عمل جراحی زیبایی برای درشت کردن (بزرگ کردن) چشم

 cosmetic, plastic surgery_2

یکی بودن چین پلک، کوچک بودن پلک‌ها، کم عمق بودن کاسه یا اربیت چشم، چین‌خوردگی‌های مغولی و شکاف مورب پلک چشم‌ها را کوچک، خسته، خواب‌آلود، نیش زننده و حتی گاهی خشن نشان می‌دهد. بنابراین جراحی پلک (بلفاروپلاستی آسیایی) در کنار عمل اپیکانتوپلاستی (از بین بردن چین گوشه داخلی چشم) یکی از موثرترین جراحی‌های زیبایی است.

جراحی زیبایی درشت کردن چشم نیاز به تجربه بالای جراح و تسلط بر تکنیک‌های ظریف جراحی دارد.

قبل و بعد


طبقه‌بندی جراحی زیبایی درشت کردن چشم


جراحی زیبایی پلک که عمل بزرگ كردن چشم را انجام می دهد ،  به دو دسته اصلی تقسیم‌بندی می‌شود:

جراحی بدون ایجاد برش (روش بخیه)

عمل زیبایی بزرگ کردن چشم با تکنیک بدون برش به افرادی توصیه می‌شود که پوست پلک‌شان نازک است، چربی موجود در پلک‌شان کم است و پوست پلک‌شان سفت است. اگرچه جای زخم این روش در حد نقطه است و دوران بهبود بسیار کوتاه دارد، اما احتمال از بین رفتن چین پلک در آن وجود دارد.

جراحی با ایجاد برش

این روش به افرادی توصیه می‌شود که پوست پلک‌شان ضخیم است، چربی پلک‌شان زیاد است یا پلک پوست اضافه دارد.

تکنیک ایجاد برش جزیی (تکنیک با ایجاد حداقل برش)

این تکنیک عمدتاً برای بیماران جوان توصیه می‌شود.

مزایا

 •  دوران بهبود کوتاه، حدود یک هفته
 • پایین بودن احتمال ناپدید شدن چین دوگانه، کمتر از 0.1 %
 •  جای زخم محو و غیرقابل تشخیص
 • نتایج طبیعی
 •  آسان بودن جراحی ترمیمی
 •  حداقل آسیب بافتی

طبقه‌بندی جراحی بزرگ کردن چشم بر اساس روش ثابت‌سازی


جراحی درشت کردن چشم بر اساس روش ثابت‌سازی به دو گروه اصلی تقسیم‌بندی می‌شود:

ثابت‌سازی دینامیک

پوست چین دوگانه به ساختار دینامیک سطحی پلک، عضله بالابرنده چشم (لواتور) یا غلاف این عضله (آپونوروز) متصل می‌شود. چون ثابت‌سازی متحرک، کم‌عمق و در محل بستن چشم‌ها است، جای زخم این روش صاف و نامشخص است. شکل چین دوگانه نیز طبیعی‌تر است. بااین حال متقارن ساختن چین دوگانه به دلیل ارتفاع برش و دشوار بودن کنترل کشش بین دو ساختار متحرک چندان آسان نیست.جای زخم باقی مانده از جراحی پلک بالا که به روش ایجاد برش جزیی و ثابت‌سازی دینامیک انجام شده است.

r5

ثابت‌سازی استاتیک

در این حالت پوست به تارسوس عمقی متصل می‌شود و جای زخم فرورفته و مشخص باقی می‌ماند. در هر حال متقارن ساختن چین دو گانه به این روش آسان‌تر است، چون چین دوگانه در صورت متقارن بودن ارتفاع برش تقارن خواهد داشت.جای زخم‌های مشخص باقی مانده از جراحی پلک بالا به روش استاتیک

r6

اپیکانتوپلاستی داخلی


چین مغولی مسدود کننده گوشه داخلی چشم که چشم‌ها را بافاصله نشان می‌دهد، در عمل اپیکانتوپلاستی داخلی برداشته می‌شود.

