عمل جراحی زیبایی گوش (اتوپلاستی)

کلينيک زيبايي صدف با سابقه چندين ساله در زمينه جراحي تخصصي سر و صورت، بهترين گزينه براي کمک به بيماراني است که مشکل بدشکلي، نقص يا بزرگي بيش‌ازحد گوش دارند. افراد بي‌شماري در اين کلينيک، جراحي زيبايي گوش (اتوپلاستي) را به صورت کاملاً موفق و ايمن انجام داده‌اند و از نتايج عمل خود اظهار رضايت کامل کرده و آن را بهترين نتيجه ممکن دانسته‌اند.

عمل جراحی زیبایی گوش يا اتوپلاستي، يک عمل زيبايي است که به منظور تغيير دادن اندازه، موقعيت يا شکل گوش‌ها انجام مي‌شود. نتايج عمل زیبایی گوش به نوع تغييراتي که از انجام اين عمل انتظار مي‌رود، بستگي دارد و مي‌تواند بسيار متنوع باشد، اما به طور کلي نتايج اين عمل موجب تقويت اعتماد به نفس، به ويژه در ميان کودکان و نوجوانان مي‌شود. اگر گوش‌ها خيلي به طرف بيرون متمايل باشد، مي‌توان با عمل پينينگ، آن را با سطح سر همسطح نمود. اگر يکي از گوش‌ها بالاتر از گوش ديگر باشد، مي‌توان با اصلاح موقعيت آن، تقارن بين دو گوش را برقرار کرد. مشکل بزرگي و اندازه نامتناسب گوش‌ها را نيز مي‌توان به تنهايي يا همراه با ساير مشکلات احتمالي گوش مثل گوش درد، از طريق عمل اتوپلاستي برطرف نمود.

5

چه موقع مي‌توان عمل جراحي زيبايي گوش انجام داد؟


 • اگر گوش‌هاي شما از زمان تولد، خيلي بزرگ يا خيلي کوچک بوده است.
 • اگر شکل يا موقعيت گوش‌هاي شما متناسب با شکل سر يا چهره شما نباشد.
 • اگر گوش‌هاي شما خيلي به طرف بيرون سر متمايل باشد.
 • اگر قبلاً دچار مصدوميتي شده‌ايد که بر روي شکل يا موقعيت گوش شما اثر منفي داشته است.

ملاحظات


مزايا

 • جراحی پلاستیک گوش مي‌تواند باعث بهبود شکل و وضعيت گوش‌هاي شما شود.
 • جراحي زيبايي گوش مي‌تواند موجب تقويت اعتماد به نفس شما شود و يک عمل ايمن و کم‌خطر است که مي‌توان آن را روي تمامي کودکان بالاتر از 5 سال انجام داد.
 • به طور کلي، نتايج اين عمل تا پايان عمر ماندگار خواهد بود و تغييرات چنداني در آن به وجود نمي‌آيد.

معايب

 • کودکان و نوجوانان ممکن است در دوره بهبودي بعد از عمل براي انجام مراقبت‌هاي اين دوره، مشکل داشته باشند.
 • تقارن ظاهري گوش‌ها ممکن است به هم بخورد.
 • ممکن است در قسمت سر يا گوش شما يک جاي زخم دائمي يا بي‌حسي دائمي ايجاد شود.

اين‌ها سه مورد از مهم‌ترين مزايا و معايب عمل جراحي زيبايي گوش است که بايد وقتي براي انجام اين عمل اقدام مي‌کنيد، حتماً آن را مد نظر داشته باشيد.

آيا شما کانديداي خوبي براي جراحي  زيبايي گوش هستيد؟


موارد زير از مهم‌ترين دلايلي هستند که ممکن است به خاطر آن شما قصد انجام جراحي زيبايي گوش را داشته باشيد:

 • اگر گوش‌هاي شما از نظر اندازه به رشد کامل رسيده باشد. اين رشد کامل معمولاً در حدود سن شش سالگي اتفاق مي‌افتد. بنابراين بيشترين مراجعان براي انجام اين جراحي، کودکان هستند.
 • عمل اتوپلاتسي برگردان گوش (ست – بک)، عملي است که براي اصلاح ظاهر گوش‌هايي که خيلي به سمت بيرون هستند انجام مي‌گيرد. اين عمل را مي‌توان هم براي بزرگسالان و هم براي کودکان انجام داد.

یک سری از افراد متقاضی مناسبی برای انجام عمل نیستند. اگر شما از نظر سلامت عمومي در وضعيت خوبي هستيد و نيز روحيه خوب و انتظارات واقع‌بينانه‌اي از اين عمل داشته باشيد، به احتمال زياد کانديد خوبي براي انجام جراحي زيبايي گوش برجسته خواهيد بود.

