لک صورت (ملاسما) علت، علائم، درمان

n

ملاسما یک عارضه پوستی است که از تجمع غیرطبیعی رنگ‌دانه‌های سیاه پوست ناشي شده و در یک الگوی ماسک مانند کلاسیک بر روي گونه‌ها، بینی و لب بالايي ايجاد مي‌شود. از ملاسما اغلب با عنوان "ماسک حاملگی" ياد می‌شود، زیرا اين عارضه از لحاظ هورموني چنان حساس است که کنترل بارداری یک محرک شایع آن محسوب مي‌گردد. به همین ترتیب، قرص‌های ضدبارداری و درمان جایگزین هورموني نيز می‌تواند موجب تشديد ملاسما شده، و حساسيت شديد آن به نور خورشيد کاملاً شناخته‌شده است. این اختلال اغلب در زنانی ديده مي‌شود که در دهه 30 زندگي خود هستند، اما تقریباً در هر سني، جوان یا مسن‌تر نيز رخ مي‌دهد.

پزشکان ما در کلینیک صدف، از تمامی راه‌کارهای ممکن برای درمان ملاسما استفاده می‌کنند و از به‌کارگیری درمان‌های منفرد مستمر اجتناب می‌کنند. گزینه‌های درمان ملاسما در کلینیک ما شامل پيلينگ شیمیایی، میکرودرم ابریژن، آي پي ال و لیزر هستند. لیزردرمانی برای درمان حتی خفیف‌ترین اشكال ملاسما نيز ضروري بوده، و بنابراین جلسات لیزردرمانی غیرتخریبی فرکشنال یکی از پایه‌های درمان ملاسما در كلينيك ما است. جهت کسب اطلاعات بیشتر از طریق 02127437 با ما تماس حاصل نماييد.

علت ملاسما چیست؟ 


گمان می‌رود كه ملاسما ( لک صورت ) تحت تأثیر عوامل زير ايجاد شود:

  • بارداری
  • داروهای هورمونی
  • عارضه‌های پزشكي خاص كه بر هورمون‌ها تأثیر می‌گذارند.
  • برخی از لوازم ‌آرایشی می‌توانند موجب ايجاد ملاسما شوند .
  • قرار گرفتن در معرض نور خورشید اغلب موجب تشدید ملاسما می‌گردد.
  • ژنتیک – ملاسما می‌تواند سابقه خانوادگي داشته باشد.

تشخیص ملاسما


پزشک ما معمولاً بر مبنای شکل ظاهری پوست به تشخيص ملاسما می‌پردازند، بااین‌حال، او ممکن است برای تشخیص دقیق‌تر از يك لامپ وود استفاده كند.

لامپ وود یک ابزار دستی است كه برای تشخیص عارضه‌های پوستی مختلف استفاده می‌شود. اين ابزار از نور ماوراءبنفش براي بررسي دقيق پوست استفاده می‌کند. این تست در یک اتاق تاریک، معمولاً در مطب یک متخصص پوست انجام می‌شود. لامپ حدود 4 تا 5 اینچ دورتر از ناحيه مورد نظر پوست قرار می‌گیرد و هر گونه تغییرات رنگ پوست را نشان می‌دهد. این تغییرات توسط یک تکنسین تفسیر شده و تشخیص مورد تائید قرار می‌گیرد.

چرا درمان ملاسما بسيار مشكل است؟


درمان و رفع ملاسما می‌تواند فوق‌العاده دشوار باشد. زيرا عوامل بسیاری در ايجاد اين عارضه دخیل هستند و همگي اين عوامل به‌طور هم‌زمان قابل ‌کنترل نمی‌باشند. برخی از عوامل مانند قرار گرفتن در معرض نور خورشید و استفاده از روش‌های کنترل بارداری را بسته به شیوه زندگی یک زن همیشه نمی‌توان به حداقل رساند.

علاوه بر این، ملاسما بسته به استعداد ژنتیکی در درجات و شدت‌های مختلف بروز می‌کند.

احتمال پاسخ به درمان در مواردی از پلاسما كه در آن تجمع رنگ‌دانه‌های سیاه‌ پوست تنها در لایه‌های سطحی پوست ديده می‌شود، نسبت به مواردي كه در آن اين تجمع تا لایه‌های عمیق‌تر پوست پیشروی می‌کند، بسيار بالاتر است.

درمان ملاسما در درمانگاه صدف


پيلينگ شیمیایی 

n1

پيلينگ شیمیایی می‌تواند با از بين بردن سلول‌های اپيدرم كه داراي رنگ‌دانه اضافي هستند، موجب بهبود تجمع رنگ‌دانه‌های سیاه ‌پوست شود. لایه‌برداری TCA یا پيلينگ فنل عمیق‌تر نيز برای درمان تجمع بیش‌ از حد رنگ‌دانه‌ها استفاده می‌شود. این تکنیک‌ها برای رفع ملاسما باید توسط جراحان باتجربه و باسابقه‌ به کار گرفته شوند، زيرا ممکن است تجمع رنگ‌دانه‌های سیاه‌ پوست را تشديد كنند، پوست را بیش ‌از حد روشن كرده و يا موجب اسكار گردند.

untitledميكرودرم ابريژن

n3

ميكرودرم ابريژن تكنيكي است كه در آن کریستال‌های بسیار ریز از طریق حرکت همراه با فشار یک سری کوچک بر روی پوست اسپری می‌شوند. در سیستم‌های جدیدتر به ‌جای کریستال از تراشه‌های ريز الماس تعبیه‌شده در سری براي سايش پوست استفاده می‌شود. استفاده از سیستم جدیدتر بدون كريستال ایده خوبی است اما ضروري نمی‌باشد.

