کورک، دمل، آبسه و جوش‌های چرکی سطحی پوست: علت، تشخیص و درمان

52

جوش و کورک برآمدگی‌های متورمی هستند که ممکن است عفونی شده و حاوی چرک باشند. این جوش‌ها اغلب بر روی پوست و یا  نزدیکی فولیکول‌های مو ظاهر می‌شوند.  آن‌ها بیشتر در پشت گردن و در دیگر مناطق مرطوب بدن مانند زیر بغل و کشاله ران یافت می‌شوند، اما ممکن است در هر جای دیگر بدن نیز ایجاد شوند. گاهی اوقات چند جوش در نزدیکی هم قرار گرفته و یک خوشه یا مجموعه را تشکیل می‌دهند.

 دمل بزرگ شامل چندین جوش است که با یکدیگر ادغام‌شده و یک آبسه عمیق را تشکیل می‌دهند. این دمل‌های بزرگ ممکن است چندین سر و یا منفذ خروجی داشته باشند. ممکن است آبسه بسیار عمیق باشد و ظاهر سطحی آن برای مدتی کمی نمایان باشد.

جوش و دمل باید به‌محض رویت تحت درمان و توجه قرار بگیرند، زیرا که سرعت عمل در  درمان دمل  می‌تواند از بروز مشکلات آتی جلوگیری به عمل آورد. ازآنجاکه انتشار و نشت چرک موجود در جوش می‌تواند به گسترش عفونت منجر شود، معمولاً توصیه می‌شود در خانه تخلیه چرک صورت نپذیرد. متخصصان ما در کلینیک صدف با بهترین و پیشرفته‌ترین فن‌آوری‌های روز، آماده‌اند تا بدون ایجاد جای زخم به تخلیه جوش و دمل شما بپردازند. اگر از قبل نیز بر سطح پوست شما جای زخم ایجادشده باشد، می‌توان بر اساس شدت جای زخم یا بافت اسکار، از طریق لایه‌برداری شیمیایی، میکرودرم، تزریق کورتون و به‌عنوان آخرین راه‌کار از طریق عمل جراحی به درمان پرداخت.

 برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با ما از طریق شماره تلفن 02127437 تماس بگیرید.

انواع جوش


جوش‌ها انواع مختلفی دارند، ازجمله:

 • دمل‌های بزرگ و یا فرانكل‌ها. آن‌ها آبسه‌هایی در پوست هستند که در اثر باکتری استافیلوکوکوس اورئوس به وجود می‌آیند. ممکن است این دمل‌ها چندین مجرا یا دهانه در پوست داشته باشند، همچنین ممکن است این نوع جوش‌ها با تب و لرز همراه باشند. آن‌ها کمتر از جوش‌های منفرد شایع می‌باشند. انها بیشتر در پشت گردن و در مردان یافت می‌شوند. این دمل‌ها ممکن است در مناطقی که دیگر جوش‌ها ایجاد می‌شوند، ظهور پیدا کنند، همچنین ممکن است بر روی پوست سر، صورت و باسن نیز دیده شوند. گاهی اوقات به جوش‌های عودکننده نیز،" فرانکولوز " گفته می‌شود. در بسیاری از بیماران مبتلا به جوش‌های عودکننده، درمان مشکل است، زیرا که در مسیر بینی انها کلنی‌های باکتری استافیلوکوکوس اورئوس حضور دارد. این باکتری می‌تواند به‌راحتی پوست را مجدداً آلوده و دچار عفونت نماید.
 • فولیکولیت. گونه‌ای خفیف‌تری از جوش‌ها محسوب می‌شود. این عفونت فولیکول‌های مو را تحت تأثیر قرار می‌دهد. معمولاً در این نوع از جوش‌ها باکتری" استاف " عامل ایجاد جوش می‌باشد. این نوع جوش بیشتر احساس خارش ایجاد می‌کند تا اینکه صدمه‌ای داشته باشد. ظاهر این نوع از جوش‌ها مشابه به آکنه می‌باشد.
 • آکنه کیستی. نوعی آبسه است که در مجراهای مسدود شده پوست تشکیل می‌شود. این مجراها در اثر تجمع چربی و عفونت‌ها مسدود می‌گردند. آکنه کیستیک در سال‌های نوجوانی شایع است.
 • هیدرآدنیت چرکی (Hidradenitis suppurativa.) یک بیماری غیرمعمول با علتی ناشناخته است که در آن آبسه‌های متعددی در زیر بغل، ناحیه کشاله ران یا زیر سینه تشکیل می‌شود. این مناطق در اثر التهاب موضعی غدد عرق، درگیر این عارضه می‌شوند.
 • کیست پیلونیدال. یک نوع از آبسه است که در چین باسن ایجاد می‌شود. این عارضه اغلب پس از مسافرت‌های طولانی که در آن فرد مجبور به نشستن طولانی‌مدت است، ایجاد می‌شود.