عمل جراحي زيبايي گوش چگونه انجام مي‌شود؟


در کودکان، غضروف لاله گوش به اندازه کافي نرم و انعطاف‌پذير است و به سادگي مي‌توان در جريان عمل جراحي آن را به شکل مورد نظر حالت داد. اين عمل معمولاً در شرايط بيهوشي عمومي انجام مي‌شود. اما در بزرگسالان غضروف گوش سفت‌تر است و براي انجام عمل بايد با ايجاد يک بريدگي در گوش، بافت غضروفي اضافه را برداشت يا آن را جا به جا کرد.

دکتر جراح زیبایی با در نظر گرفتن آناتومي گوش‌هاي شما و تغييراتي که انتظار داريد، يک بريدگي به صورت مخفي در داخل يا پشت گوش شما ايجاد مي‌کند. سپس غضروف يا بافت نرم اضافه‌اي را که باعث بيرون زدن بيش از حد گوش‌ها شده است، بر‌مي‌دارد. اگر چين‌خوردگي‌هاي طبيعي لاله گوش در اثر اين عمل از بين برود، مي‌توان با شکل‌دهي مجدد غضروف گوش با استفاده از بخيه‌هاي دائمي يا تراش دادن غضروف و شکل دادن دوباره آن، اين چين‌خوردگي‌ها را دوباره ايجاد کرد. در بعضي موارد براي رسيدن به فرم مطلوب گوش لازم است که از ترکيبي از روش‌هاي مختلف استفاده شود.

چگونه بايد براي عمل جراحي زيبايي گوش آماده شوم؟


پزشک شما قبل از انجام عمل جراحي اتوپلاستی ، ابتدا تمامي راهنمايي‌ها و دستورات لازم را به شما ارائه مي‌کند، به هر پرسشي که احتمالاً در اين مورد داريد پاسخ مي‌دهد، سوابق پزشکي شما را به طور کامل بررسي مي‌کند و يک معاينه کامل بر روي شما انجام مي‌دهد تا صلاحيت شما براي عمل جراحي زيبايي مشخص شود. اگر پزشک از شما بخواهد که قبل از انجام عمل، آزمايش پزشکي خاصي را انجام دهيد، حتماً اين آزمايش را در فاصله زماني مناسب قبل از نزديک شدن به زمان عمل انجام دهيد.

قبل از انجام عمل، جراح از شما خواهد خواست که:

 • سيگار کشيدن را از حداقل شش هفته قبل از عمل، متوقف کنيد.
 • از مصرف قرص‌هاي آسپرين، داروهاي ضد التهاب و برخي داروهاي گياهي که ممکن است باعث افزايش خونريزي در زمان عمل شود، خودداري کنيد.
 • صرف نظر از نوع عملي که براي شما انجام مي‌شود، خوردن آب به مقدار کافي، اهميت زيادي در زمان قبل از عمل و بعد از عمل براي تسريع در بهبودي شما خواهد داشت.
 • از پوست خود به خوبي محافظت و مراقبت کنيد.

تغذيه خوب، کاهش استرس‌هاي روحي و ورزش کردن به طور مرتب، از مهم‌ترين عواملي هستند که به آمادگي بهتر شما براي انجام اين جراحي کمک مي‌کند. همچنين شما بايد برنامه‌ريزي لازم براي دوره بهبودي بعد از عمل را هم از قبل انجام دهيد، مثلاً اگر لازم است از محل کار خود مرخصي بگيريد و همه امکاناتي که ممکن است در آن زمان در دسترس خود نياز داشته باشيد را پيشاپيش فراهم کنيد.

ريکاوري و مراقبت‌هاي بعد از عمل


 جراح شما به شما اطلاع مي‌دهد که چه مدت بعد از انجام عمل جراحي مي توانيد به کار خود برگرديد و فعاليت‌هاي عادي خود را از سر بگيريد. بعد از عمل هم راهنمايي‌هاي لازم در مورد مراقبتهای بعد از اتوپلاستی به شما و همراهتان ارائه خواهد شد.

بلافاصله بعد از جراحي

بعد از انجام عمل جراحي، اطراف گوش‌هاي شما با بانداژ مخصوص پيچيده خواهد شد. سپس پزشک به فاصله کوتاهي بعد از عمل، اين بانداژ سنگين را برداشته و به جاي آن يک بانداژ سبک‌تر خواهد گذاشت. اين پانسمان حتماً بايد در جاي خود نگه داشته شود، مگر آنکه پزشک دستور ديگري در اين مورد بدهد. همچنين ممکن است پزشک شما داروهايي برايتان تجويز کند که در طول دوره ريکاوري بايد مصرف کنيد.

معمولاً شما در همان روز عمل از بيمارستان يا مرکز درماني مرخص خواهيد شد، اما بايد حتماً يک نفر همراه شما باشد که بتواند شما را به بيمارستان بياورد و بعد از عمل به خانه بازگرداند.

