صورت مکتوب در اختیار بیمار قرار خواهد گرفت. مهم‌ترین توصیه ارائه شده به بیمار در این شرایط مربوط به اجتناب از قرار گرفتن پوست در معرض نور خورشید و استفاده نکردن از حمام آفتاب برای حداقل 4 هفته قبل و 4 هفته پس از درمان است. در صورتی که اجتناب از قرار گرفتن در معرض نور خورشید برای بیمار امکان‌پذیر نیست، معمولاً توصیه می‌شود پوست به مدت طولانی در معرض آفتاب قرار نگیرد و همیشه از کرم‌های ضد آفتاب با سطح SPF حداقل برابر 30 بر روی پوست استفاده شود. همچنین لازم است برای مدت 48 ساعت پس از درمان از حمام کردن و دوش گرفتن، رفتن به سونا، استخر، مصرف کرم‌های پوستی، لوسیون، عطر و پوشیدن لباس‌های تنگ خودداری شود.به این پست امتیاز دهید.
رفع و درمان کک و مک پوست با لیزر
3.33 از 3 رای