علل ایجاد جوش و تشدید علائم


 • برخی از جوش‌ها در اثر رشد مو به داخل پوست ایجاد می‌شوند.
 • برخی دیگر ممکن است در اثر وارد شدن یک تراشه و یا جسم خارجی در پوست ایجاد شوند.
 • بعضی از جوش‌ها مانند آکنه می‌تواند در اثر مسدود شدن غدد عرق و عفونت مجراهای آن ایجاد شوند.
 • هر آسیبی به پوست مانند بریده شدن پوست و یا خراش، اگر به باکتری‌ها آلوده شود، می‌تواند تشکیل یک آبسه بدهد.

عوامل خطر جوش‌ها


53

جوش و کورک و یا دمل‌های بزرگ ممکن است در افراد زیر شیوع بیشتری داشته باشد:

 • افراد مبتلا به دیابت، به‌ویژه هنگامی‌که درمان از طریق تزریق انسولین صورت بپذیرد.
 • اعتیاد به الکل و یا مواد مخدر
 • بهداشت ضعیف فردی
 • زندگی در مکان‌های پرازدحام
 • شغل یا سرگرمی که در آن افراد در معرض مواد چرب یا روغنی قرار می‌گیرند، بخصوص فرآورده‌های نفتی
 • آلرژی یا اختلالات سیستم ایمنی بدن، ازجمله عفونت HIV
 • مبتلا بودن اعضای خانواده به عفونت‌های مکرر پوستی

علائم و نشانه‌ها


54

 • جوش و کورک و همچنین دمل‌های بزرگ، برآمدگی‌های متورمی هستند متمایل به رنگ قرمز که حدوداً بین 5 الی 10 میلی‌متر قطر دارند. انها کمی از سطح پوست بالاتر می‌آیند. هنگام لمس دردناک هستند.
 • جوش‌ها معمولاً دارای یک هسته مرکزی و چرکی می‌باشند که قابل‌مشاهده است، دمل‌های بزرگ، بزرگ‌تر از جوش‌ها هستند و معمولاً چند سر یا دهانه قابل‌مشاهده دارند.
 • جوش و کورک معمولاً در مکان‌هایی نظیر صورت، پشت گردن، باسن، بالای پاها، ناحیه کشاله ران، زیر بغل و بالای نیم‌تنه یافت می‌شوند.
 • معمولاً جوش یا آبسه دارای یک بخش عفونی موضعی است که در قسمت عمیق پوست قرار دارد.
 • به‌طورکلی جوش و کورک با علائمی همچون: خارش، قرمزی پوست، حضور یک توده دردناک، شروع می‌شوند.
 • به‌مرورزمان، ناحیه جوش محکم‌تر و سخت می‌شود.
 • معمولاً ظرف 24 ساعت، توده پر از چرک می‌شود و اطراف آن را هاله‌ای با نوک زرد یا سفید فرامی‌گیرد.
 • درنهایت، مرکز آبسه نرم می‌شود؛ چرک به شکل یک "سر" در جوش ظاهر می‌شود و از طریق پوست تخلیه می‌گردد.
 • ممکن است در اطراف جوش و همچنین غدد لنفاوی تورم ایجاد شود.

درمان


55

 • ممکن است جوش‌های کوچک (furuncles) بدون نیاز به درمان فروکش نمایند. شما می‌توانید درد جوش‌ها را با پوشش دادن انها توسط یک حوله آغشته با آب گرم تسکین دهید. این کار را برای 30 دقیقه، 3 الی 4 بار در روز انجام دهید.

56

 • برش و تخلیه جوش. جوش و کورک‌های بزرگ‌تر و همچنین دمل‌های بزرگ، بهتر است از طریق تخلیه چرک و محتویات جوش درمان شوند. گاهی اوقات نیاز است درمان کورک و دمل توسط پزشک و با استفاده از سوزن و سرنگ انجام شود. گاهی اوقات لازم می‌شود، سطح پوست برش داده‌شده تا چرک و محتویات جوش خارج گردد (برش و تخلیه جوش). زخم با یک پانسمان پوشیده می‌شود تا فرایند ترمیم پوست صورت بپذیرد. پس‌ازآنکه چرک از پوست خارج می‌شود، معمولاً پوست به‌سرعت بهبود می‌یابد.

57

 • آنتی‌بیوتیک‌ها. گاهی اوقات برای درمان کورک علاوه بر تخلیه چرک، یک دوره انتی بوتیک تجویز می‌شود (مانند فلوکلوگزاسیلین) تا عفونت پوست برطرف گردد.

