کاشت و بازسازی سینه بعد از ماستکتومی (جراحی‌ برداشتن (بریدن) سینه)

1

بازسازی سینه ایجاد یک شکل سینه جدید با استفاده از عمل جراحی است. این عمل ممکن است بعد از برداشتن کل سینه ( جراحی ماستکتومی) و یا قسمتی از سینه انجام شود. شما می‌توانید کاشت سینه بعد از جراحی بریدن سینه را همزمان با عمل جراحی سرطان سینه (بازسازی فوری) یا ماه‌ها و سال‌ها بعد (بازسازی تأخیری) انجام دهید. بازسازی سینه یک فرآیند تدریجی است و اغلب شامل چندین عمل است تا بهترین نتیجه ممکن بدست آید.

گزینه‌های مختلفی برای بازسازی سینه وجود دارد و پزشکان ما به شما توضیح خواهند داد که کدام روش بهترین گزینه برای شماست. روش مناسب برای شما بر اساس شکل و ساختار بدن شما، سطح سلامت عمومی، انتظارات شما و سابقه درمان پرتو درمانی سینه انتخاب خواهد شد. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت نوبت مراجعه می‌توانید از طریق شماره 02127437 با ما تماس بگیرید.

محدودیت‌های بازسازی سینه


 • سینه‌های بازسازی شده، احساس و ظاهری دقیقاً مانند قبل نخواهند داشت و حساسیت آن کمتر شده و گاهی اوقات بسیار بی‌حس خواهند بود.
 • دوره نقاهت پس از بازسازی سینه بعد از سرطان طولانی‌تر از دوره نقاهت بعد از ماستکتومی خواهد بود.
 • بسته به نوع بازسازی سینه، ممکن است در سایر قسمت‌های بدن شما اسکارهایی ایجاد شود.
 • سینه بازسازی شده معمولاً نوک سینه ندارد، اما می‌توان بعداً با یک عمل جراحی دیگر، نوک سینه را ایجاد کرد.

چه افرادی می‌توانند عمل بازسازی سینه را انجام دهند؟


به برخی از افراد توصیه می‌شود عمل بازسازی سینه را انجام ندهند، زیرا در صورت داشتن برخی عوارض پزشکی، ممکن است خطر مشکلات و عوارض بعد از عمل جراحی افزایش یابد. اگر این احتمال وجود داشته باشد که شما نیاز به انجام پرتودرمانی داشته باشید، این موضوع اغلب انتخاب و زمان عمل بازسازی سینه را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

انواع بازسازی سینه


سه نوع اصلی از بازسازی سینه وجود دارد:

 • بازسازی تنها با استفاده از پروتز سینه
 • بازسازی با استفاده از بافت بدن (فلپ بافت). این بافت می‌تواند از نقاط متعددی در بدن گرفته شود، رایج‌ترین مکان‌های برداشت بافت پیوندی، عبارتند از پشت و یا قسمت پایین شکم.
 • بازسازی با ترکیبی از بافت پیوندی و پروتز

سینه‌های بازسازی شده معمولاً نوک سینه ندارند، اما می‌توان با یک عمل جراحی دیگر آن را ایجاد کرد. در غیر این صورت نوک سینه‌‌ی مصنوعی می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

بازسازی با استفاده از پروتز سینه

2

این روش بازسازی سینه شامل ترمیم و بازگرداندن شکل و حجم سینه با استفاده از پروتز سینه است. سینه بازسازی شده با این روش معمولاً سفت‌تر بوده و طبیعی بودن حرکت آن نسبت به سینه‌ی بازسازی شده با استفاده از بافت پیوندی بدن، کمتر است. به عبارت دیگر ایجاد شکل طبیعی یکی از سینه‌ها دشوارتر از زمانی است که هر دو سینه نیاز به بازسازی داشته باشند. سینه‌ای که با عمل بازسازی به تازگی شکل گرفته است، با افزایش سن، دچار افتادگی نمی‌شود و ممکن است بالاتر از سینه دیگر قرار بگیرد. بازسازی پروتز سینه به خصوص برای زنانی مفید است که سینه‌های کوچک و سفت دارند.

3

بازسازی فوری سینه با استفاده از پروتز

اگر بتوان سرطان سینه را بدون خارج کردن پوست اضافی (ماستکتومی پوست اضافی) انجام داد و سینه باقی مانده بیش از حد بزرگ نیست و افت قابل توجهی ندارد، می‌توان پروتز را به جای بافت سینه برداشته شده، در زیر عضلات قفسه سینه قرار داد. این کار به حفظ پروتز در جای مناسب و پنهان کردن آن کمک می‌کند.

