پروتز لب

لب متحرک‌ترین و شکل پذیرترین ساختمان صورت است و از نظر زیبایی مهمترین جزء ثلث تحتانی صورت به حساب می‌آید. در راستای حجم دادن به لب‌ها کار گذاشتن پروتزها از طریق جراحی و همچنین تزریق مواد پُرکننده (ژل، چربی و غیره) رواج یافته است. امروزه تکنیک‌های جراحی متعددی جهت زیبایی لب وجود دارد که جراح پلاستیک صورت بسته به فرم و شکل لب شما تکنیک مناسب برای شما را انتخاب می‌نماید. لازم به ذکر است که هرچند پروتز لب شایعترین جراحی زیبایی لب به شمار می‌آید، ولی محدوده جراحی‌های زیبایی لب به پروتز محدود نمی‌شود. برخی بیماران به جای حجم دادن به لب نیاز به کاهش اندازه لب‌ها دارند. برخی برای دستیابی به شکل مناسب لب نیازمند جراحی بالا کشیدن (لیفت) لب بالا هستند. برخی دیگر از افتادگی گوشه‌های لب خود (معمولا در اثر افزایش سن) اظهار نارضایتی می‌کنند. طبیعتا در چنین مواردی نوع عمل جراحی متفاوت است.

چه نواحی از لب‌ها قابل برجسته سازی هستند؟


شایع‌ترین قسمت‌هایی که تحت برجسته کردن قرار می‌گیرد قسمت ورمیلون لب، یعنی قسمت مرزی بین حواشی لب‌ها و قسمت قرمز لب‌هاست. این کار سبب می‌شود تا قسمت خارجی لب‌ها بیشتر نمایان شود. گوشه‌های لب‌ها نیز می‌تواند تحت پرکردن قرار گیرد. گوشه‌های لب به مرور زمان و در اثر سن و نیروی جاذبه به سمت پایین جابه‌جا می‌شوند که می‌توان آنها را به حالت اولیه برگرداند. می‌توان دو خط برجسته مابین سوراخ بینی و لب فوقانی را نیز که به مرور زمان برجستگی خود را از دست می‌دهند، مجددا به حالت جوان برگرداند بنابراین تمامی قسمت‌های لب امکان برجسته سازی و برگرداندن به حالت جوانی را دارند.

دستورالعمل‌های قبل از عمل جراحی


قبل از انجام عمل جراحی زیبایی بزرگ کردن لب، بیماران باید دستورالعمل‌های مورد نیاز را از پزشک خود دریافت کنند. در صورتی که نیاز عمل پروتز لب وجود داشته باشد، بیماران باید نکات زیر را رعایت کنند:

  •  توقف استفاده از داروها، گیاه‌ها، و ویتامین‌های خاص برای دو هفته قبل از عمل جراحی
  •  اجتناب از خوردن یا آشامیدن غذا پس از نیمه شب روز قبل از عمل پروتز لب
  •  پوشیدن لباس‌های راحت برای انجام عمل جراحی
  •  خودداری از آرایش کردن، استفاده از جواهرات و لنزهای چشمی در روز عمل جراحی
  •  هماهنگی لازم با یک عضو خانواده یا دوست برای رساندن بیمار به خانه بعد از عمل جراحی

متقاضی مناسب برای پروتز لب


افراد مناسب برای روش پروتز لب مردان و زنان دارای لب‌های نازک هستند که به دنبال برجسته و حجیم کردن آن‌ها می‌باشند. با افزایش سن، نازک شدن لب‌ها به علت عدم وجود کلاژن امری شایع است، بنابراین پروتزهای لب می‌توانند برجستگی و زیبایی لب‌ها را بازیابی کنند. امتحان کردن روش‌های غیر جراحی مانند ژل‌های موقت برای بررسی ظاهر مطلوب خود پیش از تصمیم گیری برای انجام روشی دائمی بسیار مناسب است.

پروتز لب


در حقیقت پرتز لب یکی از روش‌های برجسته کردن لب است که نتایج آن دائمی و در مقایسه با تزریق ژل در لب ظریف‌تر است و به همین دلیل گزینه خوبی برای افراد دارای لب باریک محسوب می‌شود.