برطرف کردن جای جوش و یا بافت اسکار


اگرچه بیشتر جوش‌ها مشکلی را برای بیمار ایجاد نمی‌کنند، اما همیشه چنین نیست. گاهی اوقات به دنبال یک جوش یا دمل بزرگ، بر سطح پوست جای جوش باقی می‌ماند. این جای جوش‌ها به‌طور کامل برطرف نمی‌شوند، اما به‌طورمعمول باگذشت زمان کمرنگ شده و کمتر توجه دیگران را جلب می‌کنند. اگر شما در خصوص جای جوش خود نگران هستید، درمان‌های متعددی جهت رفع انها وجود دارد، ازجمله:

تزریق کورتیکواستروئیدها

تزریق کورتیکواستروئیدها می‌تواند به صاف شدن جای جوش‌های برآمده کمک نماید. تزریق استروئید داخل ضایعه شامل تزریق یک کورتیکواستروئید مانند تریامسینولون استوناید و یا بتامتازون می‌شود، که به‌طور مستقیم در داخل ضایعه  بلافاصله پس از تخلیه جوش در زیرپوست تزریق می‌شود. تزریق مستقیم تریامسینولون به داخل ضایعه با استفاده از یک سوزن ظریف پس از تمیز کردن محل با الکل یا محلول‌های ضدعفونی‌کننده، انجام می‌شود. تزریق باید به‌صورت داخل جلدی انجام شود، تزریق نباید به‌صورت زیر جلدی صورت بپذیرد چراکه ممکن است سطح پوست ناهموار گردد. دوز اولیه تزریق به نوع و شدت ضایعه بستگی دارد.

دارو

داروهایی، مانند "آمینوبنزوات"، می‌تواند به تخریب بافت اسکار و جای جوش کمک نماید.

پانسمان تحت‌فشار قرار دهنده

پانسمان فشاری می‌تواند به نرم شدن بافت اسکار و رفع آن کمک نماید.

لایه‌برداری شیمیایی و یا درم ابریژن

لایه‌برداری شیمیایی و یا درم ابریژن می‌تواند توسط متخصصین مرکز پوست ما انجام شود.  این روش لایه‌های آسیب‌دیده پوست را حذف کرده و باعث می‌شود پوست جدید جایگزین پوست قبلی شود. بسته به‌شدت جای جوش ممکن است برای رفع اسکار به چندین جلسه درمانی نیز داشته باشید. در روش درم ابریژن نسبت به لایه‌بردارهای شیمیایی، لایه‌های عمیق‌تری از پوست برداشته می‌شود، بنابراین در خصوص این گزینه درمانی با پزشک خود مشورت نمایید.

جراحی پلاستیک

می‌توان برای ترمیم و بازسازی بافت‌های آسیب‌دیده ناشی از جوش درمان‌نشده، از جراحی پلاستیک استفاده نمود.

جوش‌های عودکننده (کورک مزمن)


اگر شما دچار جوش مکرر یا عود شونده می‌شوید، ممکن است پزشک برایتان انجام آزمایش تجویز کند تا علت زمینه‌ای جوش‌های شما مشخص گردد. به‌عنوان‌مثال،  ممکن است پزشک به ارزیابی سیستم ایمنی شما بپردازد تا مشخص شود آیا سیستم ایمنی بدن شما ضعیف شده است یا نه. اگر شما سالم باشید، ممکن است یکی از اعضای خانواده و یا هم‌خانه شما حامل میکروب استافیلوکوک (باکتری) باشد، این امر می‌تواند عاملی برای عود مجدد جوش‌ها باشد.  این به این معنی است که حجم زیادی از این باکتری، بدون دغدغه بر روی پوست یا در بینی شما زندگی می‌کند.

پیشگیری


58

رعایت نکات بهداشتی می‌تواند از عود مجدد جوش‌ها و گسترش عفونت پیشگیری نماید.

 • از دست‌کاری کردن جوش‌ها خودداری کنید، بعد از حمام یا دوش گرفتن از یک حوله کاملاً تمیز استفاده نمایید.
 • پوست خود را با صابون ضد باکتری یا ضدعفونی‌کننده مانند بتادین تمیز کنید.
 • صابون‌های ضد باکتری می‌توانند از تجمع باکتری‌ها بر روی پوست جلوگیری کرده و شانس تشکیل آبسه را کاهش دهند.


به این پست امتیاز دهید.
کورک، دمل، آبسه و جوش‌های چرکی سطحی پوست: علت، تشخیص و درمان
4.14 از 7 رای