رفع و درمان چاقی موضعی با تغذیه، رژیم و دستگاه

1

چربی در افراد مختلف در نواحی متفاوتی بروز پیدا می‌کند؛ احتمال دارد در برخی افراد گونه‌ها چاق‌تر مشاهده شوند و یا چربی در ناحیه‌ی دور کمر تجمع پیدا کند. شما ممکن است بخواهید شکمی صاف داشته باشید و یا ران‌هایتان خوش‌تراش‌تر باشند. کاهش وزن ممکن است ابتدا در بازوها، سینه‌ها یا ران‌ها مشاهده شود که این بستگی به ژنتیک دارد. در ادامه روش‌هایی به منظور کاهش چاقی موضعی در نواحی از بدن که مد نظرتان است، معرفی می‌گردد.

شما مطمئناً می‌توانید یک برنامه‌ی کاهش وزن را برای بخش‌های مختلف بدن خود مانند شکم،‌ باسن یا بازوها و پاها شروع نمایید و برخی از نتایج آن را نیز مشاهده کنید اما اینکه چه مقدار از چاقی موضعی خود را بتوانید برطرف کنید بستگی به وزن اولیه و تعهد به آن برنامه دارد. در ادامه نکاتی برای برطرف کردن چاقی موضعی ارائه می‌شود، اما گاهی اوقات نتایج آنها بطور طولانی مدت ماندگار نمی‌باشد. بنابراین ممکن است نیاز به سایر روش‌های پزشکی مانند لیپوساکشن داشته باشید.
اگر از چاقی موضعی رنج می‌برید و تاکنون موفق نشده‌اید روشی مناسب برای درمان آن پیدا کنید، می‌توانید برای مشاوره یا رزرو نوبت با شماره 27437 تماس حاصل نمایید.

چاقی و کاهش وزن


در برخی موارد این فرایند بسیار ساده است. وزن شما بستگی به میزان انرژی دریافتی (کالری موجود در غذاها و نوشیدنی‌ها) و مصرف (سوزاندن) انرژی توسط بدن دارد.

  • اگر میزان کالری که دریافت می‌کنید برابر با انرژی باشد که بدنتان می‌سوزاند، در این صورت وزن بدن ثابت می‌ماند.
  • اگر کالری دریافتی بیشتر از میزان مصرف آن باشد وزنتان افزایش پیدا می‌کند. انرژی اضافه تبدیل به چربی شده و در بدن ذخیر می‌گردد.
  • اگر کالری دریافتی کمتر از میزان مصرف آن باشد وزنتان کاهش پیدا می‌کند. بدن باید از از ذخایر چربی موجود در بدن استفاده کند تا انرژی مورد نیاز خود را تامین کند.

برخی نکات برای کاهش چاقی موضعی از طریق رژیم غذایی و تغذیه


2

برخی افراد با یک رژیم غذایی سخت‌گیرانه در یک مدت کوتاه بطور مثال رژیم لاغری سریع در یک هفته ، وزن خود را کاهش می‌دهند. هرچند با پایان یافتن رژیم اغلب به عادات پیشین غذایی خود باز می‌گردند و وزن آنها مجدداً افزایش می‌یابد. کاهش وزن و حفظ آن نیازمند تغییر در سبک زندگی بطور دائمی است. این تغییرات شامل موارد زیر می‌باشد:

  • نوع غذا و نوشیدنی که بطور معمول تهیه می‌کنید.
  • نوع وعده‌های غذایی مصرفی
  • الگوی غذا خوردن
  • میزان فعالیت فیزیکی

یک برنامه‌ی عملیاتی برای خود تهیه کنید

تهیه‌ی یک برنامه‌ی عملیاتی می‌تواند بسیار موثر باشد. واقع‌بین باشید و آنچه که احساس می‌کنید بیشترین تاثیر را بر وزنتان دارد در نظر بگیرید. برای مثال، اگر در حال حاضر روزی یک تکه کیک می‌خورید، برنامه‌ی شما می‌تواند کاهش مقدار آن به دو بار در هفته باشد. ایده‌ی اصلی ایجاد تغییرات کوچک و تدریجی است بطوری که بتوانید تا آخر عمر به آنها پایبند باشید.