4

بازسازی تأخیری با استفاده از پروتز

در روش بازسازی تأخیری ابتدا یک بسط دهنده‌ی بافت در پشت عضلات قفسه سینه قرار می‌گیرد. این کار کمک می‌کند که پروتز در جای مناسب جای بگیرد و پنهان شود. این پروتز به تدریج با سالین (آب نمک) پُر و متورم می‌شود. این محلول شور در یک پورت واقع در زیر پوست تزریق می‌شود. این پورت ممکن است در بسط دهنده قرار بگیرد، در این صورت سالین را می‌توان مستقیماً تزریق نمود، در غیر این صورت پورت توسط یک لوله کوتاه به بسط متصل می‌شود. این تزریق به آرامی عضلات و پوست روی آن را می‌کشد. تعداد جلسات مورد نیاز از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

بازسازی سینه با استفاده از بافت بدن (فلپ بافت)

در این تکنیک بازسازی، از بافت خود بدن بیمار فلپ‌هایی‌ تهیه می‌شود (با پروتز یا بدون آن). جراحی فلپ بافت ممکن است به دو روش انجام شود:

 • فلپ پایه‌دار. در این روش، فلپ از یک سمت به عروق خونی خود متصل باقی می‌ماند، به این ترتیب، نیازی به قطع جریان خون به عضله نیست.
 • فلپ آزاد. در این روش، فلپ همراه با عروق خونی به طور کامل از بدن جدا شده و توسط میکروجراحی در محل سینه دوباره متصل می‌شود.

تکنیک‌های جراحی

5

برخی از تکنیک‌های جراحی بازسازی سینه عبارتند از:

 • LD - لاتیسموس دورسی (گرفتن بافت پیوندی از کمر).

6

 • ترام (TRAM) - عضله عرضی شکمی (گرفتن بافت از قسمت پایین شکم).

7

 • DIEP - اپی گاستر تحتانی عمیق (بافت گرفته شده از قسمت پایین شکم).

8

 • SIEA - عروق اپی گاستر تحتانی (بافت گرفته شده از قسمت پایین شکم).
 • SGAP - عروق گلوتئال فوقانی (بافت گرفته شده از بالای باسن).

9

 • IGAP - فلپ عروق گلوتئال تحتانی (بافت گرفته شده از پایین‌ باسن).
 • TUG - عضله گراسیلیس عرضی شکمی (بافت گرفته شده از ران داخلی).

10

بازسازی سینه با استفاده از پروتز و ماتریس بافت

در این روش از یک ماده گرفته شده از پوست خوک یا گاو و یا مواد مصنوعی که پالایش و پردازش شده و قابل جایگذاری در بدن انسان شده، استفاده می‌شود. به این ترتیب به راحتی می‌تواند در بدن انسان باقی بماند. این بافت جراحی مانند یک "ننو" می‌تواند پروتز سینه را دربربگیرد و به افتادگی طبیعی سینه کمک کرده و شکل و فرم زیبای سینه را ایجاد می‌کند. این بافت به عضله سینه متصل می‌شود، تا فضایی ایجاد شود که در آن پروتز برای پشتیبانی داخلی قرار داده شود.

بازسازی نوک سینه

چندین راه برای بازسازی نوک سینه وجود دارد. پوست باید با رنگ نوک سینه و هاله‌ی طبیعی سینه مطابقت داشته باشد. معمولاً مطابقت مناسب را می‌توان با رنگ آمیزی پوست با استفاده از میکروپیگمنتیشن که شبیه به خالکوبی است، به دست آورد. این کار معمولاً بعد از چند هفته انجام می‌شود. به این ترتیب، زمان کافی برای بهبودی بیمار بعد از عمل جراحی و التیام زخم وجود خواهد داشت. این روش حدود 30 دقیقه طول می‌کشد و ممکن است بی‌هوشی موضعی مورد نیاز باشد. گاهی اوقات تکرار این عمل برای کسب یک نتیجه بهتر مورد نیاز است. رنگ در طول زمان محو خواهد شد، اما این محو شدن تا چندین سال طول خواهد کشید.

جراحی سینه دیگر

جراحان تا آنجا که ممکن است برای ایجاد یک سینه جدید که انطباق طبیعی با سینه دیگر شما داشته باشد، تلاش می‌کنند. اگر تطبیق اندازه، شکل یا موقعیت آن با سینه دیگر دشوار باشد، ممکن است گزینه انجام یک عمل جراحی بر روی سینه دیگر برای بهبود تقارن انتخاب شود. این عمل ممکن است بزرگتر کردن سینه و یا کوچکتر کردن سینه، لیفت سینه (بالا کشیدن سینه یا ماستوپکسی) و یا جابجا کردن نوک سینه باشد. داشتن سینه‌هایی با سایز بزرگ موجب کمر و گردن درد، وضعیت بدنی و حرکات ضعیف، دشوار بودن انجام فعالیت‌های ورزشی، ناراحتی، داشتن مشکل در پیدا کردن لباس مناسب و کم‌رویی ، افتادگی سینه همگی از عوامل احتمالی هستند که یک خانم تصمیم به عمل کوچک کردن سینه می‌گیرد.به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است