ریزش موی سر:علت و درمان

مو از پروتئینی بنام کراتین در ناحیه خارجی پوست سر و توسط فولیکول‌های (follicles) مو ساخته می‌شود. وظیفه فولیکول‌ها تولید مو می‌باشد، زمانی که موی جدید ساخته می‌شود، موی قدیمی از پوست سر خارج شده و شما قادر به دیدن آن می‌شوید. در واقع مویی که از سر خارج می‌شود، رشته‌ای از سلول‌های کراتینی مرده است. متوسط موهای سر بزرگسالان حدود ۱۰۰۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰۰ بوده و از دست دادن تعداد کمی (مثلا ۱۰۰ عدد) از این موها در روز معمولا باعث نگرانی نمی‌شود. طاسی سر شرایطی است که در آن فرد شدیدا دچار ریزش مو می‌باشد. بعضی از افراد ترجیح می‌دهند تاسی سرشان را نادیده گرفته و بعضی دیگر ترجیح می‌دهند که از روش‌های موجود هم‌چون درمان دارویی و یا جراحی برای درمان ریزش موی شدید و طاسی استفاده نمایند. قبل از انتخاب هرنوع درمان برای ریزش مو و طاسی با پزشکتان درباره دلیل ابتلا به این مشکل و بهترین درمان برای نوع خاص ریزش موی خود مشورت نمایید.

آیا ریزش مو طبیعی است؟


تمام افراد در هر شبانه روز با مقداری ریزش مو مواجه هستند. از دست دادن ۱۰۰ تار مو در یک شبانه روز طبیعی است. اگر طاسی و یا کم پشت بودن موی سر در سایر افراد خانواده شما وجود داشته باشد ممکن است شما نیز با مقدار بیشتری ریزش مو مواجه شوید. در برخی موارد ممکن است این ریزش مو در مردان، در نهایت به طاسی کامل بخشی از سر منجر شود. اما در زنان ممکن است به کم پشتی موها در بخش جلوی سر بیانجامد. حدودا ۵۰ درصد از تمامی افراد در سنین ۵۰ سالگی و بالاتر، با این نوع از ریزش مو مواجه می‌شوند. همچنین عوامل دیگری مانند بیماری‌ها و داروها نیز می‌توانند باعث شوند که ریزش موی شما از حد طبیعی بیشتر شود. اگر چه ریزش مو نسبتا شایع است اما می‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی در زندگی شود، علل خصوص اگر باعث تغییر در ظاهر شما نیز شده باشد. خوشبختانه راه‌هایی برای مقابله و درمان ریزش مو وجود دارد.

علل ریزش مو


ریزش مو می‌تواند در اثر عدم توازن میزان مواد معدنی و ویتامین ها در بدن باشد.

کمبود مواد معدنی و ویتامین‌ها

مو به عنوان بافت نرم و همبند بدن محسوب می‌شود و از لحاظ ساختار و ترکیب شبیه پوست و سایر بافت‌های همبند بدن می‌باشد. بافت‌های همبند برای ترمیم، رشد و حفظ سلامت خود نیازمند مقادیری از مواد مغذی از قبیل منیزیم، کلسیم، منگنز، روی و ویتامین های A, B, C, E، پروتئین و... می‌باشند. کسانی که به دلیل فقر ویتامین‌ها و مواد معدنی دچار ریزش مو هستند نیازمند استفاده از مکمل غذایی برای مدتی به منظور جبران کمبودهای بدنشان می‌باشند.

ازدیاد برخی از مواد معدنی در بدن

 • ازدیاد مس
 • ازدیاد آهن

علل دیگر

 •  کمبود پروتئین در برنامه غذایی
 •  مشکلات غده تیروئید
 •  کم کاری غدد فوق کلیوی (آدرنال)
 •  عوامل ارثی در مردان
 •  کم خونی

ریزش مو چگونه تشخیص داده می‌شود؟


پزشک سوالاتی در مورد ریزش مو از شما خواهد پرسید. این سوالات معمولا شامل این سه سوال هستند که در روز با چه مقدار ریزش مو مواجه هستید، این حالت از کی شروع شده است و آیا والدین شما ریزش مو دارند یا خیر. همچنین پزشک پوست سر شما را از نزدیک معاینه می‌کند و الگوی ریزش موی شما را بررسی می‌کند و ممکن است چند تار موی سر شما را به منظور آزمایش از سرتان جدا کند. اگر دلیل ریزش موی شما به روشنی مشخص نشود ممکن است پزشک برای شما آزمایش خون بنویسد و یک نمونه از مو و پوست سر شما را زیر میکروسکوپ بررسی کند.

درمان


درمان دارویی ریزش مو

در صورتی که مشکل ریزش موی شما به دلیل بیماری خاصی ایجاد شده باشد، درمان آن بیماری لازم برای درمان ریزش مو لازم است. داروهایی که توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) برای درمان ریزش مو تایید شده اند، شامل:

 •  ماینوکسیدیل (مینوکسیدیل یا Minoxidil): مینوکسیدیل دارویی مایع و یا کف مانند است که دوبار در روز باید در سر مالیده شود تا به رشد موها و جلوگیری از ریزش موها کمک نماید. این دارو در مقادیر ۲ و ۵ درصد موجود می‌باشد. عوارض جانبی این دارو عموما شامل سوزش سر و یا رشد موهای ناخواسته در صورت می‌باشد.
 •  فیناستراید (Finasteride): این دارو برای طاسی الگوی مردانه، به شکل قرص و به صورت روزانه تجویز می‌گردد. اکثر مردانی که این دارو را مصرف می‌کنند شاهد کاهش ریزش مو و حتی رشد موهای جدید بوده‌اند. عوارض جانبی نادر آن شامل کاهش میل جنسی مردانه و عملکرد جنسی می‌شود. FDA هشدار می دهد که این دارو ممکن است خطر سرطان پروستات را در بعضی از مردان افزایش دهد. زنانی که در سن باروری هستند نیز باید از مصرف این دارو خودداری نمایند.

درمان ریزش مو با جراحی

در معمول ترین شکل ریزش موی دائمی، فقط بالای سر تحت تاثیر قرار گرفته و با جراحی می‌شود، بیشتر موهای از دست داده را جبران کند. انواع جراحی‌ها شامل:

 •  پیوند مو: در این شیوه جراحی شاخه‌های کوچکی از پوست پشت و یا کنار سر که حاوی تعداد کمی مو هستند، جدا شده و در نواحی طاس سر کاشته می‌شود. ممکن است چندین بار این جراحی لازم شود.
 •  کاهش پوست سر: در این شیوه بخش‌هایی از پوست طاس سر جدا شده و بعد از اینکه نواحی طاس برداشته شود پوست سر با نواحی حاوی مو پوشیده می‌شود.

درمان خانگی ریزش مو

با رعایت موارد زیر می‌شود از بعضی از انواع ریزش مو پیشگیری کرد.

 •  رژیم غذایی سالم و مناسب
 •  اجتناب از مدل‌های موی سفت و مدل‌هایی که کشش مو در آنها وجود دارد.
 •  اجتناب از کشیدن، مالش و پیچاندن شدید موها

توجه داشته باشید که اگر یک رژیم غذایی کامل و سالم دارید، استفاده از مکمل‌های تقویتی برای پیشگیری و درمان ریزش مو مورد نیاز نمی‌باشد.به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است