ریزش مو در مردان:علت و درمان

برای تمامی مردان در سراسر دنیا، صرفه‌نظر از فرهنگ، طبقه اجتماعی، ملیت، مذهب و نژاد، مشکل ریزش مو مشکلی غیرقابل اجتناب است که پیامد طبیعی بالا رفتن سن آن‌هاست. تعداد بسیار کمی از مردان آن‌قدر خوش‌شانس هستند که حتی تا سن هفتاد و هشتاد سالگی نیز حتی یک تار موی خود را از دست نمی‌دهند. اما اغلب مردان با پا گذاشتن به سنین 40 و 50 سالگی و یا حتی در سنین پایین‌تر، با مشکل ریزش مو مواجه می‌شوند. تقریبا ۸۵ درصد از مردان زمانی که به سن ۵۰ سالگی می‌رسند با نازک شدن موهای خود مواجه می‌شوند. برخی از پسران نیز قبل از اینکه وارد ۲۱ سالگی خود شوند، موهایشان را از دست می‌دهند.

دلایل ریزش مو


دلایل شایع ریزش مو در مردان متفاوت از زنان است، وراثت، هورمون دی هیدروتستوسترون، استرس و فعالیت جنسی زیاد از علل اصلی ریزش مو در مردان می باشند.

وراثت

در بسیاری از مردان دلیل ریزش مو وراثت است، مانند بسیاری از ویژگی‌های جسمانی که از خانواده پدری و یا مادری به ارث برده می‌شود وضعیت موها نیز به همین شکل است.

هورمون دی هیدروتستوسترون(DHT)

ازدیاد هورمون دی هیدروتستوسترون شایع‌ترین دلیل ریزش مو در مردان می‌باشد، این نوع ریزش مو بیشتر در سنین 25 الی 33 سال و بالای 50 مشاهده می‌شود. دی هیدروتستوسترون موجب می‌شود به مرور موهای سر نازک، کرکی و در نهایت از بین بروند.

التهاب

التهاب موجب آسیب به سلول‌ها و بافت‌های بدن شده و با توجه به اینکه در کدام قسمت از بدن ایجاد شود سبب بروز بسیاری از بیماری‌ها از جمله سکته قلبی، آلزایمر، ریزش مو و غیره می‌گردد. استعمال دخانیات، تماس با مواد شیمیایی، آلودگی هوا، مصرف بیش از حد روغن‌های حاوی امگا 9 و 6 نسبت به امگا 3، غذاهای فراوری شده و عدم مصرف کافی میوه‌ها و سبزیجات تازه همگی موجب افزایش التهاب در بدن می‌گردند. یکی دیگر از علل اصلی بروز التهاب ازدیاد رادیکال‌های آزاد (اتم‌های آزاد اکسیژن) در بدن است که باعث افزایش عمل اکسیداسیون و یا به زبان ساده زنگ زدگی می‌گردد. برخی از ویتامین‌ها مانند C، E و عنصر سلنیوم دارای خاصیت آنتی اکسیدان بوده و رادیکال‌های آزاد را خنثی می‌کنند و کمبود آن‌ها موجب افزایش رادیکال‌های آزاد و به دنبال آن التهاب در بدن می‌گردد.

استرس

وقتی تحت استرس قرار می‌گیریم واکنش‌های بیوشیمیایی متعددی در بدنمان رخ می‌دهد که یکی از آن ها افزایش سطح هورمون کورتیزول است، ترشح این هورمون موجب مصرف مقدار زیادی منیزیم، روی، ویتامین ث، B6 و B5 می‌گردد و استمرار استرس موجب تخلیه ذخایر مواد مغذی ذکر شده می‌شود و مشکلاتی از قبیل کاهش انرژی بدن، خستگی، ضعف، عدم کنترل استرس و عصبانیت و ریزش مو را به همراه خواهد داشت.

مصرف بیش از حد منابع غذایی حاوی آهن

آهن یکی از عناصر ضروری در بدن است و برای تولید خون مورد استفاده قرار می‌گیرد اما زمانی که ذخایر آن بیش از حد افزایش یابد باعث ایجاد بیماری‌هایی از قبیل غلظت خون، ریزش مو، دیابت و کبد چرب می‌گردد. ازدیاد آهن در بدن سبب افزایش تولید رادیکال‌های آزاد و التهاب نیز می‌گردد.

کمبود ویتامین‌ها و مواد معدنی

با توجه به کاهش کیفیت مواد غذایی و سبک زندگی امروزی کمبود بعضی از ویتامین‌ها و مواد معدنی از جمله ویتامین D و ویتامین‌های گروه ب در بسیاری از افراد مشاهده می‌شود، به عنوان مثال بنا به گزارش نایب رئیس کنگره بین المللی پوکی استخوان بیش از 70 درصد از ایرانیان دچار کمبود ویتامین D و 60 درصد دچار کمبود کلسیم می‌باشند.