ميكرودرم ابريژن از طریق بازیابی سلولی عمل می‌کند و موجب تسریع عبور رنگ‌دانه‌های ناخواسته از پوست شما می‌گردد. این روش می‌تواند برای تمامی انواع لکه‌های قهوه‌ای صرف‌نظر از منشأ آن‌ها مفید باشد. همچنین درصورتی‌که آکنه مشکل رنگ‌دانه اصلی شما باشد، به رفع آن نيز كمك می‌کند.

بسته به ميزان رنگ‌دانه و حساسيت پوست شما، به‌طور تقريبي پنج درمان ميكرودرم ابريژن به فاصله دو تا چهار هفته از يكديگر انجام می‌شود، که هر چهارتا هشت هفته با یک درمان تثبیت‌کننده دنبال می‌شود.

لیزردرمانی غير تخريبي

n5

لیزرهاي فرکشنال پرتو لیزر را به پیکسل‌های کوچک‌تر می‌شکنند که می‌تواند درمان عمیق‌تری و مؤثرتر بدون سوزش و خرابي را حاصل نماید. درمان تقریباً بدون درد است و اساساً هیچ‌گونه خرابي وجود ندارد. لیزر لک صورت مهم‌ترین گام در درمان موارد متوسط ​​تا شدید ملاسما است، و ازقضا یکی از درمان‌هایي است كه به‌ شدت ناديده گرفته می‌شود.

لیزر مورد استفاده در لايه‌برداريليزر پوست برای ملاسما، پرتوهای مختصري از نور باانرژی بالا را برای تخریب خارجی‌ترین لایه‌های پوست و حذف نواحی رنگ‌دانه دار به سطح پوست می‌تاباند، و موجب برطرف شدن علائم لک صورت و صاف شدن پوست و بازیابی شفافيت پیش از بارداری در پوست می‌گردد. این روش بسیار دقیق است و می‌تواند یک ناحیه خاص از صورت را هدف قرار دهد و يا در تمام‌ صورت اجرا شود. کل فرایند بین پانزده دقیقه تا کمی بیش از یک ساعت، بسته به ‌اندازه و محل ناحيه آسیب‌دیده طول می‌کشد.

هر 3-2 هفته شما یک درمان لیزر فركشنال 15 دقیقه‌ای را دريافت خواهيد كرد كه برای تخریب عمیق‌ترین رنگ‌دانه‌های ملاسما طراحی‌شده است.

untitled1

فتوفشال آي پي ال

n7

درمان با نور پالسی شدید يا فتوفشال، شایع‌ترین درمان پیشنهادشده توسط پزشكان براي درمان تجمع بیش ‌از حد رنگ‌دانه‌ها است. با این ‌حال، چنانچه درمان آي پي ال به‌طور صحیح انجام نگیرد، می‌تواند موجب تشديد تجمع بیش ‌از حد رنگ‌دانه‌ها شود. ما بر اين باوريم كه درمان‌های آي پي ال (و فركسل) نامناسب‌ترین انتخاب درمانی برای اکثر افرادي است که به ملاسما مبتلا هستند.

n8

درمان موضعی تجمع بیش‌ازحد رنگ‌دانه‌ها

در درمان موضعی تجمع بیش ‌از حد رنگ‌دانه‌ها، ما سه عامل متفاوت را برای سه درجه ملاسما پيشنهاد می‌دهیم: خفیف، متوسط ​​و شدید. هر مورد ملاسما متفاوت است، و ما بر این باوریم که محصول مورد استفاده برای درمان موضعی تجمع بیش ‌از حد رنگ‌دانه‌ها باید مطابق با نیاز هر بیمار انتخاب شود  و از به‌کارگیری محصول مشابه برای تمام بیماران اجتناب گردد. در مورد بیماران مبتلابه ملاسما که به تسريع نتايج درماني خود علاقه‌مند هستند، ما یک فرمولاسیون روشن‌کننده پوست که شامل یک دوره درمانی خوراکی یک‌ماهه برای تجمع بیش ‌از حد رنگ‌دانه‌ها است، را پيشنهاد می‌کنیم.

چرا امكان عود مجدد ملاسماي درمان شده وجود دارد؟


چنانچه بيماري شما به درمان پاسخ نمی‌دهد، و یا عارضه پوستی شما برای مدت‌ها بهبود یافته اما در حال حاضر مجدداً عود كرده است، احتمالاً شما از پوست خود در مقابل نور خورشيد به ‌اندازه کافی محافظت نمی‌کنید. از پوشش‌های محافظ مثل كلاه استفاده كنيد، و به‌منظور ممانعت از بازگشت و يا تداوم ملاسما، در هر بار خارج شدن از منزل از يك كرم ضدآفتاب حاوی زینک اکساید و دی‌اکسید تیتانیوم استفاده نمایید.

کرم‌های ضدآفتاب زینک اکساید

نکته بسیار ضروری برای بيماران مبتلابه ملاسما استفاده روزانه از یک کرم ضدآفتاب باکیفیت بالا است، حتی زمانی که به‌طور مستقیم در معرض نور خورشید قرار ندارند. قرار گرفتن در معرض نور آفتاب محافظت نشده تنها برای یک دوره زمانی کوتاه می‌تواند موجب بروز ملاسما ‌شود، و  نتایج ماه‌ها درمان پرهزینه شما را از بین ببرد. محصول مورد استفاده در کلینیک ما، یک فرمالیسیون حاوي پوشش‍دهي UVA و UVB عالي است. به ‌علاوه به ‌واسطه داشتن رنگ روشن و سبکی برای استفاده در زير آرايش بسيار مناسب می‌باشد.به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است