مراحل عمل پروتز لب

عمل پروتز لب نسبتاً ساده است و حدود یک ساعت زمان می‌برد. جراح در ابتدا برش‌های کوچکی را روی لب ایجاد می‌کند. این برش‌ها غالباً در گوشه‌های دهان ایجاد می‌شود، البته محل برش با توجه به روش مورد استفاده عمل جراحی پروتز لب می‌تواند هر نقطه دیگری روی لب نیز باشد. سپس جراح شکاف باریکی را برای قرار دادن پروتز به وجود می‌آورد. مهارت جراح در ایجاد این شکاف در محل مناسب قرارگیری پروتز و به دست آوردن نتیجه طبیعی و یک‌دست حیاتی است. جراح در مرحله بعد عمل پروتز لب ، پروتز را وارد لب می‌کند و آن را با احتیاط داخل لب جلو می‌برد. در پایان پروتز لب به دقت دستکاری می‌شود تا طول مناسب آن پیدا شود و در نهایت برش‌ها بخیه زده می‌شود.

مزایای پروتز لب

مزیت اصلی بزرگ کردن دائمی لب در نام آن نهفته است، بزرگ کردن لب‌ها، نتایج دراز مدت‌تری را در قیاس با نتایج موقت تزریق ژل‌‌هایی به دست می‌دهد که در نهایت جذب بدن می‌شوند.

عوارض

خطرات احتمالی پروتز لب شامل بروز عفونت، جابه‌جا شدن پروتز، سفت شدن لب و غیره می‌باشد. در طول جلسه مشاوره به‌ طور مفصل درباره خطرات احتمالی پروتز لب با شما صحبت می‌شود. جهت کاهش خطرات این روش، اقدامات احتیاطی متعددی صورت می‌گیرد. بیشتر بیماران هیچ‌گونه عوارضی را تجربه نمی‌کنند.

بهبودی


پس از بزرگ کردن لب، برای ریکاوری بیمار معمولاً به کمی استراحت نیاز است. اغلب، بیمارانی که عمل جراحی بزرگ کردن لب را انجام می‌دهند می‌توانند پس از یک روز به فعالیت عادی روزمره خود باز گردند. کسب اطلاعات بیشتر درباره انتظار شما از وضعیت خود پس از بزرگ کردن لب می‌تواند به شما در طول دوره بهبودی کمک فراوان کند.

سؤالات متداول


آیا پروتز لب دردناک است؟

بیماران می‌گویند که در طی انجام پروتز لب هیچ‌گونه درد و یا ناراحتی احساس نمی‌کنند. بسیاری از افراد در شب روز درمان داروی مسکن مصرف می‌کنند تا احساس درد کنترل شود و بهتر بتوانند استراحت کنند. اکثر بیماران در فردای روز عمل مصرف داروهای مسکن تجویز شده را قطع می‌کنند.

آیا باید پروتز لب را بر روی لب بالا و پایین انجام داد؟

لزومی به این کار نیست. در مواردی که در میان اندازه لب‌ها هماهنگی و تقارن وجود ندارد برای مثال وقتی‌که لب پایین به‌ طور قابل‌ ملاحظه‌ای پرتر از لب بالاست شما تنها باید لب بالا را اصلاح کنید. پزشک علاوه بر کمک به شما برای انتخاب اندازه پروتز، در این زمینه نیز می‌تواند به شما کمک کند.

آیا فرد می‌تواند لب‌های خود را کاملاً حرکت دهد؟

پروتزها نرم و قابل‌انعطاف هستند و در حرکت لب‌ها هیچ‌گونه محدودیتی به وجود نمی‌آید. پروتزها بر اساس شکل طبیعی لب حالت می‌گیرد و شکل قسمت‌هایی مانند ناحیه v شکل قسمت مرکزی لب حفظ می‌شود. افرادی که پروتز لب را انجام داده‌اند می‌گویند پس از چند هفته وجود پروتز را حس نمی‌کنند.به این پست امتیاز دهید.
پروتز لب
5 از 2 رای