علائم


ریزش مو با الگوی مردانه معمولاً از محل رویش موها در جلوی پیشانی آغاز می‌شود. خط رویش موها بر اثر ریزش مو به تدریج عقب‌تر می‌رود و حالتی شبیه به حرف M پیدا می‌کند. در نهایت موهای وسط سر نیز بسیار نازک و کوتاه می‌شوند و خط رویش موها مانند حرف U یا اصطلاحاً نعل اسبی می‌شود و تنها موهای کنار گوش‌ها و پشت سر باقی می‌مانند.

درمان ریزش مو در مردان


کنترل تاثیر اندروژن بر فولیکول‌های مو هدف اصلی از روش‌های درمانی ریزش موی مردانه محسوب می‌شود.

دارو درمانی

در حال حاضر از دو دارو برای کنترل و درمان ریزش شدید مو در مردان استفاده می‌شود.

  • فیناستراید: این دارو موجب توقف چرخه‌ی تبدیل تستوسترون به دی‌ هید‌‌‌رو‌ تستوسترون می‌شود. بنابراین دیگر فولیکول‌های مو تحت تأثیر این هورمون نخواهند بود و دوباره می‌توانند بزرگ شوند و به اندازه عادی بازگردند.
  • محلول ماینوکسیدیل: محلول ماینوکسیدیل زمانی بیشترین تأثیر را دارد که در مراحل اولیه ریزش مو استفاده شود (نه زمانی که تعداد زیادی از موها از دست رفته‌اند). درواقع به نظر می‌رسد که این دارو بیش از همه برای جلوگیری از ریزش مو و متوقف کردن روند ریزش مو مناسب است اما در مواردی ممکن است مقداری از موها نیز رشد مجدد داشته باشند.

پی آر پی

درمان با پلاسمای سرشار از پلاکت ( پی آر پی) روشی است که در آن مقداری خون از بیمار گرفته می‌شود و پس از قرار دادن در سانتریفیوژ، فقط سلول‌های غنی شده (پلاسمای سرشار از پلاکت) در پوست سر تزریق می‌شود. پروتئین‌های ضروری تزریق شده رشد طبیعی مو را تحریک می‌کند. پی آر پی را می‌توان در کنار جراحی کاشت مو یا مصرف داروهایی مانند فیناستراید یا ماینوکسیدیل انجام داد تا نتیجه بهتری به دست آید.

مزوتراپی

تزریق‌های مزوتراپی به دو روش دستی یا با استفاده از تفنگ مخصوص مزوتراپی انجام می‌شود. روش دوم سرعت بالاتری دارد و بیمار درد کمتری را متحمل می‌شود. محلول مزوتراپی به تدریج هورمون DHT را خنثی می‌کند و رشد مجدد مو را موجب می‌شود.

لیزر تراپی

لیزر مورد استفاده دارای کلاهک بازی است که 100 درصد ناحیه مورد نظر را پوشش می‌دهد و فولیکول‌های مو را به خوبی تحریک می‌کند. نور پرتو لیزر با افزایش متابولیسم فولیکول‌ها و تحریک تولید پروتئین از ریزش مو جلوگیری می‌کند یا حتی آن را متوقف می‌سازد. به علاوه لیزر درمانی با استفاده از تجهیزات به شکل کلاه یا شانه نیز در خانه قابل انجام است که مورد تایید FDA نیز قرار دارد. توصیه می‌شود لیزر تراپی به مدت 8 هفته هر هفته دو یا سه جلسه 30 دقیقه‌ای، به مدت 16 هفته به صورت هفتگی و پس از آن به مدت 6 ماه هر ماه دو جلسه در کلینیک انجام شود. درمان‌های فصلی نیز باید به منظور حفظ نتایج دنبال شود. درمان خانگی نیز معمولاً دو یا سه نوبت در هفته به مدت 20 دقیقه انجام شود.

کاشت مو

کاشت مو عملی جراحی است که در آن فولیکول‌های مو از بخش دیگری از بدن به نام ناحیه اهدا کننده گرفته می‌شود و به بخش کم‌پشت یا طاس یعنی ناحیه دریافت کننده پیوند زده می‌شود. کاشت مو عمدتاً برای درمان طاسی با الگوی مردانه انجام می‌شود. پیوندهای حاوی فولیکول‌های مو که در برابر طاسی مقاوم هستند، از ناحیه‌هایی مانند پشت سر گرفته و در ناحیه مورد نظر کاشته می‌شود. البته کاشت مو برای درمان ریزش مژه و ابرو، ریزش ریش، موی قفسه سینه، موی ناحیه شرمگاهی و همچنین پوشاندن جای زخم باقی مانده از تصادف‌ها یا جراحی‌هایی مانند لیفت صورت و کاشت موهای پیشین نیز کاربرد دارد.

موی مصنوعی (کلاه گیس)

چنانچه امکان بهره‌گیری از هر یک از درمان‌های اشاره شده وجود نداشته باشد، می‌توان به کمک موی مصنوعی (کلاه گیس) بار دیگر موهایی زیبا و پرپشت داشت.به این پست امتیاز دهید.
ریزش مو در مردان:علت و درمان
4 از 1 رای