تاثیرگذاری عمل اپیکانتوپلاستی داخلی

 •  فاصله از داخل گوشه چشم را کاهش می‌دهد و چشم‌ها به هم نزدیکتر می‌شود و نسبت بین طول چشم و فاصله از داخل گوشه چشم به نسبت ایده‌آل
 •  یعنی 1: 1 نزدیکتر می‌شود.
 •  با کنار زدن پوست اضافی چین مغولی نیمه داخلی چشم‌ها بهتر دیده می‌شود و چشم‌ها بزرگتر و روشن‌تر به نظر می‌رسد.
 •  نیمه داخلی چین دوگانه نیز مشخص‌تر می‌شود و خط پلک طبیعی‌تر و نرم‌تر می‌شود.
 • گوشه داخلی چشم به سمت داخل و بالا حرکت داده می‌شود. به این ترتیب حالت مورب چشم کمتر و نگاه تلطیف و مهر‌بان‌تر می‌شود.

اپیکانتوپلاستی جادویی


تکنیک ایپکانتوپلاستی داخلی طی 10 سال گذشته پیشرفت بسیاری کرده است. جراحان با بهره‌گیری از تکنیک‌های پیشرفته نتایجی طبیعی‌تر را خلق می‌کنند و جای زخم نیز تقریباً محو است. ایپکانتوپلاستی جادویی، که گاهی ایپکانتوپلاستی بدون زخم نیز نامیده می‌شود، تمام نگرانی‌ها در مورد جای زخم را از بین می‌برد. بنابراین عجیب نیست که محبوبیت این روش در سراسر جهان رو به فزونی است.

r777

نتیجه جراحی پلک بالا و اپیکانتوپلاستی داخلی

r89

نتیجه جراحی پلک بالا بدون اپیکانتوپلاستی داخلی

کانتوپلاستی جانبی


بسیاری به اشتباه فکر می‌کنند چون در عمل اپیکانتوپلاستی داخلی چشم‌ها از گوشه داخلی کشیده‌تر و درشت‌تر می‌شود، پس عمل کانتوپلاستی جانبی نیز چشم‌ها را از گوشه‌های خارجی در راستای افقی بزرگتر و کشیده‌تر می‌کند. اما این تصور درست نیست. کانتوپلاستی (درشت کردن چشم) معادل اپیکانتوپلاستی نیست و این دو کاملاً متفاوت‌اند. در کانتوپلاستی گوشه چشم به سمت عقب و نه بیرون برده می‌شود. این عمل تنها به افرادی توصیه می‌شود که گوشه خارجی چشم‌شان باریک و بسته است.

r86

کانتوپلاستی جانبی

جراحی پلک ترمیمی


چین غیرطبیعی، عمیق و بسیار بالا، جای زخم ناهموار، عدم تقارن و کوچکی یا کم‌عمقی بیش از اندازه چین پلک شایع‌ترین دلایل لزوم جراحی ترمیمی است. جراحی ترمیمی به دلیل جای زخم و چسبندگی از جراحی اولیه دشوارتر است.

r9

r99

جراحی ترمیمی پلک بالا

پتوز (بلفاروپتوز)


بیمار دچار پتوز (افتادگی پلک) نمی‌تواند یک یا هر دو پلک بالا را بالا ببرد تا چشم‌ها کاملاً مشخص شود، بیش از 70 تا 80 درصد مردمک نیز در یک نگاه دیده نمی‌شود. در چنین حالتی چشم‌ها خمار یا خوابالود به نظر می‌آید و پیشانی زود چین می‌خورد. به علاوه موارد خفیف با سر درد و موارد شدید با تاری دید و نابینایی همراه است. امروزه جراحان پلاستیک تمایل دارند تا افتادگی پلک را در موارد ملایم و مشخص بودن 70% مردمک اصلاح کنند. در جراحی معمولاً عضله بالا برنده چشم کوتاه و چین دوگانه ایجاد می‌شود.

r122

افتادگی هر دو پلک

r111

افتادگی یک پلک

جراحی پلک بالا و بالا بردن ابرو


پوست پلک و ابرو به موازات افزایش سن می‌افتد و چهره را خسته، خواب‌آلود و پیر نشان می‌دهد. پوست اضافی پلک بالا بریده و ابرو بالا برده می‌شود. محل ابرو بسیار مهم است؛ اگر ابرو پایین باشد، پوست پلک بالا بیشتر حالت افتاده پیدا می‌کند، پلک پف‌آلود به نظر می‌رسد و چهره خسته‌تر یا عصبانی دیده می‌شود. چشم‌های جوان‌تر پس از بالا بردن ابرو در چهره می‌درخشد.