کنترل میزان غذای مصرفی فعلی

دانستن اینکه معمولاً چه میزان غذا مصرف می‌کنید مفید می‌باشد. به مدت یک هفته یا بیشتر هر چیزی که در روز می‌خورید و می‌آشامید را یادداشت کنید، حتی کوچک‌ترین تنقلات نیز نباید از قلم بیفتند. در این صورت بحث درباره‌ی این موارد با پزشک می‌تواند بسیار موثر باشد. حقیقت ساده این است که برای کاهش وزن باید کمتر از شرایط فعلی غذا مصرف کنید.

مصرف یک رژیم غذایی سالم و متعادل

3

بطور خلاصه یک رژیم غذایی مفید و  سالم به این معنی است:

  • گنجاندن غذاهای حاوی نشاسته در یک سوم از وعده‌های غذایی (مانند غلات و حبوبات، نان، سیب‌زمینی، برنج، پاستا). غذاهای نشاسته‌ای سبوس‌دار را باید در هر زمان که می‌توانید مصرف کنید.
  • مصرف مقادیر زیاد فیبر در رژیم غذایی. غذاهای غنی از فیبر شامل نان سبوس‌دار، برنج قهوه‌ای و پاستا، جو، نخود فرنگی، عدس، غلات، لوبیا، میوه‌ها و سبزیجات می‌باشند.
  • مصرف پنج وعده یا در حالت ایده‌آل ۷ تا ۹ وعده از میوه‌ها و سبزیجات متنوع در روز. این رژیم غذایی باید به جای غذاهای سرشار از چربی و کالری مورد استفاده قرار بگیرد. برای مثال در هنگام گرسنگی میوه یک جایگزین بسیار مناسب و سالم به جای تنقلات است.

افزایش میزان فعالیت بدنی

4

توصیه می‌شود که تمام افراد بالغ باید حداقل ۳۰ دقیقه فعالیت بدنی با شدت متوسط در پنج روز از هفته داشته باشند. هرچند در صورت چاقی و تلاش برای کاهش وزن، در صورت امکان باید حدود ۶۰ تا ۹۰ دقیقه در پنج روز از هفته ورزش کنید. فعالیت بدنی متوسط و ملایم شامل پیاده‌روی سریع، آهسته دویدن، رقص،‌ شنا، بدمینتون، تنیس و غیره می‌باشد.

جراحی جهت برطرف کردن چاقی موضعی


در صورتی که اضافه وزن بیش از حد باشد ممکن است جراحی روش دیگری باشد. چندین روش پزشکی برای برداشتن ذخایر چربی ناخواسته در بدن وجود دارد. این روش‌ها می‌توانند شکل بدن و صورت را تغییر دهند. با این حال عمل جراحی معمولاً تنها در صورتی پیشنهاد می‌شود که سایر روش‌ها برای کاهش وزن موثر نبوده باشند.

لیپوساکشن

لیپوساکشن یک روش جراحی است که برای از بین بردن پاکت‌های سرسخت چربی موضعی که حتی در برابر رژیم غذایی شدید و رژیم‌های ورزشی مقاومت می‌کنند، ارائه شده است.

بادی‌جت

بادی‌جت یک نوع درمان جدید لیپوساکشن با کمک آب است که هدف آن برداشتن نواحی از چربی که در برابر رژیم غذایی و ورزش واکنشی نشان نمی‌دهند، می‌باشد. در روش بادی‌جت از یک تکنیک منحصر بفرد فشار آب بصورت ضربه‌ای به منظور جدا کردن چربی استفاده می‌شود که بطور همزمان سلول‌های چربی از طریق یک کانول بسیار ریز به بیرون رانده می‌شوند.

لیپوماتیک

لیپوماتیک جدیدترین پیشرفت فناوری در درمان چاقی موضعی است. این روش در مقایسه با سایر روش‌ها موثرتر است و نتایج باورنکردنی به همراه خواهد داشت. بیماران می‌توانند نتایج آن را در همان لحظه مشاهده نمایند و نتایج نهایی درمان چاقی موضعی نیز بعد از سه ماه قابل ملاحظه خواهد بود. بیماران تقریباً بلافاصله پس از عمل می‌توانند فعالیت‌های روزمره‌ی خود را از سر بگیرند.

لیپولیز

لیپولیز یکی از روش‌های متداول برای بخش‌هایی از بدن است که نمی‌توان با استفاده از ورزش یا رژیم غذایی بطور کافی و مناسب به آنها شکل داد. این نواحی معمولاً در ران‌ها، باسن، شکم و چانه وجود دارند. درمان لیپولیز شامل استفاده از لیپولیتیک همراه با تزریق‌های بسیار ریز در بافت‌های چربی موجود در نواحی تحت درمان می‌باشد.به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است