مدت زمان لازم براي ريکاوري بعد از جراحي

در طي دوره ريکاوري، خصوصاً در 24 ساعت اول بعد از عمل جراحي بايد حتماً يک نفر همراه شما باشد که براي انجام اقدامات مراقبتي به شما کمک کند. در هفته اول بعد از عمل بايد کاملاً استراحت کنيد و فقط گاهگاهي براي کمک به گردش خون، کمي در اطراف خود راه برويد. براي کاهش ناراحتي بعد از عمل، توصيه مي‌شود که در زمان خواب به پشت لميده و زير سر خود را بلند نگاه داريد. دقت کنيد که نبايد سر خود را به سمت گوشي که عمل کرده‌ايد بگذاريد، زيرا اين کار مي‌تواند باعث فشار بر رگ‌هاي خوني و افزايش عوارض عمومي بعد از عمل شود.

پزشک به شما می‌گوید که چه موقع می‌توانید پانسمان روی گوش خود را بردارید. همچنین ممکن است برای شما پماد آنتی بیوتیک تجویز کند که روی گوش خود بمالید و یا اقدامات درمانی دیگری تعیین کند که باید در خانه انجام دهید.

مدت زمان بهبودی بعد از عمل برای هر بیمار متفاوت است اما به طور کلی انتظار می‌رود که یک هفته بعد از عمل بتوانید به محل کار خود بازگردید و فعالیت‌های سبک انجام دهید. ظرف مدت دو هفته، نتایج نهایی عمل شما قابل مشاهده خواهد بود، البته تا 12 ماه بعد از انجام عمل ممکن است باز هم تغییرات کوچکی در وضعیت گوش‌های شما ایجاد شود.

نتایج جراحی زیبایی گوش تا چه مدت دوام دارد؟


معمولاً نتایج عمل جراحی زیبایی گوش‌ها تا پایان عمر ماندگار خواهد بود، مگر آنکه سانحه‌اي برای شما اتفاق بیفتد که بر شکل یا وضعیت گوش شما تأثیر بگذارد.

حتماً ارتباط خود را با متخصصین ما حفظ کنید. برای ایمنی بیشتر و نیز دستیابی به بهترین نتایج از نظر زیبایی و سلامتی خود، لازم است در زمان‌های از پیش تعیین شده و یا هر موقع که تغییری در وضعیت گوش‌های خود مشاهده می‌کنید، حتماً دوباره به کلینیک زیبایی مراجعه کنید تا معاینات لازم را بر روی شما انجام دهد. به خاطر داشته باشید که هر وقت سؤال و نگرانی خاصی در این مورد برای شما پیش آمد، اصلاً برای تماس با متخصص خود درنگ نکنید.

خطرات و محدودیت‌ها


جراحی زیبایی گوش چند مورد خطرات کوچک به همراه دارد، اما طور کلي اين جراحي هم به مانند هر جراحی دیگر، یک عمل تهاجمی محسوب می‌شود و همواره خطر بروز عوارض جانبی برای آن وجود دارد. به طور معمول بعد از انجام عمل جراحی گوش، کمی ورم و حساسیت در محل گوش شما به وجود می‌آید. همچنین ممکن است اطراف گوش شما قرمز شود و در قسمت گوش خارجی خود احساس سوزش داشته باشید. این عوارض موقتی است و با گذشت زمان برطرف خواهد شد.

در صورتی که در طول مدت بهبودی بعد از جراحی اتوپلاستی، هر یک از موارد زیر را مشاهده کردید، باید بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید:

 • تورم یا قرمزی که بیش از دو هفته طول بکشد.
 • تب بالاتر از 38 درجه
 • سرگیجه، حالت تهوع یا رفتارهای غیر عادی مانند توهم‌زدگی
 • درد شدید که با استفاده از داروهای تجویز شده تسکین پیدا نکند.
 • خونریزی شدید در اطراف گوش‌ها
 • هر گونه تغییر شدید در وضعیت گوش‌ها یا شنوایی، به خصوص اگر همراه با احساس انباشته شدن مایع در داخل گوش باشد.

هزینه‌ها


اغلب هزینه جراحی زیبایی گوش(اتوپلاستی) در بین پزشکان مختلف و مناطق مختلفی که این عمل انجام می‌شود، متفاوت است.

از آنجا که عمل اتوپلاستی یک جراحی زیبایی و انتخابی محسوب می‌شود، بنابراین بیمه درمانی شما، هزینه‌های آن را پوشش نخواهد داد. البته بسیاری از جراحان، برای ارزان‌تر تمام شدن این عمل، راهکارهایی از نظرمالی دارند که به بیماران پیشنهاد می‌کنند.

همواره جراح خود را بر اساس کیفیت کار، آموزش‌دیدگی و تجربه او انتخاب کنید، نه بر اساس هزینه‌ای که برای شما دارد.به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است