روش‌های مختلف بالا بردن ابرو

 •  بالا بردن ابرو از طریق ایجاد برش در پوست سر: ابروها و پیشانی با ایجاد برش در پوست سر بالا برده می‌شود. کنترل دقیق و ثابت‌سازی محکم ممکن است، اما جای زخم بزرگ است.
 •  بالا بردن ابرو با استفاده از آندوسکوپی: سوراخ‌های بسیار کوچکی روی پوست سر ایجاد می‌شود، ابروها بالا برده و با اندوتاین (صفحه ثابت‌سازی قابل جذب) ثابت می‌شود. عمل سریع و جای زخم حداقل است، اما هزینه آن بالا است. این روش برای بیماران جوان توصیه می‌شود.
 •  برش بالای ابرو: برش در عضله و پوست بالای ابرو ایجاد می‌شود. عمل ساده، اما جای زخم قابل توجه است. این عمل برای افرادی توصیه می‌شود که ابروهایشان بیش از حد پایین است و می‌خواهند یک جراحی ساده داشته باشند.
 •  برش زیر ابرو: برش در عضله و پوست زیر ابرو ایجاد می‌شود. عمل ساده، اما جای زخم قابل توجه است. این عمل برای افرادی توصیه می‌شود که پلک‌های ضخیم و پف کرده دارند و می‌خواهند یک جراحی ساده داشته باشند.
 •  بالا بردن ابرو از راه برش بلفاروپلاستی (ترنس بلفاروپلاستی): ابروها از راه برش بلفاروپلاستی (جراحی پلک) بالا برده و در ضریع استخوان (پریوستئوم) ثابت می‌شود. جای زخم مشخص نیست، اما ثابت‌سازی چندان محکم نیست.

 

r133

برش زیر ابرو

r144

برش بالای ابرو

t

جراحی پلک بالا

r166

جراحی پلک بالا و برش زیر ابرو

 

جراحی پلک پایین، اصلاح تیرگی دور چشم و تزریق چربی


 

وجود چربی، عضله و پوست اضافی در پلک پایین، شل شدن عضله‌ها و غلاف عضله، جذب استخوان کنار شیار بینی و چشم باعث پف کردن پلک پایین می‌شود. بنابراین با برداشتن چربی، پوست و عضله اضافی، سفت کردن غلاف عضله، توزیع مجدد چربی در پلک پایین، بالا بردن شیار بینی و چشم می‌توان چهره را جوان‌تر و شاداب‌تر کرد.

 • روش عمل پلک پایین با توجه به دلیل انباشته شدن چربی و پف‌آلود شدن پلک انتخاب می‌شود.
 •  تیرگی زیر چشم با جراحی پلک پایین رفع می‌شود.
 • چنانچه برداشتن چربی پلک پایین برای بیماران جوان ضروری باشد، تخلیه چربی از زیر ملتحمع توصیه می‌شود.
 • تزریق چربی برای از بین بردن سیاهی دور چشم برخی بیمارن مفید است

r177

جراحی پلک پایین (رفع پف زیر چشم)

 

h7

تخلیه چربی از راه ملتحمه

هزینه


در حقیقت هزینه‌ عمل درشت کردن چشم (کانتوپلاستی) بسته به اینکه به کدام پزشک جراح مراجعه کنید، متغیر خواهد بود. جراحی کانتوپلاستی یک عمل زیبایی محسوب می‌شود که باید هزینه آن را شخصاً به طور کامل بپردازید.به این پست امتیاز دهید.
عمل جراحی زیبایی برای درشت کردن (بزرگ کردن) چشم
4.17 از 6 رای