کاشت مو در زنان

عقن

امروزه زنان به مقدار زیادی به مسائل موثر بر سلامت و ظاهر خود توجه می کنند . تغذیه خوب ، ورزش به طور منظم ، آزمایشات منظم فیزیکی و دانش بدن خود ، همه بخشی از عواملی است که زنان برای سلامت و حفظ ظاهر خود مورد توجه قرار می دهند. ریزش مو به طور فزاینده کاهش دهنده زیبایی است و برای زنانی که در مورد ظاهر خود حساس هستند غیر قابل قبول است. ریزش مو اغلب توسط جوامع به عنوان چیزی که فقط برای مردان اتفاق می افتددر نظر گرفته می شود در حالی که در بسیاری از زنان و شاید در اغلب زنان بالای 60 سال نیز اتفاق می افتد. از دست دادن مو تنها در زنان مسن (بعد از یائسگی) رخ نمی دهد. ریزش مو با شیوع نسبتاً بالا در زنان پیش از سن یائسگی رخ می دهد ، حتی در زنانی که 20 تا 30 سال سن دارند.

علت‌ها و دلایل اصلی ریزش موی زنانه

دلایل اصلی ریزش مو در بین زنان به شرح زیر است:

 • عوارض جانبی مصرف دارو
 •  تغییرات هورمونی (پس از به دنیا آوردن فرزند)
 •  یائسگی
 •  کاهش یک‌باره وزن
 •  کم خونی
 •  مشکلات تیروئید
 •  استرس احساس و فیزیکی
 •  بیماری پلی کیستیک تخمدان
 •  نتایج ناشی از آسیب‌دیدگی یا انجام عمل جراحی

شرایط مختلف روانی، فیزیکی و شیمیایی می‌توانند باعث ریزش مو به صورت گسترده بر روی ناحیه سر شود. ریزش موی ناشی از کشیدن (به خاطر استفاده از روش‌های مختلف حالت دادن به مو در طول یک دوره زمانی طولانی‌مدت) و استفاده از محصولات حالت دهنده شیمیایی آسیب‌زا برای مو (مواد شیمیایی حالت دهنده مو) بیشتر از بقیه موارد باعث می‌شود ریزش مو در بین خانم‌ها مشاهده گردد.

درمان ریزش مو در زنان

به منظور درمان ریزش مو در زنان، ما باید علت دقیق آن را تشخیص دهیم. ما از سه روش درمانی اصلی برای رفع ریزش موی زنان استفاده می‌کنیم:

 • درمان دارویی
 • عمل جراحی کاشت و پیوند مو
 • ترکیبی از درمان‌های دارویی و جراحی

بهترین راه برای تشخیص الگوی ریزش موی زنانه آن است که بیمار در یک جلسه مشاوره شخصی شرکت کند. اقدامات تشخیص در مورد این عارضه اغلب شامل آزمایش خون می‌باشد. آزمایش خون به پزشک کمک می‌کند تا در صورتی که ریزش مو در اثر عواملی از قبیل آلوپسیای آندروژنتیک (طاسی مردانه)، اختلالات هورمونی یا انواع کم خونی به وجود آمده باشد، بتواند آن را تشخیص دهد. آخرین مرحله از برنامه تشخیصی آن است که کارآيي و فواید یک رژیم دارویی تعیین شود و نيز مشخص شود که آیا برای حل مشکل ریزش مو می‌توان از عمل کاشت مو استفاده کرد یا خیر.

تکنیک کاشت مو در زنان

به طور کلی تکنیک کاشت مو در زن و مرد یکسان است. البته در خانم ها احتمال مسمومیت با لیدوکایین بیشتر از مردان است چون توده ی بدنی زنان کمتر از مردان است بنابراین باید لیدوکایین را به آرامی، سطحی و متناوب تزریق کرد. ناحیه ی دهنده از گوش تا گوش و از میان نواحی پر موی پشت سر و آهیانه می گذرد. در انتخاب ناحیه ی دهنده نحوه ی آرایش و مدل موهای خانم ها حائز اهمیت است مثلاً برخی از خانم ها موهای خود را از پشت سر به سمت بالا شانه کرده و در فرق سر سنجاق می کنند. در این حالت اسکار نواحی تحتانی خلف سر و یا آهیانه در معرض دید خواهد بود. اندازه ی نوار پوستی برداشته شده به دلیل فشارtension پوستی و خون رسانی محدود است. ناحیه ی دهنده در خانم ها کوچک تر از آقایان است. پس از برداشت نوار پوستی در اغلب بیماران اسکار ظریفی در ناحیه ی دهنده ایجاد می شود. در جلسات بعدی کاشت مو باید اسکار عمل قبلی برداشته شود و همواره یک اسکار در خلف سر دیده شود. این موضوع در گذشته رعایت نمی شد و اسکارهای متعددی در پشت سرایجاد می شد.
باید زاویه و جهت کاشت گرافت ها با زاویه و جهت موهای باقیمانده روی سر بیمار مطابقت داشته باشد در غیراین صورت ماتریکس موهای مجاور صدمه خواهد دید. برای این منظور لازم است منافذ کاشت به آهستگی و با دقت تعبیه شود و چندین بار موها در جهات مختلف شانه شود تا زاویه ی رشد و جهت طبیعی موها مشخص شود. گاهی این مرحله چندین ساعت طول می کشد. تراکم موهای پشت سر به علت کشیده شدن پوست برای بستن زخم در ناحیه ی دهنده مختصری کاهش می یابد.

شرایط سنی دارد؟

کاشت مو شرایط سنی خاصی ندارد و همه افراد می‌توانند با بررسی بالینی و نظر پزشک کاشت مو انجام دهند. کودکان هم می‌توانند کاشت مو انجام دهند و اگر کودک‌تان به دلایلی مثل سوختگی یا تصادف و... قسمتی از موهای خود را از دست داده است، بهتر است هرچه زودتر و قبل از رفتن او به مدرسه، اقدامات لازم برای کاشت مو انجام شود تا با مشکلات روانی رو به رو نشود و کیفیت زندگی او به‌خاطر نداشتن مو تحت‌تاثیر قرار نگیرد.

دوران نقاحتش چقدر است؟

کاشت مو دوران نقاحت طولانی مدتی ندارد و فرد بعد از انجام عمل جراحی تنها با پانسمانی بر سرش می‌تواند کارهای روزانه خود را انجام دهد. فقط باید بعد از انجام عمل روی سرش نخوابد و هفته اول فشار زیادی به سر وارد نکند. سه تا چهار ماه این پانسمان باقی می‌ماند. هفته اول فرد می‌تواند به حمام برود که باید مراقب باشد فشار زیادی به سرش وارد نکند و هفته دوم هم می‌تواند موهای خود را با مالش دست بشوید.

بیهوشی لازم دارد؟

برای انجام این عمل نیازی به بیهوشی نیست و معمولا پزشکان کاشت را با بی‌حسی انجام می‌دهند. زمان انجام عمل هم بسیار متفاوت است و بسته به تعداد افرادی که روی سر بیمار کار کنند و مقدار مویی که قصد کاشت آن را دارند، بسیار متفاوت است و ممکن است حدود 6یا 7ساعت به طول بینجامد.به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است